En Popüler Blog Konuları- Hangi Konuda Blog Açılmalı

Blog yazılarınızın okunabilmesi  ve dolayısıyla para kazanabilmeniz için seçtiğiniz konuların büyük kitlelerin ilgi alanlarına hitap etmesi gerekir. Bunun için En popüler blog konuları neler bilmekte fayda var. Yani sadece parmak arası terlikleri konu alan bir blog açabilirsiniz ancak hitap ettiğiniz kişi sayısıda buna göre azalacaktır. Ayrıca parmak arası terliğin çoğunlukla sıcak mevsimlerde aranacağı düşünüldüğünde, kış geldiği zaman blog trafiğiniz oldukça azalacaktır.

Blog Açmaya Karar Vermek…

Blog açmaya karar verdikten sonra seçeceğiniz konuya çok dikkat etmelisiniz. Çevremizde birçok blog yazarının 3-5 yazıdan sonra bir daha sayfalarına uğramadıklarını görüyoruz. Blog yazmak; dikkat, emek ve biraz SEO hatta SEO uzmanlığı ister…En popüler blog konuları nedir diye anlatmaya başlamadan önce başarıya ulaşmış blogların ortak noktalarından bahsetmek istiyorum.

1. Sevdiğiniz konuyu seçin

Blog yazarlarının en çok dikkat etmesi gereken konu budur. Eğer sevmediğiniz ve sırf popüler diye bir konu şeçerseniz, iki hafta sonra “kim şimdi yazı yazacak” diye söylenmeye başlarsınız.

2. Ana kategori seçin

Tutkunuz bisiklet üzerineyse sadece yarış bisikletlerini anlatmaktansa tüm bisiklet türlerini konuya dahil edebilirsiniz. Alanınızı ne kadar genişletirseniz, o kadar fazla okuyucuya hitap edersiniz.

3. Devamlılık

Kesinlikle hiç durmadan yazabileceğiniz bir konuyu seçin. Yani uzmanlık alanınız veya hobiniz ile ilgili çok fazla yazacak şey yoksa bu işe hiç kalkışmayın çünkü bir ay sonra yazacak konu bulamayacağınız gibi, blog yazmaktan da soğuyabilirsiniz. En iyisi blog yazmaya başlamadan önce en az 100 tane konu başlığı bulun…

4. Para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak için birçok yöntem bulunmaktadır ancak blogunuz ne kadar ticari bir kesime hitap ediyorsa para kazanma ihtimaliniz bir o kadar artacak demektir. Mesela moda ile ilgili yazılar yazmanız, e-ticaret sitelerinden reklam almanızı kolaylaştıracaktır.
İnatçılık: Kesinlikle vazgeçmeyin. İyi bir planla yola çıktıktan sonra ilk 6 ay blogunuza kimsenin gelmeyeceğini varsayın. Google Analytics’e hiç durmadan bakmak sadece moralinizi bozacaktır. Emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız merak etmeyin….

Eğlenin! Siz blog yazarken ne kadar çok eğlenirseniz, inanın okuyucularda bir o kadar eğlencektir. Sıkıcı şeyleri kimse sevmez J

En Popüler Bloglar…

Gelelim en popüler blog konuları meselesine. Yukarıda belirttiğim maddeleri uyguladığınız taktirde blogunuzun tutmaması söz konusu bile değil ancak siz yine de en çok okunan konular üzerine yazılar yazmak ve hızlı sonuçlar almak istiyorsanız, aşağıdaki konular üzerine bir çalışma yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, konunuz ne kadar popüler ise rekabet de o kadar fazla olacaktır 🙂

1. Seyahat Blogları

Son birkaç yılın en trend blogları genellikle seyahat bloglarıdır. Turistik yerlerin, otellerin, yeme içme ve eğlence mekanlarının anlatıldığı bu bloglar inanın çok para kazanmaktadır J Dünyada birçok kişi çalıştığı işi bırakarak dünyayı gezip, gittikleri yerlerin bilgilerini ve fotoğraflarını bloglarına koyarak çok büyük kitlelere ulaşabiliyor. Daha sonra tatil sitelerinden aldıkları reklamlarla da, eski işlerinden çok daha fazla para kazanılabiliyorlar. Ayrıca gezdiğin ve gördüğün de cabası oluyor 🙂

2. Yemek Blogları

Dünyada en çok okunan bir başka blog türü de; yemek bloglarıdır. Ancak bu konuda gerçektende iddialı olmalsınız. Bu konuda rekabet çok üst noktada, dolayısıyla yemek konusunda bir bog açacaksanız mutlaka farklılığa gitmelisiniz. Örnek: Tek malzeme ile yapılan yemekler veya 5 TL ile yapılabilecek yemekler…

3. Moda Blogları

En çok para kazanan bloglar hiç kuşkusuz moda bloglarıdır. Reklam alabilme oranınız çok yüksek olacağı gibi mutlaka bir okuyucu kitlesine de ulaşabileceksiniz. Anlattığınız veya tanıttığınız giyisiler birçok kişiye saçma gelse de, illa ki beğenen bir grup insan da olacaktır 🙂

4. Teknoloji Blogları

Teknoloji blogları gerçektende uğraşması çok zor ancak iyi bir çizgi yakaladığınız takdirde size başarının önünü açabilecek bir konu başlığıdır. Teknoloji hakkında devamlı yazacak konular bulmak gerçektende çok geniş bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Eğer böyle bir uzmanlığını yoksa bu işe hiç kalkışmayın derim.

5. Sosyal Medya

Sosyal medya, özellikle ülkemizde henüz çok iyi kullanılmaya başlanmadı. Dünyanın en çok facebook kullanan 3. ülkesi olabiliriz veya gündem maddemiz Twitter’da top topic olabilir ancak inanın kimse sosyal medya olgusunun detaylarına hakim değil. Sosyal medya araçlarını ve kullanım alanlarını anlatan iyi bir blog hazırlamanız, biraz saabrettikten sonra size inanılmaz bir geri dönüşüm sağlayacaktır.

Son olarak yukarıda belirttiğim bir konun altını tekrar çizmek istiyorum. Ne yaparsanız yapın, mutlaka sevdiğiniz şeyi yapın!

Haydi Kolay Gelsin!

 

16 YORUMLAR

 1. yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, biraz daha fazla makale yazsanız daha bi güzel olmaz mı? 🙂

 2. Merhaba;
  Olay adsense olunca anladığım kadarıyla google şunu istiyor;

  Hacı; sitene gelen elemanlar, konuyla alakalı olsunlar ki ilgi/alakaya dayalı reklamlara tıklasınlar. Ben de kazanayım sen de kazan… Öyle, zaman geçirmeye gelen adamlara ben hangi reklamı göstereceğim de tıklayacaklar?

  Yani demem o dur ki; sen git armut-haklari[.]com diye bir site aç. Böylece armut’ların yaşam haklarını savunan insanlar sitene gelsin. Ben de onlara, “Armutlarda cilt bakım ürünleri”, “Uzun Armut yaşamı için sağlık kampları” reklamlarını göstereyim ve doğal olarak da tıklasınlar… Google amca bunu istiyor. Buraya kadar mantıklı…

  Benim sorum şurada başlıyor. Çöp bir site açsak; böyle komikli şakalı bir site… İçinde genel geçer popüler kültür odaklı sosyal medya paylaşımları da olsun ama diğer yandan makalelerde Niche alanlar bulunsa. Yani Armut’ların Yaşam Mücadeleleri gibi niche alanlar! Yine de yemez mi?

  Eninde sonunda google organik aramalara bakıyor ve organik aramalar içinde armutların yaşam haklarını arayan da bu makaleme, siteme gelecektir.

  Farkı nedir bunun?

  • Merhabalar,
   AdSense çalışma mantığını kısaca anlatayım, bence sorunuza cevap da vermiş olurum…

   Bir firma Google’a gidip, ben sana reklam vermek istiyorum dediği zaman, Google ona bazı seçenekler sunuyor. Örnek: reklamlar arama ağında mı verilsin, görüntülü reklam ağında mı verilsin? Eğer reklam vermek isteyenin cevabı görüntülü reklam ağı olursa, burda devreye Adsense giriyor.

   Reklam vermek isteyenin görüntülü reklam ağında yapacağı seçimlere örnek vermek gerekirse,

   – Yeniden pazarlama: Yani reklam verenin sitesini daha önce ziyaret etmiş olanlar.
   Sizin örneğinize dönersek, eğer herhangi bir kullanıcı armut-haklari com sitesine gelmeden önce farklı bir siteden çiçek siparişi verdiyse, armut-haklari’nda çiçek reklamı görebilir. Yani sitenizle alakasız bir reklam, kullanıcıya hitap edebilir.

   – Kullanıcıların ilgi alanları: Yani sitenizi ziyaret edenlerin ilgi alanları
   Sizin örneğinize dönersek, eğer bir kullanıcının kişisel zevkleri arasında dağcılık varsa kullanıcı armut-haklari’ni ziyaret ettiğinde dağcılık reklamı görebilir.

   – Konuya göre reklam: Bu alan aslında sizin sorunuza cevap veriyor. Eğer sitenizde komikli şakalı şeyler yayınlarsanız ve arada niche konularda verirseniz, o zaman Google bu alanda ilgili reklamlar yayınlamaya çalışır. Ama problem yeteri kadar becerebilir mi? Yani bi tane alakalı reklam yayınlar, sayfayı refresh yaparsınız alakasız bir reklam çıkar. Bunlar olabilir.

   Kısaca konuyu özetlemek gerekirse, eğer sitenizin konusu ile içeriklerinizin konusu aynı yöndeyse, yani siteniz her telden çalmıyorsa, reklam tıklanma oranları önemli oranda artacak ve geliriniz de bu yönde artacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki, eğer armut haklarını kimse aramıyorsa, reklam veren firma sayısı da azalacak, hem tıklama hem de tıklama başı maliyet azalacak (cpc).

   İyi iş çıkaran her website orta-uzun vadede iyi para kazanır. Önemli olan sitenin çöp olmaması 🙂

 3. Merhaba, öncelikle açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Emek verilmiş bir çalışma. WordPress’ten ücretsiz aldığım kişisel blogum ayda yaklaşık 80-90.000 ziyaretçi alıyor. Ziyaretçi sayısı artınca ben de domain ve hosting almaya karar verdim. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra google adsense’e kabul edilirsem tıklanma oranı ne olabilir acaba? Bu soruya tabi ki tam bir cevap verilemeyebilir ama tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Blogumda güncel konular, film dizi ve kitap yorumları, blog yazarlığı hakkında içerikler giriyorum. Küçük de olsa bir açıklama yapabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba…sizinde dediğiniz gibi tamamiyle tahmini bir hesap yaparsak…

   aylık 85,000 ziyaretçi. ortalama sayfa gösterim 2 desek, ayda 170bin sayfa görüntüleme…%1 tıklama oranı bence mantıklı olacaktır, 1700…
   tıklama başı ödeme 0,10 dersek ayda 170-200TL arası bir gelir bence kazanırsınız. Beni de sonra haberdar ederseniz sevinirim 🙂

 4. Ben blogger de bi blok açdım fakat daha yazacağımın konusuna karar veremedim. Bana tavsiyeleriniz var mı? Bu sırada ben 12 yaşındayım. Öğretmenimin tavsiyesiyesiyle açdım.

  • Elif Hanım merhaba, ne yazarsanız yazın sadece sevdiğiniz şeyi yazın. Keyif almadığınız konulardan popüler de olasalar uzak durun

 5. Bu aralar bir de sağlıklı beslenme konuları popüler sanırım 🙂 Çok güzel bir yazı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here