Microsoft, GitHub’ı 7,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Microsoft resmi olarak geliştirici platformu GitHub’u satın aldı. Zaten Haziran ayında şirketin bilgisayar programcılarına ve geliştiricilerine yönelik bir barındırma hizmeti ve platformu olan GitHub’u satın almak için anlaşma yapmak istediğini bildirmişti.

GitHub en son 2 milyar dolar değerinde idi. Microsoft, 7,5 milyar dolar karşılığında aldı.

Cuma günü Resmi Microsoft Bloğunda yayınlanan bir duyuruda, şirket GitHub satın alımının tamamlandığını duyurdu. Yazının içeriğinde şöyle yazıyor: “GitHub geliştirici ilk ethosunu koruyacak, bağımsız olarak çalışacak ve açık bir platform olarak kalacaktır” dedi.

2016’da satın aldığı çapraz platform geliştirme şirketi olan Xamarin’in eski CEO’su Nat Friedman, GitHub CEO’su olarak görevini üstleniyor. Yine Cuma günü yayınlanan bir GitHub blog gönderisinde, Friedman Microsoft’un platformun geleceği için vizyonunu yineledi.

“Dünyanın en büyük geliştirici topluluğu olan GitHub, birbirlerinin çalışmalarını oluşturmak, işbirliği yapmak, paylaşmak için 31 milyondan fazla geliştiriciyi bir araya getiriyor.

Vizyonumuz; yazılım geliştirmenin en iyi yolu olarak gezegendeki her geliştiriciye hizmet etmektir. ”

GitHub, Microsoft satın alma sürecine katlanmaksızın devam eden büyümeyi gördü. Anlaşma ilk  yaz aylarında duyurulduğunda, GitHub 28 milyonluk bir kullanıcı tabanına sahipti. Microsoft ve Friedman’ın taahhütlerine sadık kalması koşuluyla GitHub, 760 milyar dolarlık yazılım deviyle desteklenmediği sürece, geliştiriciler için prömiyer bir platform ve topluluk sağlamaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here