Etkileşim ve Tasarım için Görsel İçeriğin Önemi

Sosyal medya ve dijital pazarlamanın yaygınlaştığı bu günlerde kullanıcıların kolayca ulaşabileceği birçok içerik mevcut. Kullanıcıların erişebileceği bu içeriklerin kolay anlaşılır ve ilgi çekici olabilmesi için doğru etkileşim yaratacak tasarımın yapılması gerekmektedir. Etkileşim kavramı; hazırlanan tasarımın kullanıcı tarafından görülüp, o içerikle etkileşime girme durumunu ifade eder.

etkilesim-tasarim-görsel

Bilimsel verilere göre insan beyni bilgiyi %90 oranında görsel olarak kaydeder ve metin okumak yerine görsel içeriği algılamayı tercih eder. Bu sebeple pazarlama ve iletişim profesyonelleri sosyal medyada paylaşılan reklamların veya dijital pazarlama alanında hazırlanan çalışmaların görsel ağırlıklı olmasına dikkat ederler. Hazırlanan reklam materyalinin içeriğinde ne kadar görsel var ise o reklama ait trafik daha çok olur.

Sosyal medya kullanıcılarının son yıllarda görselliğin ön planda olduğu mecralar olan Instagram ve Facebook’u, metin odaklı bir mecra olan Twitter’a göre daha çok tercih etmelerini de buna bağlayabiliriz.

Yazıya oranla görsel içeriğin insan beynine 60.000 kat daha hızlı işlenmektedir. Aşağıdaki örnekle bu farkı inceleyelim.

Görsel içerik                                Metin içerik

             metin-icerik

Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere verilmek istenen mesajın anlaşılabilirliğini artırmak için görsel kullanımı büyük öneme sahiptir. Bu sebeple etkileşim ve tasarımda verilmek istenen mesaja uygun görsel içeriğin belirlenerek doğru kullanımla yerleştirilmesi gerekir.

Nahit KAZAR / Grafik Tasarımcı

Portfolyom: https://behance.net/nahitkazar

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir