AdWords İşe Yarar mı?

AdWords işe yarar mı sorusunu devamlı alıyoruz, biz de bugünkü makalemizde AdWords kimin işine yarar, kimin yaramaz anlatalım dedik. Umarım kafadaki soru işaretlerini sonlandırmış oluruz.

AdWords reklamlarından küçük, orta veya büyük işletmelerin hepsi yararlanabilir, tabi ki farklı stratejiler ile. Aslında yazının başında sorduğumuz sorunun cevabı da biraz burda saklı. Strateji!

Eğer stratejilerinizi iyi belirleyemezseniz hatta nasıl belirleyeceğinizi bile bilmiyorsanız, o zaman AdWords İşe Yarar mı? sorusuna “AdWords hiç bir işe yaramıyor” cevabıyla haklı bile çıkabilirsiniz. Ama işin gerçek yüzü belki de öyle değildir?! 🙂

AdWords ile en çok sorgulanan konuları inceleyelim.

AdWords ile İlgili Şehir Efsaneleri!

1 – AdWords Çok Pahalı!

Yok abi, bu AdWords çok kazıkçı! Bi tıklamaya dünyanın parasını veriyoruz, gelen giden yok.

Yukarıdaki cümleyi inanın o kadar fazla duyuyorum ki, artık cevap vermek bile beni yoruyor….En iyisi konuyu burada detaylıca anlatayım, bundan sonra da bana bu soru geldiğinde, bu makalenin linkini veririm. 🙂

Şaka bir yana, AdWords’e gerçekten de para harcamak zorundasınız. Ama unutmayın ki tüm pazarlama kanallarına da para harcamak zorundasınız. Hatta SEO çalışması yaptırmanın bile giderleri var. Dolayısıyla soruyu doğru sormak lazım.

AdWords reklamlarımı yeterince optimize edebiliyor muyum?

 

 • AdWords nasıl kullanılır: AdWords reklamlarınızı optimize edebilmek için öncellikle AdWords nasıl kullanılıyor çok iyi bilmeniz, tüm detaylarına hakim olmanız gerekir. Yani bir kampanya, bir reklam grubu oluşturup, içeriye onlarca kelimeyi yığmak, AdWords ile ilgili hiçbir şey bilmediğiniz anlamına gelir, dolayısıyla AdWords işe yarar mı sorusunun cevabı sizin için koca bir hayıra dönüşür.
 • Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri: Anahtar kelime eşleme seçenekleri diye bir şey daha önce duydunuz mu? Yoksa tüm anahtar kelimelerinizi, aynı göründüğü gibi kampanyalarınıza mı ekliyorsunuz? Eğer doğru anahtar kelime eşlemelerini kullanmıyorsanız, her yere para saçıyor ve alakalı/alakasız herkese reklamlarınızı gösteriyorsunuz demektir.
 • Negatif Anahtar Kelime Çalışması: Bana negatif anahtar kelime çalışması yapmıyorum demeyin 🙂 Eğer tüm anahtar kelimelerinizi geniş eşleme olarak kullanıyor ve negatif anahtar kelime çalışması yapmıyorsanız, bütçenizin belki de %30-%40’ını çöpe atıyorsunuz demektir. Google AdWords sandığınız kadar da akıllı bir yapı değil ve reklamlarınızı kimlere gösteriyor bir bilseniz, sinir krizi geçirirsiniz 🙂
 • TBM Optimizasyonu: Teklif bedellerini Google’a bırakıp arkanıza mı yaslanıyorsanız? Eğer belirli periyodlarda tekliflerinizi optimize etmez, kadere boyun eğerseniz, hergün AdWords’e lanet okursunuz. Amacımızı unutmamalıyız: Minimum maliyet, maksimum dönüşüm!
 • Diğer Ürünleri: AdWords’ün tüm ürünlerinden haberdar mısınız? Görüntülü reklam ağı, video reklamları, gmail reklamları…Eğer haberdarsanız, tüm bu ürünleri farklı kampanyanlardan açmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Örnek: Bir reklamın hem arama hem de görüntülü reklam ağında yayınlanması, bu reklamlarının optimizasyonunu oldukça zorlaştırır ve gereksiz para harcamak zorunda kalabilirsiniz
 • Ben eğitimini almak istiyorum derseniz, güncel google adwords eğitimlerini derlediğimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 – Zaten SEO yaptırıyorum, AdWords’e gerek yok!

Bu sorunun cevabını bu sefer:  tabi ki AdWords reklamları önemli, SEO başka bir şey AdWords başka bir şey diyip, kestirip atmayacağım.

AdWords ve SEO kesinlikle farklı stratejilerdir ancak bu stratejileri belirleyen en büyük etken bütçedir. Yani bir girişiminiz var, ancak hiç sermayeniz yok mu? Olabilir. Yani işiniz tabi ki çok zor ama böyle durumlar da yaşanabiliyor. Dolayısıyla seo danışmanlığı hizmeti yerine SEO çalışmalarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Tabi ki olduğu kadar! Yani karşınıza çıkacak sonuçlara da razı olmak durumda kalacaksınız.

SEO mutlaka her website tarafından yapması gereken bir iştir ancak bu konunun her zaman risk teşkil etiiğini de unutmamak lazım. Neden mi?

 • Eğer ne yaptığını bilmeyen birine, SEO çalışmalarını teslim ederseniz, işler yolunda giderken birden her şey yerle bir olabilir.
 • Devamlı güncellenen Google algoritmaları işinize çomak sokabilir.
 • Eğer SEO konusunu siz takip ediyorsanız, mutlaka çok okumalı bu işe oldukça önemli bir vakit ayırmalısınız. Bu da aslında gizli bir maliyet doğuracaktır.

Eğer websitenizin uzun soluklu bir başarı yakalamasını istiyorsanız hem SEO hem de AdWords konularına biraz bütçe ayırmanız da fayda var.

3- AdWords’ten trafik alıyorum ama bu trafik müşteriye dönüşmüyor!

Bu şikayetin birçok sebebi olabilir. Bunlar neler mi?

 • Zayıf hesap yapısı: Karşıma çok farklı ve genellikle de website sahiplerinin yönettiği bir sürü AdWords hesabı çıkıyor. Bu hesapların birçoğu tam bir felaket. Her kampanya ve reklam grubu birbirine girmiş, yanlış coğrafya ve aygıt seçimleri yapılmış, bütün anahtar kelimeler birbirleri ile çakışıyor, daha neler neler…Bu tarz bir hesap yapısı ile websitenize trafik çekmeniz çok kolay ama dönüşüm sağlamanız çok zor.
 • Alakasız reklamlar: Reklamlarınız ile anahtar kelimeleriniz doğrudan alakalı hatta anahtar kelimelerin reklam metinlerinin içerisinde geçmesinde fayda var. Yani basit bir örnek vermek gerekirse, eğer reklam metinlerinde iphone 6 reklamı verip, açılış sayfasında tüm akıllı telefonları sergilerseniz, kullanıcılar sayfanıza girip hemen çıkacaklar. Ama siz o klik için çoktan para vermiş olacaksınız bile! Reklam optimizasyonu bu kadar önemli diyebiliriz.
 • Kötü açılış sayfaları: Reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların ilk karşılaştıkları sayfanın adı açılış sayfasıdır ve bu sayfa, satışın gerçekleşmesi için gereken en önemli etkendir. Açılış sayfasının optimize ederek, websitenize gelen trafiği müşterilere çevirebilirsiniz.
 • Yeniden pazarlama (remarketing): Yeniden pazarlama yani remarketing kampanyanız nasıl gidiyor? Yoksa henüz böyle bir kampanya açmadınız mı? İşi gücü bırakıp hemen bir yeniden pazarlama kampanyası açın derim. Websitenize gelip alışveriş yapmamış müşterilere tekrar ulaşarak, satışlarınızı katlamanız içten bile değil.
 • Dönüşüm Kodları: Son olarak çok basit ama birçok işletme sahibi tarafından bilinmeyen dönüşüm kodlarını hatırlatmak istiyorum. Eğer websitenize dönüş kodlarını doğru bir şekilde yerleştirmezseniz, ne performansınızı ölçebilirsiniz ne de kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz.

 

AdWords İşe Yarar mı? Artık cevabı hepimiz biliyoruz sanırım 🙂

 

Yukarıda anlattıktan sonra hala websitenize gelen ziyaretçileri müşteriye çeviremiyorsanız, bir AdWords ajansına başvurmanın zamanı gelmiştir belki de. Kim bilir 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

3 YORUMLAR

 1. “Google AdWords sandığınız kadar da akıllı bir yapı değil ve reklamlarınızı kimlere gösteriyor bir bilseniz, sinir krizi geçirirsiniz”

  Bence Google coooook akilli. Para kazaniyor böylece. Hatta kanunlari ve kendi kurallarini dahi cigneyerek.
  Yillardir googleye karsi mahkemelerde mücadele veriyorum ama simdiye kadar sadece 8 kuralini degistirtebildim. Google reklamlari optime ederken karsiniza cikan en tehlikeli ve büyük rakiptir.

 2. Google ise yarar mi sorusuna ben de bir cevap vereyim.
  Google ile arani iyi tutarsan cok ise yarar. Bunu icin de kesenin agzini acmaniz gerekir. Google Adwords ile 3 yil gibi bir zaman diliminde sifirdan 2,5 Milyar Eura Ciroya ulasan sirketler var. Genelde de Google ile arama partneri olanlar büyük basari elde ediyorlar. Yani kendi kazanirken Google ye de ilaveten gelir getirenler. Adsense reklami koyanlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here