Google ve Amazon, Cambridge Analytica’dan Sonra Endişeliler

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı tüm sosyal medya kullanıcılarında bir tereddüte yol açtı.

Bir sosyal medya devinin, kişisel verilerinizi toplumsal bedeli ne olursa olsun kar için kullanabilmesi oldukça güven sarsıcı bir durum.

Google ve Amazon, değişen derecelerde hem hizmetlerini kullanan insanlar üzerinde büyük miktarda veri toplarlar, hem de 2016 ABD başkanlık seçimlerinin ardından Facebook’a düşen kamu incelemesinden büyük ölçüde kaçındılar.

Google ve Amazon kişisel veri gizliliğine daha fazla önem veriyor. Ancak Rus trollerinin seçimleri etkilemek için Facebook‘un kullanımını sadece şirketin açıkladığı iş modelinin bir uygulaması olduğu için, Google ve Amazon’un Amerikalılar hakkında, teklif edilenlerden yararlanarak birileri tarafından sömürü riskiyle karşı karşıya olduğu muazzam bilgi depoları da var.

Amazon Neler Biliyor?

Amazon, hizmetlerini kullanan insanlardan büyük miktarda veri toplar ve Facebook gibi, bu bilgilerle desteklenen “ilgi alanına dayalı reklamlar” gösterir. Esasen bunlar, Amazon’un satın aldığınız üründen yola çıkarak satın alabileceğiniz diğer ürünlere yönelik reklamlardır.
Amazon Gizlilik Bildirimi’ne göre, şirket Amazon.com’u ziyaret edenlerle ilgili aşağıdaki verileri toplar:

 • Adınız
 • Adresiniz
 • Telefon Numaralarınız
 • Kredi Kartı Bilgileriniz
 • Arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin e-posta adresleri
 • Profilinizdeki kişisel açıklama ve fotoğraf
 • Bilgisayarınızı İnternet’e bağlamak için kullandığınız İnternet protokolü (IP) adresi
 • Bilgisayar ve tarayıcı türü, sürüm ve saat dilimi ayarı, tarayıcı eklenti türleri ve sürümleri, işletim sistemi ve platform gibi bağlantı bilgileri
 • Üst Satıcılar gibi özellikler yaratmak için bazen diğer müşterilerden benzer bilgilerle toplanan satın alma geçmişiniz

Bunun gibi daha birçok bilgiye sahip. Peki bu bilgilerin yayılabileceği konusunda şüphe etmeli miyiz asıl mesele bu?

Amazon, “Müşterilerimiz hakkında bilgi sahibi olmamız başkalarına satmak için değil tabii ki diyor .” Ama sizler de biliyorsunuz ki, şirketin başkalarıyla paylaşmadığı anlamına gelmez. Hatırladığınız gibi, Facebook da herhangi bir kişisel veriyi Cambridge Analytica’ya satmadı. Daha ziyade, bir araştırmacının bu verileri toplamak için bir uygulama kullanmasına izin vermiş ve ardından analiz şirketinin eline geçmiştir.

Amazon, elbette, bazı müşteri verilerini üçüncü taraflarla paylaşıyor. Şirketin gizlilik sayfası, Amazon verilerinin bazılarında ortak teklifleri ile sonuçlanabilecek birkaç şirket örneğini sunuyor: “Starbucks, OfficeMax, Verizon Wireless, Sprint, T-Mobile, AT & T, J & R Elektronik, Eddie Bauer ve Northern Tool + Ekipman.”

Bunun gizlilikle ilgili tüketiciyi ne kadar rahatsız etmesi gerektiğini söylemek zor. Amazon’un bir Cambridge Analytica benzeri skandalı için risk altında olup olmadığı sorulduğunda Electronic Frontier Foundation Kıdemli Başsavcı Yardımcısı Nate Cardozo, söylemesinin çok zor olduğunu açıkladı.

Peki, Google Neler Biliyor?

 • Aradığınız şeyler
 • Tıkladığınız reklamlar
 • Konumunuz
 • Ziyaret ettiğiniz web siteleri

İzlediğiniz videolar gibi daha birçok bilgiye sahip. Asıl soru şu: Google’ın hakkımızda bildiği tüm bilgiler için bunları paylaşabileceğine dair şüphe etmeli miyiz?

Kişisel Verilerin Korunması İçin Ne Yapabiliriz?

Neyse ki, tamamen güçsüz değiliz. Her ikisi de, çeşitli reklam-kişiselleştirme ayarlarını devre dışı bırakmamıza izin veriyor. Amazon ve Google’ın bize verdikleri verileri hafifletmek için gerekli adımları atabiliriz. Facebook’tan vazgeçebiliriz ancak Google’dan ve Amazon’dan vazgeçmek o kadar kolay olmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here