Boya Badana ve Tadilat Start Up’ından (Evde Mimar) Seo Başarı Öyküsü

Herkese merhabalar, Evde Mimar olarak seo ve dijital pazarlama alanında çalışmalar yapan bir internet girişimiyiz. Evde Mimar olarak Türkiye’nin kendi sektöründe en yüksek trafiğine sahip web sitesini oluşturduk ve İtü Arı Teknokent ve Bıc Angels’tan 2 önemli yatırım aldık. Yaklaşık 1 yılda geldiğimiz bu noktayı size baştan sona anlatmak, kendi girişiminizde de ilham olmak için dostlarım arasında yer alan sevgili Seo Sözlük kurucuları aracılığıyla sizlere neler yaptığımızı anlatmaya çalışacağım.

Evde Mimar Nasıl Çalışır Ne Yapar?

Evde Mimar iç mimar aklına sahip bayiler ile evleri güzelleştiren boya badana merkezli bir dekorasyon platformu, web sitesine girdiğinizde bir iç mimar ile online bir şekilde görüşüyor, evinizi gezdiriyor aynı zamanda dekorasyon önerileri alarak boya badana ve tadilat fiyatını öğrenebiliyorsunuz. Tüm bunlarından ardından size en yakın Evde Mimar bayisi gelerek 1 yıl garantili ve Evde Mimar standartlarında boya badana veya ev tadilatı işlerini yapıyor.

İçerik ve İçerik

İçerik elbette ki arama motoru optimizasyonunda en önemli noktalardan biri. Eğer doğru şekilde içerik üretilirse her zaman her sektörde başarılı bir dijital pazarlama çalışması ortaya çıkmış olur. İçerik kısmını sadece blog içerik anlamında değil sitenin genel düzenlenişi, video içerik, sosyal medya içerikleri gibi çeşitlendirerek de internet dünyasında güçlenebilirsiniz.

Evde Mimar bugün ayda 120.000 kişinin girdiği boya badana ve tadilat işleri yapan bir girişim. 300’den fazla blog içerik ile birlikte bu noktaya geldik. Her bir içeriğimizi doğru konu başlıkları bularak doğru resim doğru bilgi ve alt başlıklar ile oluşturduk. Evde Mimar olarak geldiğimiz noktada içeriğin payı çok büyük.

İş Geliştirme ve İnovasyon

Eğer bir start up üzerinden çalışıyorsanız iş geliştirme çok ama çok önemli bir noktada duruyor. Web sitenize veya uygulamanıza ne kadar doğru geliştirmeleri yaparsanız dijital tarafta da o denli başarılı olabiliyorsunuz.  Evde Mimar olarak her dönemde sektöre bir inovasyon katmaya çalışıyoruz. Yeni bir Instagram konsepti web sitesinde geliştirdiğimiz mimara sor, renk seç bölümleri gibi pek çok yeniliği hem dijital tarafta hem de operasyonel tarafta gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz inovasyonların her biri kullanıcı kitlemizin bizi daha çok sevmemize ve daha fazla sitemize ziyarete neden oldu. Tümü kullanıcı deneyimine olumlu katkı yaptı. Eğer sizin de bir girişiminiz varsa sitenin içerisine katacağınız yenilikleri, işinizi nasıl düşüneceğinizi sürekli düşünmeniz sektörde harikalar yaratmanıza neden olabilir.

Burada Her şey Gerçek!

Evde Mimar olarak gerçek olmaya, samimi olmaya büyük önem verdik. Bu durumda kullanıcıların bizi sevmesini kolaylaştırırken arama motoru optimizasyonunda orjinal resimlerdeki etki ile birlikte de üst sıralarda çıkmamıza olanak tanıdı. Gerçek olmak ülkemizde çok fazla girişimde bulunmayan bir özellik insanlar o işin nasıl yapıldığını, kimin yaptığını görmek istiyorlar. Bunu gördükçe sitede daha fazla zaman geçiriyor daha fazla sayfa ziyaret ediyorlar. Bu durum da her zaman olduğu gibi Google’a hizmet ediyor. Seo’nun gerçekleri ile dünyanın gerçeklerinin birleştiği noktada tam olarak burada bulunuyor.

Video Diye Birşey Var!

Video geldi, ortalığı kasıp kavuruyor. Siz de kendi girişiminiz için video içerik üretmiyorsanız çok ama çok şey kaybediyorsunuz. Evde Mimar olarak bizim en büyük başarılarımızdan biri de sık ve bilgi verici video içerikler yapıyor olmamız. Youtube kanalımızda ekim 2018 sonu itibari ile 85 video bulunuyor. Toplamda 300.000 izlenmeye ulaştık. Hem kendi reklamımızı yapıyor hem de ömürlük video içerik dünyasına yatırım yapıyoruz. Bu videolarımızı aynı zaman bloglarımızda da kullanarak seomuza seo katıyoruz. Eğer imkanınız varsa videoları kurucunun çekmesinde, videoda kurucunun bizzat var olmasında da fayda var. Böylece girişim kurucu ile birleşerek doğru şekilde marka yapılanması oluşabiliyor. Girişiminizde asla kaybolmayacak olan tek şey girişimci olarak sizsiniz. Herşey pivot edebilir ama asıl karakteriniz, duruşunuz pivot etmez. Bu nedenle kurucunun marka yüzü olması ve markayı temsil etmesi bence çok ama çok önemli bir durum.

Kullanıcıyı Dahil Et

Her zaman kullanıcı ile beraber hareket etmek kazandırır. Kullanıcıyı sürece dahil etmek, içeriğe, siteye onların katkılarını koymak büyük avantajlar sağlar. Hem ölçeklenebilir seo stratejileri oluşturmanızı hem de kullanıcının siteye daha fazla aşık olmasını kolaylaştırır. Bizler de birçok içeriğimizde kullanıcılardan kendi evlerinin resimlerini isteyerek onları sürece dahil ettik hem de eğlenceli testler hazırlayarak kendilerini bulabilecekleri alanlar oluşturmaya çalıştık. Bu durumların hepsi seo başarımızda büyük rol oynadı.