Büyük Değişim 5 G Çok Yakında!

Dünyadaki çoğu kişi için 5G, 2019’dan itibaren yüksek hızlı kablosuz bağlantıyı devreye almaya başlayacak. Ancak bu, 5G’nin ciddi bir şekilde yanlış anlaşılmasıdır çünkü yüksek çözünürlüklü videoları, oyunları ve VR’yi akışlamanızı sağlayan yalnızca daha hızlı hücresel hizmet değildir.

5G, neredeyse tamamen bir bağlantı çözümü sunar. Ev WiFi’lerini değiştirmek için yeterince hızlı olacak ve bu sayede cihazların nerede olursanız olun her zaman bağlı kalmasını sağlayabilirsiniz. 5G aynı zamanda daha az gecikme süresiyle aynı anda bağlanabilen daha fazla cihazı desteklemek için çok daha yüksek bant genişliğine sahiptir.

Qualcomm’un Maui, Hawaii’deki Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde, dünyanın en büyük mobil yonga makinesi, Day One’ın büyük bir bölümünü bu mükemmel yeni bir bağlanma dünyasını ve 5G’nin gündelik hayattan işletmelere kadar her şeyi dönüştüreceğini savunarak geçirdi.

Bu idealist bir vizyon ve çok iyi bir gerçekliğe dönüşebilir, ancak 5G’nin en büyük zorluğu insanların “mmWave” veya “Sub-6 GHz” gibi jargonu anlamalarını değil, gerçekte söz verildiği şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, “[5G] teknolojisinin devreye girmesini bekliyoruz, insanların hayatlarını zenginleştirecek” diyor. “[5G] en büyük teknoloji geçişlerinden biri olma potansiyeline sahip.”

Amon, daha sonra çevremizdeki her şeyi birbirine bağlayabilecek bir toplum altyapısı olacak. “[5G] ayrıca, henüz hayal edilmemiş yeni sanayi ve hizmetlerin oluşturulmasına da yol gösterecek.”

Amerika’nın mobil cihazlar için pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Justin Denison, benzer bir 5G mesajını yineledi.

“Hayat dönüştürülecek” dedi Denison. “Yolculuğumuzu, etkileşim şeklimizi, çalışma şeklimizi değiştirecek.”

Bu tür sunumlar ilham verici ve iyimser olmak için tasarlandı, ancak asıl hikaye Qualcomm’un taşıyıcı ortakları tarafından sunulan etkinliğin biraz daha snoozier bölümlerinden geliyor.

Verizon’un Baş Ağ Mühendisliği Sorumlusu Nikki Palmer, AT & T’nin Kablosuz Pazarlama Uzmanı Kevin Petersen ve EE’nin 5G Fotis Koronis için Yönetici Danışmanı, daha önce 5G dağıtımını gerçekleştiren teknik zorlukların birçoğunu nasıl çözdüğünü anlatmak için sahneye çıktı.

Omurga 5G’nin nihai testi olacak. Birçok cihazın kendi spektrumunu ve bant genişliği vaatlerini ele alabilecek mi? Amon’un dediği gibi mmWave teknolojisi güvenilir olacak mı? Cihazlar gerçekten ultra hızlı 5Gbps indirme hızlarını Qualcomm’un X50 5G modem vaatlerini alabilecek mi?

Amon, “5G’de ortaklarla yapılan çalışmayla çok şey oluyor” dedi. “Sadece geçen sene ne kadar ilerlediğimizi görmek inanılmaz.”

Ama 20G, 2022, 2026’da 5G deneyimi nasıl olacak? Qualcomm kadar hızlı ve güvenilir değilse ve herkesin bunu yapması 3G ve 4G dönemlerinden farklı olmayacaktır.
5G cihazlarının da üstesinden gelmek için kendi zorlukları vardır.

Amon’un belirttiği gibi, yeni bir telefon tasarlamak ve içinde 5G modemi koymak kadar kolay değil.

Telefon üreticilerinin pil ömrü hakkında düşünmesi gerekiyor. (her yeni nesil daha hızlı hücresel bağlantı, pil ömrünü kısalttı), 5G’nin şimdiki ve gelecekteki form faktörleri, performans, mobilite gibi durumları göz önünde bulundurması gerekiyor.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X