İzlemeniz Gereken Önemli Dönüşüm Ölçümleri

Pazarlamacılar, yeterli veriye sahip olmadan mücadele etmezler. Öngörülen verilerden elde edilen bilgileri almakta zorlanırlar.

Size yol göstermesi için, izlenecek en iyi KPI’ları belirlemenize yardımcı olacak işletme dönüşümü ölçümlerinin büyük resmine bakalım.

1. Gelir

Gelir, tüm işletmelerin can damarıdır. İşletmenizin topladığı toplam para tutarıdır. Brüt geliriniz harcamalardan önceki her şeydir.

Satış ve pazarlama ekiplerini bir arada tutan ortak konu gelir. “Pazarlama geliri sağlamazsa” demenin iyi olduğunu duyduysanız elinizi kaldırın. Satış yapar. ”

Nasıl takip edilir:

Pazarlama ve satış ekipleri aynı hizada olduğunda, sadece sonuçta fayda sağlar.

Geliri izlemek için, e-ticaret izlemeyi Google Analytics’te yapabilirsiniz.

2. Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı, web sitenizde bir hedefi tamamlamış olan ziyaretçilerin miktarıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa pazarlama kampanyalarınız o kadar başarılı olur.

WordStream, tüm sektörlerdeki ortalama dönüşüm oranının arama ağlarında yüzde 2,70 olduğunu belirterek sektör başına ortalama dönüşüm oranı üzerinde bir çalışma yaptı.

Dönüşüm oranı genellikle, bir web sayfasını optimize etmek için A / B testi gibi taktikleri pazarlayan dönüşüm oranı optimizasyonuna (CRO) bağlıdır.

Nasıl takip edilir:

Dönüşüm oranınızı ölçmek için bu formülü kullanın:

Dönüşüm oranı = (dönüşüm / toplam ziyaretçi) *% 100

Örneğin, web sitenizde geçen ay 100.000 ziyaretçi ve 5.000 dönüşüm varsa, dönüşüm oranınız yüzde 5’tir.

3. Eylem Başına Maliyet (CPA)

Eylem başına maliyet , yeni bir müşteri edinmek için ödediğiniz ücrettir. Dönüşüm oranlarına benzer, ancak CPA ile doğrudan pazarlamanın gelir üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz.

Google Reklamları için CPA kullanıyorsanız, genel olarak CPA’nız tıklama başına maliyetinizden daha yüksek olur. Birçok şirket, CPA’yı kampanya yönleri için belirleyici bir faktör olarak kullanıyor. Yalnızca Google Reklamlar İçin Arama Yap kampanyalarını kullanarak satın alma başına maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Nasıl takip edilir: Eylem başına maliyeti hesaplamak için şu formülü izleyin: Toplam pazarlama maliyetleri (MCC) / Edinilen toplam müşteri sayısı (CA) = CPA

Bu saydığımız maddeler, önemli olanlardan sadece birkaçı…

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir