Facebook Uygulama Verilerini İyileştirmeye Devam Ediyor

Facebook, uygulama verilerinde çeşitli değişiklikler yaptığını duyurdu. Reklamverenlere ayrımcılıkla mücadele politikalarını hatırlatan yeni bir reklam hedefleme modeli tanıttı.
Facebook, kullanıcı güvenliği önlemlerini desteklemeye devam ediyor.

API ( Uygulama Programlama Arayüzü) platformunda çeşitli değişiklikler yaptığını duyurdu ve reklamın daha “güvenli ve sivil” olmasını hedefleyen tüm yollarla ilgili yeni bir açıklama yayınladı.

Facebook Business bloğunda yayınlanan bir yazıya göre, site, reklamverenlerin Facebook’un reklam hedefleme yeteneklerini, özellikle de ayrımcılık yapma becerilerini kötüye kullanmasını engellemek için gizlilik, veri etiği ve sivil haklar konusunda uzmanlarla birlikte çalışıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında, Facebook, ProPublica’nın sitenin reklam hedefleme seçeneklerinin etnik gruplara karşı ayrımcılık yapmak için kullanılabileceğini açıkladıktan sonra, ırkçı grupları hariç tutmayı mümkün kılan reklam hedeflemesini durdurdu.

Reklam Hedefleme Güncellemeleri

Facebook artık bir konut, iş veya kredi ile ilgili reklam kampanyası yürüten bir reklamvereni tanımladığında, reklamveren, sitenin ayrımcılıkla mücadele politika ve yasalarına uyduklarını belgelemek zorundadır. Facebook, sistemlerinin bu kuralları ihlal ettiği için günde binlerce reklamı reddettiğini ve bunun hariç tutma hedefleme seçeneklerinden binlerce kategoriyi de kaldırdığını söylüyor.

Facebook, “Temel olarak ırk, etnik köken, cinsel yönelim ve din gibi potansiyel olarak hassas kişisel özelliklerle ilgili konulara odaklandığını” belirtiyor.

Facebook API değişiklikleri

Reklam hedefleme seçenekleriyle ilgili ifadesine ek olarak site, Facebook Analytics, Instagram Grafik, Canlı ve Sayfalar dahil olmak üzere, API’larının sayısını etkileyen çeşitli değişiklikleri duyurdu. Değişikliklerin birçoğunun 1 Ağustos’ta yapılması planlanıyor.

1 Ağustos’tan itibaren; bir uygulamanın, kullanıcıları için Canlı videolar yayınlamasına izin veren Canlı API, yalnızca onaylanmış iş ortaklarına sunulacak.

Facebook, uygulamaların videoları kendi kullanıcı gruplarına yayınlamasına ve zaman çizelgesinin gelmesine izin veren yeni bir izin modeli olduğunu söylüyor. Ayrıca, 1 Ağustos’ta, Sayfalar API’sı artık üçüncü taraf uygulamalarıyla oluşturulan gönderiler için cinsiyete ve dile dayanan organik hedeflemeye sahip olmayacak ve yaş aralığı sınırlandırılacak.

Messenger platformunun Ağustos ayında başlayacak yeni kısıtlamaları da olacak: Messenger Expressions SDK uygulamaların, kullanıcıların adlarıyla ve logosunu, kullanıcıların arkadaşlarıyla konuşarak paylaştıkları medyaya (resimler, videolar, GIF’ler, ses klipleri) eklemesine olanak veren bir özellik kullanımdan kaldırılabilir.

Facebook, “kullanıcılar, geliştiriciler ve platformlarımızı kullanan işletmeler için” veri korumalarının en öncelikli konu olduğunu ve Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini sömürdüğünü haber verdiğinden beri bu konuda daha hassas olduklarını vurguluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here