Facebook Portal’ın Daha Fazlasına İhtiyacı Var

Facebook kamerasının ve mikrofonunun evinizde bulunmasının ürpertisini telafi etmek için yeni Portal görüntülü sohbet aracının sınıfında en iyi yazılıma ihtiyacı var.

Donanımı oldukça iyi yapılmış, ayrıca Messenger ve fotoğraf çerçevesi özelliği harika çalışıyor. Ancak cihaz bu hafta başlatıldığında üçüncü taraf uygulama platformu oldukça eksikti.

Facebook, Portal’ın yeteneklerini artırmak için akıllı ekran rakiplerine giderek daha fazla güveniyor. Zaten içinde Amazon Alexa ile birlikte geliyor. Google’ın YouTube’u Portal uygulama platformunun bir parçası.

Bir Facebook sözcüsü “Evet, YouTube.com,‘ Portal Uygulamaları ’kataloğunda isteğe bağlı bir yükleme yoluyla kullanılabilir”. “Hey Portal” komutuyla açabilirsiniz, ancak şu anda belirli videoları sıraya koymanın veya sesle oynatmayı kontrol etmenin bir yolu yok gibi görünüyor.

Video söz konusu olduğunda Portal’a daha fazla esneklik kazandırır. Önceden sadece Facebook Watch, Food Network veya Newsy’den videolar oynatılabilirdi. Ayrıca cihazı Google’ın Ana Ekranı’yla, JBL ve Lenovo’nun Google Asistan destekli akıllı ekranlarıyla Amazon Echo Show 2 ile cihazınıza bir web tarayıcısı ekleyerek YouTube’u yeniden açmasını sağlıyor.

Hem Google hem de Amazon’un sesli yardım görevlilerini tek bir cihaza yerleştirme potansiyeli, Portal’ın yazılımını rakiplerin cihazlarından daha güçlü hale getirebilir.

Birçok eleştirmen, Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ve son veri ihlali gibi gizlilik sorunlarının Portal’ı başlatma isteğini mi oluşturduğunu sordu.

Herkes Facebook’un gizlilik sorunları ile ilgilenmiyor ve Portal’ı sosyal ağın onları sevdiklerine daha da yakınlaştırmanın bir yolu olarak görüyor.

Amazon ve Google akıllı ekran pazarını kazanmak için yarışırken Facebook, başarının ana akımdan uzaklaşmadan teknolojinin içinde geriye dönmenin faydalı olduğunu görebiliyor.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir