İlker Zorlu – Pilates Eğitmeni

İstanbul Gelişim Üniversitesi BESYO’da Antrenörlük Bölümü mezunu olup, öncesinde Ruhi Sarıalp Spor Lisesi yıllarında alt yapı hazırlığını yapmış bulunmaktadır. 6 yıldır Egzersiz ve Sağlık Yaşam üzerine çalışan İlker Zorlu HİS 2. Kademe Wellness Antrenörlük, TCF 1. Kademe Pilates Antrenörlük ve Kangoo Jumps Eğitmenlik sertifikalarıyla insanlarımızın yaşam kalitesini arttırmakta hizmet vermektedir.

İlker zorlu İstanbul yerleşik olarak yaşayan 14 özel üyeye özel eğitim vermektedir.

Pilates nedir?

Pilates sayısız faydası olan son derece ciddi bir fiziksel fitness programı. En temeldeki faydası şu: Yaşam kalitemizi ve konforumuzu artırıyor. Yüz yıldır hayatımızda olan pilatesi, “hareket sistemi, nefes ve dengenin birleşimi” diye özetleyebiliriz.

Tüm vücudu çalıştırmaya yönelik egzersizleri kapsar. Mat üzerinde yapılabilir, pilates topu kullanılabilir veya Pilates aleti ile direnci artıran farklı egzersiz türlerini içerebilir. Denge, esneklik, kas geliştirme ve genel vücut sağlığı için iyi bir spordur.

Pilates ne işe yarar?

Temel pilates hareketleri, lastik ve topla yapılan hareketler, ayrıca aletli uygulanan tekniğiyle kaslarımızı çalıştıran pilates, eklemlerimizi ve kemiklerimizi koruyor. Pilatesi önemli bir sağlık sorunu taşımadıkça 10 yaşından 80 yaşına kadar herkes yapabilir. En ideal sonuçlar için haftada en az 2 kez, mümkünse 3-4 kez yapılması öneriliyor.

Aslen bir zayıflama yöntemi olmasa da, bedenin daralmasını sağladığı için pilates yapılırken 1-2 beden incelmek de mümkün.

Pilatesin 10 faydası

1.    Kasları güçlendiriyor ve uzatıyor.

2.    Vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor, normal şartlarda pek aktif olmayan bazı kasları da harekete geçiriyor.

3.    Vücudu sıkılaştırıp esnekliğini artırıyor, şekillendirerek daha estetik görünmesini sağlıyor.

4.    İskelet – omurga rahatsızlıklarına ve duruş bozukluklarına iyi geliyor, omurgayı dikleştiriyor.

5.    Sakatlanma riskini azaltıyor, sakatlanmalar sonrasındaki iyileşme evresini kısaltıyor.

6.    Kan dolaşımını hızlandırıyor, daha iyi nefes alıp vermenizi sağlıyor, dokularınıza daha fazla oksijen gitmesini destekliyor.

7.    Beden, zihin ve ruh birliği sağlıyor.

8.    Denge ve koordinasyon unsurlarını geliştiriyor.

9.    Özgüven ve zindelik kazandırıyor.

10.    Pozitif enerjiyi artırıyor, stresi azaltıyor.

İlker zorlu, İlker, Zorlu, İlker Zorlu Spor, İlker Zorlu Pilates

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir