Instagram, IGTV ile YouTube’a Meydan Okuyor | SeoSözlük

Instagram yeni bir girişimle video kanalları oluşturarak YouTube’a rakip olabilecek mi , IGTV olarak adlandırılan bu girişimin özellikleri neler gibi tüm soruların yanıtlarına ulaşacaksınız.

Instagram’ın yeni video kanalı: IGTV

Şirket, kullanıcıların uzun metrajlı video için bağımsız video kanalları oluşturmasını sağlayan IGTV yeni girişimini dün açıkladı.

iOS ve Android için bağımsız bir uygulama olarak lanse ediliyor ancak ana Instagram uygulamasında da yer alacak.

YouTube‘un aksine, IGTV sadece tam ekran dikey videolar içindir. Ancak YouTube’daki gibi özel bir kanal oluşturmak isteyen herkese açıktır. Kullanıcılar kanalları izleyebilir ve yorumlar yoluyla video içerik oluşturucularıyla etkileşimde bulunabilir.

IGTV kanalları ana Instagram hesabınıza bağlıdır. Bir kanal oluşturursanız, Hikaye vurgularının yanında ana Instagram profilinizde görünecektir. Bir kanala sahip kişiyi izlerseniz, yeni videolar için gelen kutunuzun yanındaki yerden bildirimleri görebilirsiniz.
IGTV videolarını izlemek, tüm videoları dikey hale getirerek bir Instagram canlı videosunu izlemek gibi bir şey ve izlediğinizde yorum bırakmanız da mümkün.

YouTube gibi Instagram’da devasa kullanıcılar topluluğuna sahip. Ancak şu anda, bu kullanıcıların genişletilmiş videolar yayınlaması için tek yol canlı yayına geçmektir. Canlı videoların her zaman çalışmaması ve en önemlisi reklam içermemesinden dolayı farklı bir oluşuma gitme gereği duyulmuştur.

Systrom, IGTV’nin başlangıçta reklamları olmayacağını söyledi ancak bunun gelecekte de bu şekilde devam edeceğini belirtti. Ayrıca, içerik oluşturucuların kanallarından bağlantı kurduklarını ve bu sayede kanallarını marka ortaklıkları aracılığıyla kanallardan para kazanmaya başlayabileceklerini belirtti.

Artan reklam geliri dışında, en çok aranan İnternet video içerik oluşturucularından bazılarını YouTube yerine Instagram için içerik oluşturmaya teşvik edebilir. Instagram’ın popüler olmasına rağmen, Pew Research Center’ın yakın tarihli bir araştırmasına göre YouTube şu anda ABD’deki gençler arasında en popüler sosyal ağ.

YouTube kadar etkili olabilecek mi, Instagram YouTube’un tahtını sallayabilecek mi? YouTuber’ların yerini alacaklar mı çok merak ediyoruz doğrusu. Kimler çektikleri videolarla popüler olacak heyecanla bekliyoruz.

Sizler IGTV’yi kullanmaya başladınız mı? Kullandıysanız memnun musunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here