Facebook, Gazetelerde Tam Sayfa Özür Reklamı Yayınladı!

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica karışıklığı için çok üzgün olduğunu belirtti.

Sonrasında şu açıklamada bulundu: “Özür dilerim, dünyanın dört bir yanındaki gazetelerde “sizin için daha iyisini yapacağımıza dair reklam paylaştık.’’

CNN’ye göre; reklamlar The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The Observer, Sunday Mirror, Sunday Times, Sunday, Sunday Express ve Sunday Telegraph dergilerinde yayınlandı.

“2014 yılında milyonlarca insanın Facebook verilerini sızdırdığı bir üniversite araştırmacısının yaptığı bir sınav uygulamasını duymuş olabilirsiniz,” diye yazıyor. “Bu bir güven ihlaliydi ve üzgünüm, o zamanlar bunu paylaştığımız için… ”

Facebook’un 2015 yılında Cambridge Analytica’nın 50 milyondan fazla kullanıcıya ait Facebook profili verilerini uygunsuz bir şekilde satın aldığı bildirildi. Ancak Facebook, gazetecilere bu ayki yaptığı açıklamada yaşanan sorundan sonra şirketi sadece kendi platformunda yasakladı.

Mark Zuckerberg, yaşananlar dolayısıyla oldukça üzgün ve bunu defalarca dile getiriyor. Ama bu kayıpların önüne geçmeye yetmiyor. Bu süreçteki kaybın 40 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Paylaşılan bu reklam, dilenen özürler işe yarayacak mı merak ediyoruz doğrusu. Instagram ile yükseliş sürerken Facebook tarafında sürekli olarak kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin yeterince korunmadığına dair haberler görüyor ve söylentiler duyuyoruz.

Geçenlerde bir Türk’ün başarısı olarak tarihe geçen olayı duymuşsunuzdur herhalde… Bir Twitter kullanıcısı, Elon Musk’a “adamsan silersin Facebook hesabını dedi.’’ Bunun üzerine Elon Musk, Tesla ve SapaceX’in hesaplarını sildi.

Facebook güven ve kullanıcı kaybetmeye devam ediyor. Peki, bu durumun altından nasıl kalkacak merak ediyoruz açıkçası…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here