Adidas, Videolarında Influencer’lara Yer Veriyor

Spor devinin patronu, Adidas’ın Tango Squads ile toplumlarına uzun formatlı bir video aracılığıyla mesajlaşma uygulamalarının ötesinde bir hayat verdiğini söylüyor.

Adidas’da altı saniyelik bir video ile birlikte uzun süreli katılımı hedefliyor. Uzun soluklu bir seri olan markanın en son video projesi, ilk olarak 2016 yılında kurulan Adidas’ın Tango Squads’ın popülaritesini artırmak için tasarlandı.

Dokuz ve on yedi dakika arasında çalışan altı bölümlük dizinin her bölümü, Tango Squads topluluğunun üyeleri olan İngiltere ve Avrupa’dan sekiz futbol takıntılı mikro influencer’dan oluşan Tango Squad FC takımının gelişimini anlatıyor.

Her bölümde, eski Real Madrid orta saha oyuncusu Xabi Alonso tarafından yönetilen takım, AC Milan gibi kulüplerle ve Manchester United’daki Paul Pogba gibi oyuncularla antrenman yapıyor.

Video serisi, dünya çapında 15 ilde yaşayan, 16 ve 19 yaşlarında, hiper bağlantılı bir futbol taraftarları ağı olan Tango Squads’in popülerliğini, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla marka ile iletişim kuruyor.

Ekiplere Adidas futbol içeriğine özel erişim, sponsor kulüpler ve oyuncularla çalışma fırsatları, daha sonra kendi takipçileriyle online olarak paylaştıkları deneyimler sunuyor.
İlk olarak Ekim ayında yayımlanan Tango Squads FC video içeriği, ekibin yolculuğunun yüksek kaliteli yer çekimleriyle gösterdiği perde arkası görüntüleriyle yüksek enerji karışımıyla futbol topluluğuyla etkileşime girdi. 17 dakika süren en uzun bölüm,% 50’lik tutma oranlarını oluşturdu ve Kasım ayından bu yana 600.000’den fazla görüntü elde etti.

Adidas Futbol’da küresel marka iletişimi başkan yardımcısı olan Florian Alt, bu başarının markanın sürekli öğrenim kültürüne damgasını vurdu. Advertising Week Europe’da (21 Mart) konuşan Alt, Adidas’ın video içeriğinin kullanımını desteklemek için veri analizini ve sürekli optimizasyonu nasıl kullandığını açıkladı. Her defasında belirli bir uzunlukta çalışmak yerine, “sürekli gözden geçirme, büyülü bir formüldür” dedi.

“İki yıl önce‘ Game Day Plus ’adında bir dergi şovuyla başladık. Bölümler 20 dakika kadar uzundu ve videolar hemen geri döndü, ama şimdi 9 ila 17 dakika sınırı var. Her şey değişiyor ve gelişiyor, ”diye açıklıyor Alt.

“Şu anda [Tango Squad FC] altı bölümümüz var. İlk beşini inceledik ve bazı ufak tefek şeyler yaptık ve beşinci ile altıncı bölümden kalma oranlarında artış gördük, çünkü her şey hızla gelişiyor. ”

Uzun süreli içeriğin gif ve altı saniyelik kısa videolar ile birlikte yürütülmesi gerektiğini vurguluyor. Bir video için hangi uzunluğun en iyi olduğuna karar vermenin anahtarı, başlangıçta hangi mecrada yaymak istediğiniz ile ilgili…

Üç ile altı saniye arası olan içeriğin marka sadakati oluşturduğu ve daha derin bir etkileşime girdiğini anlatıyor. “Hikâye” kelimesinin kendisi zaten altı saniyeden daha uzun süren bir şeydir. Bu nedenle, o içerikle ve neyin hangi platformda olmasını istediğinizi önceden düşünün. Bu, onu nasıl inşa ettiğinize göre, geliştirdiğinizde ve hayata geçirdiğinizde çok şey ifade eder. ”

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir