Blog Yazarlarının Kutlaması Gereken 7 Önemli Olay

Blog yazarlığına hemen hemen herkes büyük umutlarla başlıyordur. Kimileri kazanç beklentisiyle, kimileri hobi amaçlı, kimileri ise yazarlık yeteneğini  tüm dünyaya duyurmak için bu sürece dahil oluyor. Bu yolda hemen sıkılanlar veya konunun biraz emek gerektirdiğini fark edip kaçanlar mutlaka oluyor, peki ya kalanlar? Gelin blog yazarlarının kutlaması gereken 7 önemli olay neymiş beraber bakalım.

Bloggerların Dönüm Noktaları

1 –  İlk Makale:

Kendinize uygun bir tema seçtiniz, önemli eklentileri yüklediniz ve temanızı türkçeye çevirdiniz. Hatta ilerleyen zamanlarda blogunuzda yayınlayacağınız 5-10 tane yazıyı bile önceden hazırladınız. Google Search Console, Google Analytics ve email hesaplarını aktive ettikten sonra da ilk makalenizi yayınladınız. Kesinlikle bir kutlamayı hakettiniz. Bu aşamaya bile gelemeden blog işinden vazgeçenlerin sayısını bir bilseniz 🙂

2 –  İlk Üye:

Blogunuzu ilk takip etmeye başlayan okuyucunuzu farkettiğiniz anda gelsin ikinci kutlama diyebilirsiniz. Eğer blogunuz üyelik sistemi ile çalışıyorsa ilk üyeniz veya üyelik yoksa ise ilk RSS takipçiniz size tahmininizden çok daha büyük mutluluk verecektir. Not: İlk üyenizin tanıdığınız birisi olmaması gerekiyor tabi ki de 🙂

3 –  İlk Paylaşım/Tweet:

Blogunuza koyduğunuz yazıları sosyal medyada paylaşmaya başladıktan sonra bir okuyucunun yazınızı facebookta paylaşması veya retweet etmesi sıkıcı bir günü gayet keyifli bir hale getirecektir. Ama bu biraz zaman alabilir, sabretmelisiniz.

4 –  İlk Yorum:

Yazmaya başladığınız ilk aylar, sadece yazıyor yazıyor ve yazıyorsunuz…Ne gelen var ne giden! Daha sonra hiç beklemediğiniz bir yazıya bir kişinin yorum yazdığı uyarısı geliyor emailinize. Durun hemen şampanyayı patlatmayın 🙂 Öncelikle okuyucunuzun yorumuna cevap yazmalısınız 🙂

5 –  İlk Backlink:

Alacağınız bir backlink yukarıda saydığımız maddelerden çok daha önemli bir başarı olacaktır. Tabi ki backlinki hangi siteden aldığınız çok önemlidir ancak başka bir website tarafından sitenize gelecek linkler hem blogunuzun kalite skorunu arttıracaktır hem de blogunuzu arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. Hele bir de popüler bir websiteden backlink almayı başarabilirseniz blogunuz başka bir lige çıktı diyebiliriz.

6 –  100. Makale:

Neden 100 diye sorarsanız bende bilmiyorum, ama sembolik olarak kulağa güzel geliyor 🙂 100 yazı demek; eğer hergün bir makale yayınlıyorsanız 3 aydan fazla bir süredir hiç durmadan yazmışsınız demektir ki bu da kritik eşiği aştığınız anlamına geliyor. Bir çok blog yazarı daha ilk ayı göremeden bloglarına bir daha uğramıyorlar, dolayısıyla inanın siz önemli bir şey başardınız! Kendinizi kutlayabilirsiniz.

7 –  İlk Kazanılan Para:

Gerek adsense gerekse farklı yollardan kazanacağınız ufak gelirler motivasyonunuzu bir hayli arttıracaktır. Ay sonunda hesabınıza geçecek 3 TL kulağa çok komik geliyor olabilir ancak blog yazarak kazanacağınız bir kuruş bile artık para kazanmaya başlayacağınız anlamına gelmektedir.

İlerleyen zamanlarda kazanacağınız 10bin doları için kutlama yapacağınızdan hiç şüphem yok ancak ilk aylar yukarıda saydıklarım da sizde tahmin ettiğinizden çok daha fazla mutluluk yaratacaktır.