adwords-hatalari

En Çok Yapılan 4 Google AdWords Hatası

Bugünkü yazımda gerek dijital reklam ajanslarının gerekse reklam yönetimini kendi yapan işletme sahiplerinin en çok yaptığı AdWords yönetim hatalarını anlatmak istiyorum.

Google AdWords, müşterilerinize ulaşabilmeniz için yararlanabileceğiniz harika bir platform. Gelişmiş birçok ülkede AdWords reklam ücretleri oldukça pahalı sayılabilecek boyutlara ulaştı ancak ülkemizde durum farklı. Google AdWords reklamları ile müşterilerinize düşük reklam bütçeleri ile ulaşabilir ve karlılığınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Ama dikkatli olmalısınız!

Google AdWords reklam yönetimi ne kadar profesyonel yapılırsa, reklam maliyetleri o derece düşer. Yani rastgele açmış olduğunuz reklamlar size herhangi bir geri dönüş getirmeyeceği gibi online reklam işinden de hemen soğumanıza neden olabilir.

Yapmamanız Gereken AdWords Hataları

1 – Anahtar Kelimeleri Tek Reklam Grubunda Toplamak

AdWords reklam yönetimine yeni girmiş veya “kendi reklamımı kendim veririm” diyenlerin düştüğü hataların başında, reklam verilecek tüm anahtar kelimeleri aynı reklam grubu altına toplamak geliyor. Denetlediğim veya yönetimini devraldığım birçok hesapta ilk karşılaştığımız durum ne yazık ki.

Örnek: Teknolojik ürünler satan bir websiteniz var. Telefon, laptop ve küçük ev aletleri satıyorsunuz. Eğer tek bir kampanya ve tek bir reklam grubu açıp, tüm anahtar kelimeleri reklam grubunun içine atarsanız, AdWords sizin için sandığınızdan çok daha pahalıya çıkacaktır. Neden mi?

Telefon, laptop ve küçük ev aletleri ile ilgili anahtar kelimelerinizi belirlediniz ve reklam metninizi oluşturdunuz. Peki açılış sayfanız ne olacak? Yani diyelim telefon yazan biri reklamınızı tıkladı sonra da saç kurutma makinası yazan başka birisi reklamınızı tıkladı. Bu kişileri aynı sayfaya mı göndereceksiniz? Sakın 🙂

AdWords reklam giderlerini etkileyen faktörlerin başında kalite puanı gelmektedir. Yani eğer siz iPhone 6 satın almak için internette araştırma yapan bir tüketiciye reklamınızı gösterip, daha sonra onu anasayfanıza veya az alakalı bir sayfaya yönlendirirseniz, ilgili anahtar kelimeye çok para verirsiniz. (Ayrıca reklamınız üst sıralarda da çıkmayabilir)

2 – Yanlış Anahtar Kelime Eşlemeleri

Anahtar kelimelerinizi, negatif eşlemeyi saymazsak, dört farklı seçenek de düzenleyebilirsiniz; geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme veya tam eşleme. Peki bu seçeneklerden hangileri sizin için en uygun?

Aslında cevap hepsi. Yani kampanya stratejinize göre bu anahtar kelime eşlemelerinden hepsini kullanabilirsiniz. Ancak yine çok dikkatli olmalısınız.

Her ne kadar anahtar kelime araştırması yaparsanız yapın, müşterilerinizin hangi aramalar ile reklamlarınızı görüntüleyeceğini önceden %100 bilemezsiniz. Bu yüzden kampanyanızın ilk zamanlarında anahtar kelimelerinizi “geniş eşleme” olarak açmakta fayda var. Yani bırakın alakalı alakasız birçok sonuçta reklamlarınız görüntülensin. Bir süre sonra elinize bu aramalardan önemli bir data geçecek ve asıl stratejimizi daha sağlam oluşturabiliyor olacağız.

Ancak anahtar  kelimelerinizi hep “geniş eşleme” olarak açıp üstüne bir de negatif anahtar kelime analizi yapmıyorsanız, o zaman her yere para saçıyor bir de gerçek müşterilerinize reklamlarınızı ulaştırmıyorsunuz demektedir.

3 – Reklam Metinlerinde “Call to Action” Kullanmamak

Kalite skorunu etkileyen faktörlerin başında tıklama oranı gelmektedir. Yani yayınladığınız reklamlar ne kadar çok tıklanırsa, Google reklamınızı daha değerli görür. Kullanıcıya iyi bir deneyim sağladığınız için de sizi ödüllendirir ve kalite skorunuzu arttırıp reklam maliyetinin düşmesine neden olur.

Aslında reklam tıklama oranın altında yatan mantık organik sonuçların tıklanma oranın mantığı ile aynı. Yani siz kullanıcılara arama sonuçlarında ne kadar alakalı ve ilgili çekici bilgiler sunarsanız, Google kullanıcılara daha iyi bir hizmet vermiş olur. Dolayısıyla Google, sizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyarak ödüllendirir.

Reklam metinlerinizde mutlaka “call to action” lar kullanmalısınız (tabi izin verilenlerine). Satın alın, sipariş verin, hemen arayın gibi müşterileri harekete geçiren mesajlar, tıklanma oranınızı arttıracağı gibi reklam maliyetlerinizi önemli oranda düşürecektir.

4 – Hemen Vazgeçmek

Google AdWords reklamları biraz sabır işidir. Yani bugünden yarına çok fazla şeyin değişmesini beklememek gerekir. Çok çalışmak, çok analiz etmek ve çok fazla test etmek size başarının kapısını aralayacaktır.

Birçok reklam veren, 2-3 gün AdWords reklamı verdikten sonra bu işten vazgeçiyor. Daha potansiyel müşterilerinizi tespit etmeden, ne tarz aramalarda listelendiğinizi öğrenmeden bu işten vazgeçmemek gerekir. Tabi bu anlattıklarım için zamana ihtiyacınız olacak. Ne kadar mı?

Reklam kampanyalarınız için belirleyeceğiniz süre bütçenizle alakalıdır aslında. Yani günlük 500tl bütçesi olan bir işletme ile 10tl bütçesi olan başka bir işletme arasında önemli farklılıklar olacaktır. Dolayısıyla reklam kampanyanızı oluşturmadan önce bütçe planlaması yapmalısınız. Google anahtar kelime aracından hacimleri alıp, doğru tıklama oranı tahminleri ile bütçenizi planlayabilir ve Google AdWords reklamlarının gerçekten sizin için değerli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

AdWords Reklam Maliyeti Düşürme – Kalite Puanı

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

3 comments

 1. necmettin adıgüzel

  Ben adwords ü kendim yönetiyorum.4 firma en üstte olabilmesi için adwords teklifleri yükseltiyor.Zengin firmalar tabii olarak hep yukarda,orta ölçekli firmaların adwords te şansı ne olabilir.

  • Fevzi

   Doğru bir açılış sayfası optimizasyonu, yüksek kalite puanı ve denemeler yolu ile bulunabilecek rekabeti düşük ancak dönüşümü yüksek anahtar kelimeler ile, aylık 10000 bütçesi olan rakiplerimden, 3000 TL bütçe ile daha fazla kargo çıkardığımız olmuştu. Siz de kendi denemelerinizi yaparak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Yazıda çok doğru bir konudan bahsediliyor :

   ” Birçok reklam veren, 2-3 gün AdWords reklamı verdikten sonra bu işten vazgeçiyor. Daha potansiyel müşterilerinizi tespit etmeden, ne tarz aramalarda listelendiğinizi öğrenmeden bu işten vazgeçmemek gerekir. Tabi bu anlattıklarım için zamana ihtiyacınız olacak. “

 2. Ekrem

  Merhabalar hocam, öncelikle adwords konusunda işin henüz başında olanlar için kritik bilgiler içeren bir yazı olmuş. Bu anlamda şahsen teşekkür ederim. Sormak istediğim konu şu; “1 – Anahtar Kelimeleri Tek Reklam Grubunda Toplamak” bu konuyla ilgili olarak illa kampanya sayısını da arttırmak mı lazım? Aynı kampanya içinde farklı ürün ya da anahtar kelime grubu için ayrı ayrı reklam grupları oluşturmak yeterli olacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X