Dijital Marka Hikaye Anlatımı İçin En İyi Yöntemler

İnsanlar binlerce yıldır hikayeler anlatıyor ve iyi bir hikayeyi oluşturan unsurlar o dönemden beri çok az değişikliğe uğradı.

Anlattığımız öyküler sayesinde, sadece başkalarını eğlendirmek ve bağlantı kurmak ile kalmıyoruz. Aynı zamanda kendi inançlarımız, zevklerimiz ve arzularımız hakkında da bilgi aktarıyoruz.

Markalar da hikayeleri tam olarak bu şekilde kullanır. En iyi pazarlamacılar, bir markanın nasıl, niçin ve neden sunulduğunu göstermek için hikayelerin ne kadar önemli olduğunu bilirler. İyi bir hikayenin bileşenleri her zaman olduğu gibi kalsa da, dijital çağda bir hikaye anlatma süreci, yeni reklam teknolojileri ortaya çıktıkça, büyük ölçüde evrildi.

Yeni teknolojilerin kullanımının, iyi hikaye anlatımı ve reklamcılığın ilkelerine ve temel kurallarına bağlı kalmasını sağlamak pazarlamacıların sorumluluğundadır.

Yaygın doğrusal hikayelerden ziyade, doğru kullanıcının dikkatini doğru yerde, doğru zamanda, doğru cihazda, doğru mesaj dizisiyle yakalayarak karmaşık bir hikaye çerçevesi oluşturabiliriz. Hikayeler artık değiştirilebilir, daha fazla benzersiz varyasyonlara sahip.

Sizlere dijital çağda modern marka hikaye anlatımının yeni bileşenlerine genel bir bakıştan bahsetmek istiyoruz.

Hikayeler gerçek zamanlı olmalı

Bir kamp ateşi etrafında hikayeler anlatıldığında, en iyi hikaye anlatıcıları, kitlelerinin tepkilerine ve hikayede sunabilecekleri yeni bilgilere uyum sağlar. Bugünün dijital marka hikayeleri aynı şeyi yapmalı ve ortaya çıkan otomasyon araçları bunu mümkün kılıyor.

Otomasyon, verilerin bir göz açıp kapayıncaya kadar analiz edilmesini ve yürütülmesini sağlar ve çeşitli veri kaynaklarından yararlanabilen anlık reklamlara yol açar.

Yaratıcılık ve hikaye anlatımını destekleyen en önemli gerçek zamanlı reklam, kişiselleştirmenin yanı sıra verimliliği ve optimizasyonu geliştirmeye yardımcı olan dinamik reklamlardır.

Kısacası; dinamik bir reklam, aynı reklamın birden çok varyantının otomasyon yoluyla sunulmasına olanak tanır. Böylece, aynı reklamın kime teslim edildiğine bağlı olarak farklı şeyler söylemesi mümkündür.

Örneğin bir seyahat şirketi, uçuş seçenekleriyle ilgili canlı verileri alabilir ve ardından seyahat ilgililerine, gezinme etkinliğine, konumuna ve daha fazlasına bağlı olarak ilgili tatil paketlerini ve fiyatlandırmayı kullanıcılara gönderebilir.

Raporlama, hikayelerinizi bilgilendirmeli

Raporlama ve ilişkilendirme, genellikle reklamcılığın yaratıcılık yelpazesinin öyküde, öykü anlatımından farklı olarak görülüyor. Ama gerçekte, raporlama, marka hikaye anlatım sürecinin kritik bir bileşeni haline geldi.

Bir reklamla kullanıcı etkileşimleri hakkında doğru bir şekilde raporlama yapılmasından elde edilen veriler, akıllı yeniden hedefleme için kullanılabilir ve karmaşık ve uyarlanabilir kampanyaları yürütmeye yardımcı olabilir.

Bir reklam sunucusunda oturum açan kullanıcı etkileşimleri, gerçek zamanlı segmentler oluşturmak için kullanılabilir. Bu, daha sonra öyküyü oluşturmak için eylemle ilişkilendirilebilir. Temel hikaye çerçevesini oluşturan analitik, veri ve yaratıcı arasındaki ilişkidir.

Hikayeler erişim için oluşturulmalıdır

Reklamcılık teknolojisi gittikçe daha fazla kanala erişim sağladığından, reklamverenler kendi kapsamlarını genişletebilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilir. Yeni kanallar ve medya ile daha ilginç ve duygusal hikaye anlatma potansiyeli ortaya çıkıyor.

Kullanıcıların günlük internet taramaları sırasında birden çok cihaza atladıkları sırada takip etmek için modern marka hikayesi anlatımı oluşturulmalıdır. Mobil, tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstünde aynı kullanıcıya ulaşmak, özellikle de her bir cihazı kullanma tercihlerini anlayarak her zaman mevcut bir sorun haline geliyor.

Örneğin, satın alma işlemleriyle bir kullanıcı cep telefonunu bir uygulama aracılığıyla destekleyebilirken diğeri dizüstü bilgisayarını tercih edebilir. Bu tercihleri anlamak, etkili bir yeniden hedefleme, sıklık sınırı oluşturma ve bir kullanıcının reklamla etkileşimini ölçmek için karşılanması gereken bir sorundur. Çapraz – cihaz, modern hikaye anlatımının temel dayanağı olan farklı cihazlar arasında başarılı bir ardışık mesajlaşma için de gereklidir.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir