Google AI Arama İçin İçerik ve Sıralama Faktörleri

Şimdi, AI’nin arama sorgularının% 30’una karşılık verdiği bir çağdayız. Search Engine Journal belirli bir araştırma ödevi olan Neural Matching’i tartışan ilk makaleyi yayınladı. Google, neredeyse tüm 2018 yılı boyunca aramalarda AI kullandı. Daha yeni, aylar sonra bunu duyurdu.

Peki, AI sıralaması sıralama faktörlerini nasıl etkiler?

Bu AI tipi algoritmaların gözden geçirilmesi, sıralama algoritmasının zaten bir şey yapmasından sonra oyuna gelme eğiliminde oldukları açıktır. Dolayısıyla, bağlantılar ve başlıklar gibi geleneksel tür sıralama faktörlerinin, spam ve daha az alakalı arama sonuçları adaylarını ayıklamak için hala bir rol oynadığını varsayarak güvende olduk.

Arama motorları, bir arama sorgusu için web sitelerini Sıralama Motoru olarak adlandırılan sırada sıralar. Bundan sonra sonuçlar geleneksel sıralama faktörleri dışındaki faktörlerle bir arama sonucu seçmek için Nöral Eşleştirme algoritmasına geçirilir. Bağlantılar, arama sıralamasının bu bölümünde bir rol oynamaz.

Elbette bu sürecin basitleştirilmesi. Sıralama motorunda, sayfaların miktarını genişletmek ve sonuçları tüm anahtar kelimeleri içeren sayfalarla sınırlamak için başka kelimeler içeren  algoritmalar vardır.

AI Arama Bir insan gibi cevap hedeflemektedir

Bir soruyu yanıtlamak için bir web sayfasına baktığınızda başlık etiketini ve başlıklarını inceliyor musunuz? Google AI’nin aynı şeyi yaptığı söylenebilir.

Basit anlamda, AI’nın iki işlevi olduğu söylenebilir:

  • Bir kişinin bir arama sorgusu yazarken ne anlama geldiğini tam olarak anlamak için,
  • Herhangi bir arama sorgusunda gizli olan gerçek soruyu tam olarak yanıtlayan bir web sayfası bulmak için.

Gerçek bir insanın yaptığı gibi, AI artık bir anahtar kelimenin sayfada kaç kez göründüğünü saymıyor. Eş anlamlıları da aramıyor. Sorunu çözmek için bir soruyu yanıtlamak istiyor.
Dolayısıyla, sadece geleneksel sıralama faktörlerine odaklanmak yerine, cevaplar açısından da düşünmek mantıklıdır. (e-ticaret için bile)

E-Ticaret’te birileri satın almak istiyor. Bu sayfada bilgi içeriği olması mantıklı mı? Her zaman olduğu gibi, Google’ın onay için sıraladıklarını kontrol edin.

İçerik ve Sıralama Faktörleri

Arama sorgularının% 30’u için AI kullanan bir arama motoru için SEO yaparken sıralama için daha fazla planlama gerektirir.

Bu yüzden birisi, alt özniteliğin bir sıralama faktörü olup olmadığını sorarsa en iyi tavsiye,  sıralama öğelerine anahtar kelimeler eklemekten daha nüanslı olduğunu söylemektir. Bunun için sadece arama sonuçlarına (SERP’lere) bakmak yeterli.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.