Pazarınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Kararlı bir kullanıcı tabanınız var ve işlemler akıcı hale geldi. Ancak, kullanıcı tabanınızın boyutu hala oldukça küçük. Pazarınızı büyütmenin zamanı geldiğini düşünüyorsunuz, neler yapabilirsiniz? Gelin birlikte inceleyelim.

Boris Wertz ve Angela Tran Kingyens’in pazar el kitapçığında açıkladıkları gibi, bir pazar yeri büyütmenin anahtarı erdemli bir döngüye ulaşmaktır: Yüksek kaliteli tedarikçiler daha fazla müşteri getirir ve artan müşteri tabanı daha fazla sağlayıcı çeker.

Bir Pazar Ne Kadar Hızlı Büyümeli?

Büyüme taktiklerini kullanmadan önce, büyüme hakkında konuşmamız gerekir. Ne tür bir büyümenin bekleneceğini anlamak, gerçekçi beklentileri belirlemek için önemlidir. Genel olarak, pazar yeri işletmeleri oluşturmak diğer çevrimiçi işletmelerden daha fazla zaman alır.

Tipik bir SaaS veya e-ticaret başlangıcında, altı ila dokuz ay sonra çekiş belirtileri görmüyorsanız, muhtemelen pazarınızı veya modelinizi yeniden değerlendirmelisiniz. Ancak, bu zaman çizelgesi pazarlar için çok daha hızlandırılmış. Hem alıcı hem de satıcı toplulukları kurmanız gerektiğine göre, işinizi kanıtlamak için daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır. Bir pazarın ilerlemesi üç yıl alabilir.

Başlangıç ​​gurusu Paul Graham’ın yazdığı gibi, başlangıç ​​şirketlerinin ölmesinin en yaygın sebebi işletmelerine olan inançlarını kaybetmeleri. Bu, özellikle işin uzun süredir hiçbir yere gitmediği görülüyor gibi görünen pazarlar için yaygındır. Airbnb’nin gerçekten harekete geçmesi 4 yıl aldı.

Çok kısa sürede pes eden şirketlerden biri olmayın. Sabırlı olun. Sürekli yeni şeyler deneyin, ancak pes etmeyin.

Çok hızlı büyümek aslında bir pazar işini de öldürebilir. Andrei Hagiu ve Simon Rothman’ın mükemmel yazılarında yazdıkları gibi, Ağ Etkileri Yeterli Değil: “Çok erken büyümek, iş modelindeki kusurları artırıyor, düzeltmelerini zorlaştırıyor.” Yeterince değer çıkaran optimal gelir akışını bulmak ancak çok fazla işlem yalnızca deneme yanılma yoluyla yapılabilir. Bu en uygun modeli bulamadan çok hızlı ölçeklendirirseniz, işletmenizin bozulmasına neden olabilir.

İşler sürekli ileriye doğru hareket etmelidir. Her ay bir çeşit iyileşme görmelisiniz: daha fazla sağlayıcı kaydı, daha fazla işlem, likidite artışı. Sürekli çabalarınıza rağmen bu gerçekleşmezse, değişiklik yapmanız gerekir. Büyüme taktikleri burada devreye giriyor.

Doğru Büyüme Kanalı Nasıl Bulunur?

Tüm pazar türleri için çoklu büyüme stratejileri vardır. Anahtar, hangisinin işe yaradığını bulmak için farklı kanalları hızlı bir şekilde test etmek ve bu kanallara odaklanmaktır.

Gabriel Weinberg ve Justin Mares bu süreç için faydalı bir çerçeve sunmaktadır. Başlangıç ​​ Seviyesindeki Bir Girişim Müşteri Büyümesini Nasıl Sağlayabilir? Çerçeve Bullseye olarak adlandırılır ve aşağıdaki görselde gösterilmiştir. Basit bir yönteme dayanır:

Potansiyel Büyüme Fikirlerine Beyin Fırtınası Yaparak Başlayın

En umut verici olanları seçin ve her biriyle paralel olarak hızlı testler yapın. Her test bir aydan fazla sürmemelidir.

Testler yapıldıktan sonra, en iyi olanı seçin ve artık “iğneyi hareket ettirmeye” odaklanın.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir