Markalar, Influencer Pazarlama’dan Nasıl Faydalanabilir?

Influencer pazarlama, sosyal medyanın giderek merkez üssünde yer alan bir sektör haline dönüştü.

Başlangıçta yapılandırılmış bir yaklaşımdan daha azıyla karakterize edildi ve genellikle doğru düzgün bir stratejiden yoksundu.

Daha sonra; büyük markalar, sürece yönelik metodoloji getiren üçüncü taraf influencer pazarlama uzmanlarının tavsiyesi ve danışmanı altındaki alana girmeye başladı.

Sadece endüstri anketleri ile değil, kampanya performansı ile tekrar tekrar kanıtlanmış olan olumlu marka duyarlılığında bir artış oldu.

Kısmen, tüm medyada performansı ölçmek için genişleyen bir yetenekle körüklenen influencer pazarlama, aslında tüm medya karışımının en ölçülebilir özelliklerinden biri haline geldi.

Markalar, son yıllarda eksik olan güven unsurunu geliştirdi. Ardından, dijital içerik oluşturucuların kullanımı pazarlama karmasının kabul gören bir parçası haline geldi. Bu alana daha fazla bütçe ayrıldı.

Markalar şimdi, etkileyici pazarlama inovasyonunu ve gelişmişliğini bir üst seviyeye taşıyabilme şansına sahipler.

Ürünü, bir influencer’ın eline yerleştirerek olumlu bir sonuç elde etmeyi beklemek artık geçmişte kaldı. İçerik oluşturucular, birlikte çalıştıkları markalarda ve bunlarla ne zaman ve nasıl çalıştıklarında seçici olabilirler.

En iyi sonuçlar; bir markanın ana mesajı, içerik oluşturucu içeriğine organik ve özgün bir şekilde sorunsuz entegre edildiğinde elde edilir. Mesaj, bir TV reklamındaki gibi net olmalı.

Pazarlamacılar; basit bir “dikkat çekme” veya ciro yerine, ürün kullanımını bir hikayeye entegre etmenin yollarını bulmalı ve böylece içeriğe katkısı olmalıdır.

Oyun endüstrisi, bu alanda Ubisoft gibi markalar ile yeni oyunlar için canlı eylem kampanyaları oluşturma konusunda çalışmaktadır. Öte yandan, Mercedes Benz kısa bir süre önce Instagram yıldızı olan kurt köpeği Loki, ile çalışmayı tercih etti.

Markalar; izleyicilerinin alışık olmadığı kadar cesur olmalı, ancak pazarlamacıların değerleri ile uyumlu olmalıdır.

Hangi Influencer Markanız İçin Uygun?

İçerik oluşturucu yeteneklerine gelince, markalara açık yüz binlerce seçenek var. Bu bağlamda, markaların çalışmak istedikleri kişiler arasından seçim yapmaları zorlaşıyor. Ancak önceki işlerine bakarak fikir edinilebilir.

Bunu yaptıktan sonra, belirli bir proje için yaratıcının tutkusunu ölçmek akıllıca olacaktır. Yalnızca reklamın etkisi, markaların influencer pazarlama konusundaki sihrini açığa çıkarabildiği zaman gerçekleşir.

Hedefin bir reklam yapmak değil, bunun yerine daha fazla marka sadakati veya satın alma eylemi yaratacak özgün ve orijinal bir içerik parçası oluşturduğunu hatırlamak çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here