Influencer’ların B2B Markalara Etkisi

Influencer pazarlamaya yönelik toplam marka harcamaları 2016 yılında 81 milyar dolar iken, Ulusal Reklamverenler ve PQ Medya Derneği’nin 2017 tarihli bir araştırmasına göre, 2020 yılında 101 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu yatırımın ne kadarının tüketici ya da B2B markalardan geleceğini belirtmez, ancak influencer pazarlamanın günümüzde pazarlama programlarının ayrılmaz bir parçası haline geldiği çok açık.

Tüketici şirketleri için, kitlesel tüketici ilgisine sahip bir ürününüz veya hizmetiniz varsa, ücretli kampanyalar aracılığıyla işbirliği yapabileceğiniz binlerce etkili tüketici vardır. OpenInfluence ve Clever gibi şirketler, nüfuz edici ağların bir parçası olarak binlerce influencer’a erişebilir. Bir fikir ya da kampanya ve bunun için ayırdığınız bütçe ile güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz

B2B markaları için bu hiç o kadar da kolay değil. Özellikle BT ile ilgili olduğunda. Ayrıca, B2B alıcıları genellikle bir Instagram yayınının bağlantısını tıklamaz, kurumsal bir web sitesine gider ve yazılım satın alır. Satın alma işlemlerini yapmadan önce detaylı bir inceleme yaparlar onunla ilgili içerikleri okurlar. Bu davranış genellikle bir akran veya iş arkadaşlarıyla yaptıkları bir konuşmanın sonucudur.

Kurumsal yazılım için minimum ortalama satış döngüsü altı aydır. Sosyal medya bu döngüyü hızlandırmış olsa da, tüketici ürünleri için hala daha uzun. B2B alıcılarının, bir satıcıyla iletişim kurmadan önce satın alma yolculuğundan üçte iki kadarını aldıklarını ve bunun yalnızca satıcının yetkinliğinin temel teknik gereksinimleri karşılaması durumunda gerçekleştiğini belirtti.

Influencer’ların B2B’ye Etkisi

Ne yazık ki, B2B karar alıcılarına ulaşmak kolay değil. Satış ve pazarlama konusunda sofistike, iyi eğitimli ve şüpheciler. Bu, tüketici markalarından daha zor olsa bile, bu şüpheciliğin üstesinden gelmenin en etkili yolunun, kararlarını güvenilir üçüncü taraf influencer aracılığıyla etkilemesidir.

Bir Influencer’da Nelere Dikkat Etmeli?

Erişim: Sosyal toplulukları tüm dijital kanallarda ne kadar büyük? Bloglar, RSS aboneleri gibi… Erişim önemlidir, çünkü influencer’ların takipçilerinin feed’lerinde gerçekten içerik bulabileceklerini bilmek istersiniz.

İlgi düzeyi: İşletmenizle uyumlu veya sektörünüzü tanımlayan konulara ve anahtar kelimelere ne sıklıkla başvuruyorlar?

Rezonans: İçerik oluşturduklarında, nasıl tepkiler alıyorlar? Diğerleri onunla ilgileniyor mu? Bu metrik, gerçek influencer’ları, büyük topluluklara sahip olanlardan değil, etkileşimde bulunmalarından ayırmaya yardımcı olur. Ya da, bazı durumlarda, onları gölgede bırakan taktiklere başvurduklarından, gerçekte olduklarından daha etkili görünürler.

Referans: Diğer influencerlar tarafından referans gösteriliyor mu?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here