Google’ın Yeni Algoritması İçeriğinizden Orijinal Makaleler Yaratıyor

Google, sizin ve rakibinizin web sayfalarını alıp “tutarlı” makaleler oluşturabilecek yeni bir algoritma araştırması yayınladı.

Google’ın yeni algoritması, orijinal içeriği oluşturarak bir kullanıcının sorusunu başka bir web sayfasına göndermeye gerek kalmadan yanıtlayabilir.

Paraphrase Algo Nasıl Çalışıyor?

Google’ın yeni algoritması, içeriğinizi “ayıklayan” bir algoritma kullanarak web içeriğini özetleyerek ve daha sonra ilgisiz parçaları dışarıda bırakarak çalışır. Bu, öne çıkan snippet’leri oluşturmak için kullanılan algoritmalara benzer.

Bunlar, web sayfalarından içerik aldıkları için “özüt özet” olarak adlandırılır. Özüt özetler, orijinal metnin en önemli cümlelere indirgenmesidir.

Daha sonra, bu algoritma “özet özeti” olarak adlandırılan başka bir algoritma kullanır. Soyut özetler, bir tür ifade niteliğindedir.

Google’ın yeni araştırması, her iki yaklaşımın da en iyisine katılmanın bir yolunu keşfetti. Web dokümanlarından önemli gerçekleri çıkarmak için “özüt özetler” kullanırlar ve sonra içeriği ifade etmek için “soyutlayıcı” yaklaşımı uygularlar. Bu yaklaşım, web’de bulunan bilgilere dayanarak, Google’ın kendi Wikipedia sürümünü oluşturarak yeni bir doküman oluşturur.

Google’ın yeni algoritması, Uzun Dizileri Özetleyerek Wikipedia Oluşturma başlıklı bir araştırma makalesinde açıklanmaktadır.

Google’a göre:

“İngiliz Vikipedi makalelerinin üretilmesinin, kaynak belgelerin çok dökümlü bir özeti olarak ele alınabileceğini gösteriyoruz.”

Bu, Google’ın birden çok web sayfasından bir konu hakkında bilgi toplayabileceği anlamına gelir.

Sonra:
“Sarsıcı bilgileri saptamak için özüt özetleme kullanıyoruz…”
Bu, anlamları çıkartabilmek için web sayfalarını en önemli cümlelere indirgemek anlamına gelir.

Paylaş
Önceki İçerikFacebook, Hikayeler’e Yeni Özellikler Ekliyor
Sonraki İçerikInfluencer’ların B2B Markalara Etkisi
Banu Öztürk
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here