Facebook, Geliştiricilere Zamanlarının Azaldığını Belirtiyor

Facebook, geliştiricilere, bazı API’lara erişebilmek için uygulama inceleme tarihinin 1 Ağustos olduğunu hatırlatıyor.

Mevcut uygulamalar için aşağıdaki API’lardan herhangi birine erişimini korumak isteyen geliştiriciler, uygulamalarını inceleme için göndermeleri ve API’ları kullanmak için “yeniden istek” izni vermesi gerekir:

Facebook, e-posta ve varsayılanın dışında oturum açın (kullanıcıların Facebook hesaplarını kullanarak oturum açmalarına izin veren uygulamalar veya web siteleri).

Sayfalar API

Gruplar API

Etkinlikler API

Messenger API

Instagram API.

İş Yöneticisi API

Cambridge Analytica haberinin yayılmasından sonra Facebook, bir uygulama ile toplanan kullanıcı verilerini uygunsuz bir şekilde kullanmak için analiz şirketini askıya aldığını açıkladığında platformdaki tüm uygulamaların kapsamlı bir denetimini gerçekleştirmek için uygulama inceleme sürecini geçici olarak kapattı.

Bazı API’lara erişim sağlamak isteyen uygulama geliştiricileri, uygulamalarını 1 Ağustos’a kadar incelenmek üzere göndermelidir.

Şirket, şimdiye kadar 200’den fazla uygulamayı askıya aldı ve inceleme sürecini yeniden açtı. Ancak şimdi, veri miktarı ve API’lar uygulamaların erişimi hakkında daha sıkı kurallar uygulamakta.

Facebook’un yeni inceleme sürecinin bir parçası olarak mevcut uygulamaların, listelenen API’lara artık “yeniden istek” göndermesi gerekiyor. Böylece, uygulamanın API aracılığıyla kullanılabilen işlevselliğe ve verilere erişimini koruyup korumayacağını değerlendirebilir.

Önümüzdeki 1 Ağustos’a kadar, Pazarlama API’sına ve Lider Reklamları Alma API’sine erişimini korumak isteyen geliştiricilerin, uygulamalarını incelemeye göndermek için yedi ayları daha var.

Facebook, geliştirici bloğunda yazan “Pazarlama API’sını veya Lider Reklamları Alma API’mızı kullanıyorsanız, bunları kullanmak için ilgili izinleri yeniden kullanmak için 1 Şubat 2019’a kadar vaktiniz var” diyor.

Facebook, uygulamaların Pazarlama ve Satın Alma Reklamları Alma API’sine erişim sağlamak için bir inceleme sürecinden geçmesi gerektiğini duyurdu.

Facebook, inceleme süreci bekleme süresini azaltmak için çalışıyor diyor. Blog yayınına göre, Messenger bot incelemeleri artık üç iş günü sürüyor, ancak Facebook Giriş için uygulama yorumları, Sayfalar API’sı ve Gruplar API’sı çok daha uzun sürüyor. Uygulama geliştiricilerin bu API’lara erişim olup olmayacağını öğrenmeleri için yaklaşık yedi hafta geçmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here