Facebook, Hikayeler’e Yeni Özellikler Ekliyor

Facebook, F8 konferansında Hikayeler’in nasıl hızla büyüdüğü hakkında konuştu.

Şirket, bu hızı korumak istiyorsa sadece Instagram ve WhatsApp’ta değil, ana Facebook uygulamasındaki Hikayeler’i de büyütmesi gerekiyor. Şirketin sadece bunu yapmak için yeni bir stratejisi var gibi görünüyor.

Şirket, kamera merkezli özelliği için yeni bir güncelleme seti getirdi ancak önceki bazı güncellemelerin aksine, özellikler ilk önce Hindistan’daki kullanıcılara sunulacak.
Güncellemeler arasında, Snapchat’s Memories’in Facebook Hikayeleri’ne eşdeğer yeni bir arşiv özelliği ve kullanıcıların ses kliplerini Hikayeler’inde paylaşmalarını sağlayan yeni bir özellikte var.

Snapchat eşdeğerine çok benzeyen arşiv özelliği, kullanıcıların Facebook uygulamasında kendi Hikayeler’ini özel olarak kaydetmelerini sağlar. Aynı şekilde, Facebook Kamera, telefon depolama alanınızdan bağımsız olarak da bir kaydetme özelliğine kavuşuyor.

Her iki durumda da, kullanıcılara, fotoğraflarını telefonlarının yerel depolama yerine, Facebook hesaplarına bağlı bir şekilde özel olarak kaydetme yolu sunmaktadır. Stories’i yedeklemek için fazla depolama alanı olmayanlara daha cazip hale getirmenin yanı sıra,

Facebook’a göre aile üyeleriyle cihaz paylaşan kişileri de kolaylaştırır.
Yine de Facebook’un, Hikayeler’e ince ayar yapabildiği tek alan değil. Uygulama ayrıca ses mesajlarını Hikayeler’in paylaşma özelliğine de ekliyor. Kameradan bir gönderiyi başlatmak yerine, insanlar bir ses klibi kaydedebilecek ve renkli bir arka plan (ve belki de bazı emojileri) ekleyebilecekler.

Bu sadece Facebook‘un kameralara güvenmeyen bir Hikayeler özelliği oluşturması değil, Hindistan’da ve diğer birçok ülkede sesli mesajların inanılmaz derecede popüler olması nedeniyle önemli.

Facebook’un en yeni Hikayeler özellikleriyle Hindistan’ı (ve diğer gelişmekte olan pazarlar) hedef alması dikkat çekici doğrusu. Hindistan gibi gelişen pazarlar da burada büyük bir fırsatı temsil ediyor.

ABD ve Avrupa dışındaki nispeten az kullanıcısı olan Snapchat’in aksine, Facebook’un hali hazırda oldukça büyük bir tabanı var. (ve hala büyümekte olan) Öyleyse bu kullanıcılar ile Hikayeler özelliğini oluşturabilirse, Facebook’un düzenli olarak Hikayeler kullanıcısı olmasını sağlamak için şansı çok daha yüksek. Bu sadece Facebook’un Snapchat’i yenmeye devam etmesine yardımcı olmakla kalmıyor, şirketin Hikayeler versiyonunun baskın kalmasını sağlamasına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here