Alibaba, 31 Milyar Dolar ile Yeni Singles’ Day Rekorunu Kırdı

Alibaba, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinin mağazalarında alışveriş yaptığını ve 11 Kasım alışveriş festivalinin onuncu baskısında online olarak yer aldığı Singles’ Day’de gişe rekoru kırdı.

Toplam brüt ürün hacmini 30.8 milyar $ ‘lık bir seviyeye taşıdı ancak şirket en düşük yıllık büyüme oranını kaydetti.

Bu şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük Singles’ Day. Geçen yıl ki Black Friday ve Cyber Monday’i bile geride bıraktı. 15 saat 49 dakika içinde brüt hacme ulaşıldı.

Her yıl Singles’ Day satışlarında artış olmasına rağmen geçtiğimiz yıla göre satış oranı %27 geriden geliyor. 2017’ye göre ise %36’lık bir düşüş var.

Yavaşlama, yedi çeyrek yıldan bu yana Alibaba’nın en zayıf gelir büyümesi ve yıllık gelir tahmininde düşüşe neden oldu. Ancak gelirler, son çeyrekte yıllık bazda yüzde 54’lük bir artışla devam ediyor.

Tüketicilerin, Çin’deki ekonomik gerilemenin bir sonucu olarak kemerlerini sıkmaları bekleniyor.

Alibaba yürütme kurulu başkanı Joe Tsai Pazar günü bir medya etkinliğinde söyledi. Alışveriş yapan kişilerin “onların yaşam tarzlarını yükseltmek ve hayatlarını daha iyi hale getirmek için yeni yollar arıyoruz.”

Ulusal istatistik bürosuna göre, Çin’in 1,4 milyar insanının 300 milyondan fazlası orta gelir grubuna dahil oldu. Bu, isteğe bağlı kalemlerin Çin perakende titanındaki büyümenin büyük bir kısmını harekete geçireceği anlamına geliyor.

Sağlık takviyeleri, küçük ev aletleri ve cilt bakım ürünleri, bu yılın Singles’ Day’de GMV tarafından en hızlı büyüyen kategoriler arasında yer alıyor.

Alibaba da fiziksel mağazalara girdi. Çevrimiçi perakendeci, Pazar günü medyaya verdiği demeçte, mevcut CEO ve Daniel Ma’nın gelecek yıl başkan olacak Daniel Zhang, tüm tüketici perakende pazarını dijital hale getirmeye hazır olduklarını belirtti.

Ancak, nihai gelirleri yansıtmadığından, GMV’nin büyüklüğünde nüanslar vardır. Bir dizi faktör, bu rakamı artırabilir. Birincisi, iadeler 11 Kasım’da işlemden geçirilemez.

Alibaba ayrıca satışları tamamlamak için 10 Kasım gecesi yıldızlarla dolu bir gala yayınladı. Çin’deki neredeyse beş kişiden biri olan 240 milyondan fazla insanın, Çin’in en iyi TV yayıncıları ve Alibaba’nın kendi Youku video yayını sitesi aracılığıyla gösteriyi ve Singles’ Day reklamlarını izlediğini söyledi.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X