Google E-A-T Puanınızı Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Google 1 Ağustos’ta geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinin yayınlandığını doğruladı.

Daha iyi ve daha ilgili içerik oluşturmanın anahtarı, Google’ın Kalite Derecelendirme Kılavuzlarını okuyarak bulunabilir.

Google’ın Kalite Sağlayıcı Yönergeleri, insanlar tarafından belirtilen sorgularda arama sonuçlarına kalite puanları atamak için kullanılır.

Bu puanlar doğrudan arama sonuçlarını etkilemez. Ancak algoritmayı geliştirirken kullanılırlar. Diğer bir deyişle, bu yönergeleri uygulayan puanlayıcılardan yüksek kaliteli derecelendirmeler alabilecek sayfalar, Google’ın iyi sıralamak istediği sayfalardır.

Değişiklikler arasında E-A-T üzerinde daha güçlü bir vurgu vardır:

Uzmanlık,

Yetki,

Güvenilirlik,

“Yüksek kaliteye” yönelik bazı referanslar, “yüksek YEM” e başvurmak için güncellendi.

Ayrıca, sadece markalar veya web siteleri yerine belirli yazarlar için E-A-T’ye referanslar eklenmiştir.

Hipotetik E-A-T puanınızı yükseltmek, genel olarak, arama sonuçlarında iyi sıralama şansınızı artıracaktır.

Şimdi bunu yapmaya başlamanın bazı yolları hakkında konuşalım.

Tüm İçerikler için Yazar Adlarını ve Biyografilerini Dahil Edin

Değerlendirici kılavuzları “Bir web sitesinden kimin sorumlu olduğunu anlamak, E-A-T’yi değerlendirmenin önemli bir parçası” olduğunu belirtmekte ve puanlayıcılara bunu web sitesinin türüne göre değerlendirmesini tavsiye etmektedir.

Özellikle, YMYL (Your Money or Your Life) sayfalarının, konuyla ilgili güvenilir, yetkili uzmanlar tarafından oluşturulması gerekir.

Açılış sayfaları ve ürün sayfaları gibi sayfalar için bu, genellikle müşteri desteği ve iş iletişim bilgilerinin kolayca bulunabileceği anlamına gelir.

Ancak blog gönderilerinde, kişinin konu hakkında uzman olup olmadığını değerlendirmek için yazar hakkındaki bilgilerin mevcut olması gerektiği anlamına gelir.

Yönergeler açıkça belirtmektedir:

“Bir web sitesinin farklı sayfalarda farklı yazarlar veya içerik oluşturucuları olması durumunda, MC’nin [ana içeriğin] yaratıcılarının ünü ve E-A-T’si son derece önemlidir.”

Yazar bilgisi mevcut değilse veya bulunması zorsa, bu durum E-A-T puanına zarar verebilir.

Örneğin, puanlayıcı yönergeleri bu sayfayı “Düşük” kalite notu hak eden bir örnek olarak sunmaktadır:

Değerlendirme kuralları, birden fazla yazarın bulunduğu web sitelerinin sayfa bazında, bireysel yazarların E-A-T’sine dayalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylerken, web sitesinin veya markanın E-A-T’sinin de kılavuzlar boyunca yoğun bir şekilde bahsedilmektedir.

Bir sayfada düşük E-A-T içeriği, diğer sayfaların E-A-T’sini doğrudan etkilemez, ancak sitenizin genel itibarını olumsuz etkileyebilir.

Teknik Güvenliğe Yatırım Yapın

Güvenilirlik sadece itibar veya doğrulukla ilgili değildir.

Aynı zamanda güvenlik ile ilgili.

“Güvenli olmayan bir bağlantıya sahip bir alışveriş ödeme sayfası”, “Düşük” not alması gereken bir sayfanın bir örneği olarak listelenir.

Artık Chrome, tüm HTTP sayfalarını “Güvenli Değil” olarak işaretlediğinden, SSL sertifikası olmayan ve otomatik olarak bir HTTPS URL’sine yönlendirmeyen herhangi bir sitenin, E-A-T puanı düşüktür.