eticaret stok yonetimi

E-ticarette Etkili Stok Yönetiminin Önemi ve 5 Uygulama Taktiği

Çok kanallı satış yaparken satıcıların en çok sorun yaşadığı şeylerden biri de stok takibidir. Birçok alanda satış yaparken; nereye kaç tane ürün koydum, ben bu ürünü sattım ama acaba elimde var mıydı gibi sorunlar gündeme gelebiliyor. Ne yazık ki “Ben ürünümü satayım da elimde yoksa da bulurum veya iptal ederim. ” gibi bir anlayış mevcut.Fakat pazar yerlerindeki her davranışınız aslında mağazanızın geleceğini etkiliyor. Yanlış stok girip elinizde olmayan bir ürünü satar, o ürünü ararken müşterinize geç teslimat yaparsanız ya da daha kötüsü satışı iptal ederseniz karşınızdaki müşteri, sizin mağaza puanınızı düşürerek ya da olumsuz yorumlarda bulunarak potansiyel müşterilerinizi de etkileyebilir. Bu yazımızda stok takibinin neden önemli olduğunu ayrıntılı bir şekilde açıklayacak ve etkili stok yönetebilmek için size 5 tavsiye vereceğiz:

1. Stokunuzu bir numaralı önceliğiniz ve en büyük varlığınız olarak görün

Stoklarınıza karşı böyle bir anlayışa girdiğinizde stok takibine daha çok özen gösterirsiniz ve bu günlük yapmanız gereken bir önceliğe dönüşür. Ürünlerinize gelen talebi anlamak ve satış stratejinizi ona göre belirlemek için stok takibi önemlidir. Satış metotlarınızda yapacağınız iyileştirmeler siparişlerinizin artmasını tetikleyebilir. Bu aşamada yeterli stokunuz ile hazırda bekliyor olmalısınız. Ayıcıca düzgün bir envanter takibi, para akışınızın nereden geldiğini ve bunu  arttırmanın yollarını bulmak için iyi bir adımdır.

2. Ürünlerinizi nasıl sergileyeceğinize dikkat edin

30 tane ürününüz olduğunu ve 3 farklı pazar yerinde satış yaptığınızı düşünün. Eğer 3 kanalda da tam stokunuzu gösterirseniz çok büyük ihtimalle elinizdekinden 3 kat fazlasını satmış olacaksınız ki bu da mutsuz müşteriler ve düşürülen puanlar demek. Fakat hepsinde 10’ar tane ürün listelerseniz bu ihtimal ortadan kalkacaktır. Ancak bu durumda da eğer 10’dan fazla ürün sipariş vermek isteyen olursa, sizi değil aynı üründen daha çok satan bir satıcıyı seçecektir. Bu yüzden envanterinizi bir bütün olarak görmelisiniz ve her pazar yerinde o şekilde sergilemelisiniz.Fakat ilk örnekte bahsettiğimiz sorunu yaşamamak için de stokunuzu tüm pazar yerlerinde gerçek zamanlı olarak güncellemelisiniz.

3. Sipariş geçmişinizi analiz edin

Nerede, ne zaman, ne sattığınızı anlamak yalnızca öngörülebilir stok yönetimi için değil gelecek satışlarınızı arttırmak için de çok kritik bir olgu.Detaylı ve dinamik bir takip sistemi ile çok satan ve az satan ürünlerinizi keşfedebilir; ürün fotoğraflarını, tanımlarını, hatta fiyatlarını değiştirmenin satışlardaki etkisini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin hangi pazar yerinde daha etkili olduğunu keşfetmek de satışlarınızı arttırmakta ve tedarik zincirinizi yönetmekte önemli. Bunun dışında, sezonluk değişen satışları önceden görmek ve planlamak açısından da stoklarınızın raporlanması etkili olacaktır.

4 .Yukarıya satış ve çapraz satış yöntemlerini deneyin

Fiziksel mağazanızda nasıl satış paketleri hazırlıyorsanız, online mağazanızda da birbirine yakışacak ürünleri sergileyerek müşterilerinize yardımcı olmalısınız. Yukarıya satış ve çapraz satış, müşterinizin sepet fiyatını arttırmanın en iyi yollarıdır. Fiziksel stokunuzu iyi şekilde organize edilmiş, hızlı toplama ve paketlemeye hazır halde düzenlemelisiniz.

5. Bonus Satış Arttırma Önerisi

Eğer ilk seferde bu yöntemler satış arttırmanıza yardımcı olmadıysa, hala promosyon yöntemini kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. SMS ya da e-mail yoluyla göndereceğiniz, satışını arttırmak istediğiniz ürüne özel promosyon kodları oldukça işinize yarayabilir. Zamanı iyi ayarlanmış, makul bir indirim ve özel hazırlanmış satış paketleri ile müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Sonuç olarak, eğer birden fazla pazar yerinde satış yapıyorsanız, stok takibi büyük bir angarya ve üzerinizde yönetimsel açıdan bir yük oluşturabilir. Çoğu satıcılar, manüel stok takibi ile bu işten kolayca sıyrılmaya çalışır fakat mutsuz müşterilere sebep olurlar. Stok takibini otomatik sistemler aracılığıyla yapmak hem sizi zaman kaybından kurtarır hem de risksiz e-ticaret ile daha mutlu ve sadık müşteriler yaratarak satışlarınızın artmasını sağlar.

Bir Makale Daha?

Tüketici Satın Alma Süreci – (6 Adımda)

Hakkında Ayşen Kıratlı

Dopigo.com şirketinde içerik ve pazarlama sorumlusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.