Yazılarınıza Çarpıcı Başlıklar Atın – Başlık Nasıl Atılır ?

Yapılan birçok araştırmaya göre, okurları yazılara yönlendiren en önemli etken başlıklar. Başlık ne kadar çarpıcı ve dikkat çekici olursa, yazılarınızın okunma oranlarıda konuyla doğru orantılı bir biçimde artacaktır. SEO açısından başlığınızda yer alacak kelimeler çok önemli olsa da, dikkat çekici olmakta bir o kadar önemlidir. Dolayısıyla blogunuzda yayınlayacağınız yazılara başlık nasıl atılır gelin beraber bakalım.

Başlık Nasıl Atılır?

Başlık nasıl atılır sorusuna birden fazla seçenek sunabiliriz.

Direkt Sonuç: Arama motorunda arama yapacak kişinin sorusuna direkt cevap veren bir başlık seçimi, yazılarınızın okunma oranını ciddi bir biçimde arttıracaktır. Örnek vermek gerekirse: Google’a birinin saç dökülmesine ne iyi gelir yazdığını düşünelim. Başlığınız direkt olarak: “Saç Dökülmesine Badem Yağı Çözümü!”olabilir.

Soru Sormak: Başlıklarınızda kullanacağınız sor cümleleri, okuyucuların ilgisini çekecektir ve blogunuza girmelerini sağlayacaktır. Tartışma algısı yaratan cümlelerin her zaman reyting değeri yüksek olmuştur. Örnek: Sahilde koşmanın sağlığa iyi geldiğini mi sanıyorsunuz?

Konuyu Kişiselleştirin: Sadece okurunuza cevap veriyormuş izlenimi yaratın. Örnek: “Blogunuzu bu yöntemlerle üst sıralara taşıyın!”…Bu yöntemde kanıtlanmış etklili bir başlık seçme yöntemidir.

Anahtar Kelime Seçimi: Odaklanılan kelimeyi mutlaka başlığınızda bulundurun. Başlığınız çarpıcı olduğu kadar arama motoru optimizasyonu açısından da değerli olmalıdır. Anlattığınız odaklanılan kelimeyi başlığınızda bulundurmanız hem arama yapan kullanıcının dikkatini çekecektir hemde yazınızın kalitesini arttıracaktır. Odaklanılan kelime ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Jenerik Kelime Seçimi: Odaklanılan kelimenin dışında başlıklarınızda jenerik kelime kullanımı yine yazınızın oldukça hit almasına neden olacaktır. Örnek jenerik kelimeler: bedava, kolay, hemen, resimli anlatım, 3 adımda-5 adımda vs…

Taahhütte Bulunun: Çok abartmadan başlıklarınızda konu ile ilgili sözler vermeniz, yazılarınızı çekici bir hale getirecektir. X yöntemle %100 sonuç almanız mümkün! veya 6 adımda bilgisayarınızın hızını 3 kat arttırın! Taahhütte bulunmanız yazılarınızın inandırıcılığını arttırıp dolayısıyla okunma oranını da arttıracaktır.

Mizah Kullanın: İnternette milyonlarca makale bulabilirsiniz ve inanın birçoğunu okumak çok sıkıcı. Başlıklarınızda ve hatta yazılarınızda ne kadar dozunda mizah kullanırsanız, yazılarınızın çekiciliğini bir o kadar arttıracaktır. Ama abartmamakta fayda vardır 🙂

Pembe Yalanlar: Son olarak pek de tavsiye etmediğim ama yazıların okunurluğunu en az 4-5 kat arttırdığı ispatlanmış bir yöntem olan pembe yalanlardan bahsetmek istiyorum. Bir örnek vermek gerekirse; bundan belki en az 10-12 sene önce Hurriyette bir manşet çıkmıştı. “Zeytinburnuspor Beşiktaş’tan Sergen’i transfer etti”…Tabi ki hemen yazıyı okumaya başladım ve yazıda anlatılan, Sergen isminde Beşiktaş’ta çalışan bir masörün Zeytinburnu spor’a transferiydi 🙂 Çok irite etmeden belki bu yöntemi de düşünebilirsiniz.

Başlıkları metinde de destekledikten sonra, içerik pazarlama işlemi de başarılı şekilde devam ediyor demektir. 🙂