sosyal medya ebeveyn

Ebeveynlerin Sosyal Medyaya Girişi Nasıl Oldu?

Sosyal medya ilk var olduğu günden itibaren gençlere yönelik bir mecra olsa da günümüzde bu durum gittikçe değişmeye göstermektedir.Sosyal medyanın gençler içerisinde oldukça hızlı yayılmasının yanı sıra geçtiğimiz yıllarda dünyadan geri kalmak istemeyen ebeveynler de sosyal medyada varlıklarını göstermeye başladılar.

Ebeveynlerin ve diğer aile bireylerinin sosyal medyada varlık göstermeleri ise şu aşamalarda gerçekleşti.

İlk olarak sosyal medyanın zararlı olduğunu çocuklarının çok fazla vakit geçirdiğini düşünen bireyler sosyal medyaya karşı olumsuz bir tutum ve davranış gösterdiler. Bir çok ebeveyn çocuklarının kontrollü sosyal medya kullanmasını savundu. Ancak daha sonra çocuklarıyla aralarındaki bağlarını geliştirmek ve çocuklarını daha iyi anlamak adına sosyal medyaya Facebook ile adım attılar. Aslında ebeveynlerin amacı çocuklarının sosyal medyadaki durumlarından haberdar olmak ve onlarla aynı dili konuşabilmekti.

İkinci aşamada Facebook’u ilk başta zar zor kullanan ebeveynler gittikçe sosyal medyaya ısınmaya, topluluklara katılmaya, ilkokul, üniversite dönemlerindeki görüşmediği arkadaşlarıyla iletişim kurmaya başladılar. Özellikle okul çağında çocuğu olan anneler çocuklarıyla ilgili konularda sosyal medyayı daha aktif ve duyarlı kullanmaya başladılar. Anneler kendi aralarında Facebook grupları ve sayfalar oluşturarak buradan çocukları için yararlı aktiviteler gerçekleştirdi.  Facebook’ta aktif kullanıcı haline gelen ebeveynler bu durumu çevrelerine yaymaya başladılar.

Üçüncü aşamada ise Facebook artık sadece anne ve babalar için değil gencinden yaşlısına tüm aile bireyleri için olmazsa olmaz bir hal almaya başladı. Çünkü sosyal medya üzerinden belki de senelerce görüşmediği akrabası ile iletişime geçebiliyor, onun yaşantısından haberdar olabiliyorlardı. Kendini sürekli geliştiren sosyal medyada toplum da kendisini bu duruma çabucak adapte edip Facebook’un ardından Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal medyalarda varlık göstermeye devam ettiler.

Sosyal medyanın belki de toplumumuza kattığı en güzel şeylerden biri de son yıllarda gittikçe zayıflayan aile bağlarını ilginç bir şekilde tekrar güçlendirmeye başlamış olmasıdır. Ancak sosyal medyaya bu kadar hızlı adapte olan ebeveynler için maalesef sosyal medya her zaman mutluluk kaynağı olamadı. Aile Bakanlığı’nın araştırmasına göre boşanmaların yarıdan çoğu internet aracılığıyla tanışıp evlenen çiftlerde görüldü. Bunlardan yüzde 36,7’si ise evliliklerinin henüz ilk yılında boşandı.

Son dönemde sosyal medyada gençlerden daha fazla 40- 50 yaş kesimin tatil, aile, bayram veya eski fotoğraflarıyla yapılan tbt paylaşımlarını gözlemliyoruz.  Bu sosyal medya bağımlılığının asıl sebebi ise bu yaş grubundaki kesimin  gençlik dönemlerinde şu an ki teknolojik refaha ve hıza sahip olamamasından kaynaklanıyor diyebiliriz.

Sosyal medyanın toplum tarafından bu kadar çabuk benimsenmesinin en önemli sebeplerinden biri ise; yıllarca bilgiyi televizyon, gazete gibi tek taraflı kitle iletişim araçlarında alan toplumun, sosyal medyadaki interaktif ortamı severek, bilgiyi edindikten sonra harekete geçme güdüsü ile sosyal alanlarda etkileşimde bulunmasından kaynaklıdır. Şuan da ise 7’den 70’e bir çok insan mesleki hayatları, bulunduğu statüsü, ilgi alanları vb. konularda topluluklara üye olarak, markaları takip ederek sosyal medyada aktif kullanıcı olarak varlık gösteriyor.

Hakkında Seda Atay

Ege üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu. 3 yıldır sektörde sosyal medya ve içerik yazarlığı alanında faaliyet göstermektedir. Marka danışmanlığı, sosyal medya yönetimi ve içerik pazarlama üzerine eğitim vermektedir. Dijital pazarlama ve sosyal medya alanlarında blog yazarlığı yapmaktadır. Şu anda 3Gen Dijital Medya Ajansında Sosyal Medya Yöneticiliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X