Google’ın Sıralamada Yeni Sayfaları Sınırlandırması Sorunsalı

Google’dan John Mueller’e Twitter’da arama sonuçlarının en üstünde yeni bir sayfa sıralaması için herhangi bir sınır olup olmadığı soruldu. John Mueller hayır dedi, sabit kurallar yok. Sonra neden böyle olduğunu açıkladı.

Yeni Sitelerde ve Sayfalarda Sıralama Limitinin Arka Planı

SEO’da, Google’ın yeni sitelerin veya web sayfalarının sıralamasını engelleyen otomatik bir bloğu olduğuna dair uzun zamandır devam eden bir inancı var. Bu blok SEO topluluğu tarafından sanal alan olarak adlandırılır. Sandbox “cezanın” genellikle yeni sitelere uygulandığına inanılmaktadır.

Yeni sayfaların genellikle sıralamada dezavantajlı olduğuna inanılır. Yaygın bir hipotez, Google’ın yeni veya daha küçük web sitelerinde olması durumunda yeni sayfaların sıralanmasını engellemesidir.
Sandbox kavramı yaklaşık on beş yıl önce başladı. Bazı yayıncılar, yeni siteleri ve web sayfalarını daha önce olduğundan daha fazla sıralamanın zor olduğunu fark etti. Bu gerçekti.

SEO topluluğu, yeni sitelerin ve sayfaların spam olmaları durumunda sıralamadan geri alınabileceği hipotezini oluşturdu.

İlgili bir hipotezde, eski sitelere daha fazla güvenildiği için yeni sayfaları daha kolay sıralayabildiği iddia edildi (yakın zamanda John Mueller tarafından ele alınan bir şey).

Google, 2005’te Sandbox’ın Varlığını Reddetti

Google, on beş yıl boyunca yeni sitelerdeki bir sanal alanın bulunduğunu sürekli olarak reddetti. Matt Cutts (eskiden Google’daki Web Spam ekibinin başı) 2005’te bir sanal alan olmadığını belirtti. İşte arama konferansında olan birinin duydukları:

“Sitenin aylarca sıralanmasını geciktiren yeni bir sitenin“ sanal alanı ”nın varlığı SEO’lar arasında bir tartışma konusu oldu. Brett Tabke’den gelen bir soruya cevap olarak Matt, bir sandbox olmadığını söyledi, ancak algoritma siteleri bazı durumlarda bir web yöneticisinin sandbox olarak algılayacağı şekilde etkileyebilir. ”

Orada bulunan başka birinin yaptığı yorum:

“İlginç olduğunu düşündüğüm bölüm,“ Google’ın ilk kez “sanal alan” kavramını duymaya başladığında, web yöneticileri tarafından kullanılan terim olarak algılayıcılarına bakmak zorunda kaldıkları.”

Olanlar için bir açıklama algoritmanın manipülatif davranışı nasıl yakaladığını iyileştirmek için güncellendiği idi.

Örneğin Google, Mayıs 2005’te spam link bağlantı profillerini yakalamak için istatistiksel analiz kullandıklarını duyurdu. Bu tür bir analiz, o sırada kullanılan manipülatif taktiklerin çoğunu yakalayabilecekti.