AdSense Vergi Beyanı – 2020

AdSense Vergi Beyanı

AdSense reklamlarından kazandığınız gelirlerin vergi durumunu hiç merak ettiniz mi? Yani çevrenizde iş sahibi olan herkesin yıllık gelir vergisi veya aylık KDV ödemesi yapması ancak sizin AdSense kazançlarınızdan elde ettiğiniz gelirler için herhangi bir AdSense vergi beyanı vermiyor olmanız gerçekten de garip değil mi?

Cevap basit: çok garip 🙂

Google AdSense Reklamları

Konumuza geçmeden önce kısaca bir Google AdWords ve Google AdSense üzerinde durmakta fayda var. Bu iki kavram birbirleriyle çok fazla karıştırılmakta dolayısıyla bu konuya da bir açıklık getirmek lazım.

Google AdWords’ü bir reklam ajansı gibi görebilirsiniz. Yani cebinizde paranız ve tanıtımını yapmak istediğiniz bir siteniz var. Google’a hangi kelimelerde arama sonuçlarında çıkmak istiyorsanız, belirli oranda bir ödeme yapıyorsunuz. Yani AdWords sadece reklam vermek isteyen tarafsanız sizi bağlıyor.

Google AdSense ise masanın karşı tarafı. AdWords reklamı satın almak isteyenler, bazen reklamlarının arama sonuçlarından farklı olarak bir de diğer internet sitelerde gösterilmesini ister. Yani Google’ın daha çok para kazanmak için sunduğu başka bir servis diyebiliriz. İşte burda devreye website sahipleri giriyor 🙂 Bu pastadan pay almak için Google AdSense başvurusu yapıyoruz ve yayıncıların reklamlarının bizim sitemizde yayınlanmasını talep ediyoruz.

Google AdSense reklamları, site sahiplerinin hiç kuşkusuz en büyük gelir kaynağı. Bu yolla hayatını idame ettirebilen site sahipleri de var, sadece cep harçlığını çıkarabilen de. Peki bu kazanılan AdSense gelirlerinin vergileri ne olacak?

Google AdSense Vergi Problemi

vergi memurları

Düzenli bir Google AdSense geliriniz varsa mutlaka AdSense gelir vergi ödemesi yapmalısınız. Cevap aslında bu kadar basit. Ancak burda geçen “düzenli” kelimesi, işin kilit noktası. Ne demek düzenli?

Yani maliyedeki amcalar diyor ki, eğer her ay bir yerden sabit bir gelir alıyorsan yani başka bir deyişle, eğer Google sana her ay ödeme yapıyorsa, maliyecilere de bir sakal atman lazım 🙂 İşin şakası her ay hesabınıza bir yerden para transferi yapılıyorsa maliye bu konuyu incelemeye alabilir.

Daha önce dediğim gibi konu bu kadar basit fakat gelin bir de işin teorisinden çok pratiğine bakalım.

Normalde hemen hemen hiç kimse kazandığı AdSense geliri için vergi ödemiyor (çok yüksek mebla kazananlardan bahsetmiyorum). Bunun sebebi ise ülkemizdeki vergi takibinin yeterli olmayışı. Ayrıca şirket değil de birey olduğunuz için, bu takip nerdeyse imkansız hale gelebiliyor. Vergi dairesine gideceksiniz, beyanname açacaksınız, insanlara İrlanda’daki bir şirketten aylık gelir elde ettiğinizi söyleyeceksiniz…Büyük ihtimalle gişedeki memurun uykusunu açarsınız 🙂

Ayrıca birçok kaynaktan ve tanıdığım birkaç vergici arkadaştan aldığım bilgiye göre, yıllık 20bin TL altındaki gelirler, vergi incelemesine girmiyor. Yani ayda 1500tl gibi sabit bir tutar kazanıyorsanız vergi ödemenize gerek yok. Aslında var ama kimse sizi incelemeyeceği için yok 🙂

Eğer AdSense gelirleriniz çok yüksekse o zaman hiç hesapta yokken vergi dairesine uğramanız gerektiği ile ilgili kapanıza bir mektup gelebilir. Düzenli bir geliriniz olmayabilir ancak bir anda hesabınıza 30bin lira girerse, biraz sıkıntı yaşanabilir.

AdSense Vergi Prosedürü

Eğer ben her şeyi kılıfına göre yapacağım ve kazandığım vergisini de vereceğim derseniz, karşınıza iki farklı yol çıkacaktır.

1. Vergi beyanı: Vergi dairesine uğrayıp ben şu kadar para kazanıyorum, birazını da size vermek istiyorum diyeceksiniz. 3-5 kişi kendi arasında konuyu çözdükten sonra size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek. Ancak unutmayın ki böyle bir durumda kazancınızın %15-%35 arasındaki bir tutarını vergi olarak ödemek zorunda kalacaksınız.

2. Şirket kurmak: AdSense reklamları ile paraya para demiyorsanız, şirket kurun derim. Vergi oranı değişmeyecektir ama yaptığınız harcamaları gider olarak gösterebileceksiniz. Eğer home office çalışıyorsanız, kiranızın bir kısmını bile gider yazabilirsiniz. Ama muhasebe, fatura prosedürleri veya bir takım saçma işlerle de uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Özet:

Durum böyle…Karar size kalmış. Eğer kafanızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahat edecekse, canınız nasıl istiyorsa öyle takılın. Ama devletimiz zaten hiç gelir elde edemiyor, gelir vergisi ödemek boynumun borcu derseniz o zaman elinizi biraz cebinize atmanız gerekecektir. 🙂

Bir Makale Daha?

WordPress Adsense Teması: 7 En İyi AdSense Uyumlu WordPress Teması

 

 

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

28 comments

 1. Okan IŞIK

  yazınızı okudum. bir kaç notayı eklemek istiyorum. mali olarak türkiye ile irlanda bu konuda karşılıklı çifte vergilendirmeyi düşürme diye bir anlaşması var. Yani Bir şirketin başka bir ülkede yaptığı kazanc ve ödemeleri tek bir ülkede vergiye tabi bu genellikle yapılan ülkede oluyor lakin internet global bir ortam olduğu icin şirketin bulduğu yer temel alınıyor şöyleki. google bizden kazandığı paranın vergisini irlandaya ödüyor. sonra bide biz türkiyede ödersek aynı paranın 2 kere vergilenmesi oluyor ve sermaye cok ufalıyor. Sonuç olarak bu anlaşma ile sadece irlandaya ödenmiş oluyor. ve türkiyede yaşayan kişi aylık 20 bin tl bile ödeme kazansa bu anlaşma dolasıyısyla vergi ödemesi gerekmiyor. Ülkeye sermaya girişi sağlamak icin böyle anlaşmalar 77 ülkede var
  eğer siz maliye ye gidipte illa vergi ödeyeceğim derseniz kesinlikle karşı cıkmazlar. cünkü her hangi bir gişe elemanıda bu konu hakkında bu kadar bilgisi yok. adamlara internetten aylık para geliyor derseniz anlamadan dinlemeden direk sizi vergiye bağlarlar

  • Okan Bey, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Çifte vergilendirmeyi düşürme ile ilgili kaynak verebilir misiniz? Böylelikle konuya daha derinlemesine bakmış oluruz. Teşekkürler

   Emre

 2. Yusuf

  İyi günler , 1. seçenek olarak vergi.beyanı yazmışsınız. Yani şirket kurmadan adsense gelirlerimizin vergisini verebilir miyiz ? eğer oluyorsa şirket kurmadan Nasıl oluyor ?

  • Emre

   Evet şirket kurmadan gelir vergisi ödeyebilirsiniz. Vergi dairesine gidip, beyanname verip ödemenizi yapabilirsiniz. Farklı bir konu ama şöyle düşünülebilir: eviniz var ve kiraya verdiniz. Yıl sonunda kira vergisi ödemekle mükellef oluyorsunuz ancak şirket kurmanıza gerek yok. Eğer düzenli geliriniz varsa şirket kurmak daha mantıklı çünkü giderlerinizi vergiden düşebiliyorsunuz.

  • Senol

   Usta sen yeterki ödeyeceğim de her yol açılır sana.para gelsin sonuçta 😁😁

 3. Bilge

  Faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkür

 4. Metin Türk

  Emre bey, devlet memuru olarak gelir beyan edersek kovmazlar mı işimizden bizi 🙂

 5. Can

  Merhabalar, blogum var. 18 yaşını yeni doldurdum.Güzel yazılar yazıyor ve harçlığımı çkartmak istiyorum. kendime güveniyorum bu konuda yani.

  Kararsızım açıkçası, başıma iş gelir mi?

  SAYGILAR
  İnşallah cevaplarsınız.

  • yeni yaşın kutlu olsun 🙂 Sen harçlığını kazanmaya başla, ilk gelirinden sonra bana haber ver, ben sana yol gösteririm. Şimdilik hiçbir sıkıntı yok

 6. Can

  Allah razı olsun.

  Selam ve saygılar.

 7. Can

  Hocam bir şey soracak, tekrar rahatsız edecektim.
  Benim üye oldum falan…Neyse, içerik yayınlamaya devam ediyor ama hiç reklam çıkmıyor. Başka bilgisayarlardan da giriyorum yok , hiç çıkmıyor , herşey 0,00 TL falan yazıyor. Ama ilk defada çıkmıştı sonra çıkmadı. Niye böyle oldu acaba? Hesabım banlandı mı. Ama öyle bir şey de göremiyorum

  • panelinizde ne uyarısı var. Bir iki gün daha bekleyip, adwords’e mail atın derim

 8. Cemal

  Çifte Vergilendirme
  Eğer irlandada şirketiniz yoksa irlandada vergi ödemiyorsanız ÇİFTE vergilendir niye size uygulansınki şehir efsanesi İşin gerçeği şu google irlandada faliyet gösterip Türkiyede vergi ödemeyip yararlanıyor sizin İrlandada şirketiniz yoksa sizin için değil Olması gereken google Türkiyede şirket acacak bireysel bireysel kullanıcılara %10 gelir vergisi keserek şirketlerede %18 kdv ekleyerek ödeme yapacak hiç bir sorun olmayacak ama google vergi kaçırdığından cezasını siz ödeyeceksiniz

 9. Musa

  merhaba İrlanda ile olan çifte vergilendirme anlaşmasını bu linkte yer almaktadır:

  http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/IRLANDA.htm

 10. Murat

  Yahu Youtube vergilerikadar saçmasını görmedim açıkcası umrumdada değil işim gücüm yok adsanse kazançlarımdan maliyeciyede pay vereceğim .. 1 kuruşunu bile vermem hee olduki diyelim bi şekilde vergi koparabiliyorlar yurtdışında hesap açıp Türkiyeden diğer yurt dışı bankama aktarırım daha iyi hemde hiç birşey yapamazlar.

 11. Muhammed

  Abi bana düz olarak verginin fiyatını söylermisin

 12. Ferdi

  Google, İrlanda’da kendi kazandığının vergisini ödüyor. Bizim Adsense gelirimiz için bu anlaşma geçerli olmayacaktır diye düşünüyorum.

 13. aykut

  abi herkes farkli bisey soyluyor.ben google dan ayda 20bin ve uzeri kazanayim devlete seve seve vergi veririm😀.ayda zar zor 200tl sinirini geciyoruz onada goz koymasinlar yahuu.

 14. serkan

  Arkadaşlar google adsense den para kazanan kişiler vergi verme zorunlugu yoktur. 3 yıldır adsense ile çalısıyorum şu ana kadar hiç bir sorun yok ve olmayacak çünkü ztn adsense sizden vergisini kesiyor ve irlandaya ödüyor yani sizin hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Bizzat kendim muhasbe arkadasıma da danıstım böyle bi kazanc var dedim sorun yok dedi vergi vermen gerekmiyor dedi yani kafanız rahat olsun 3 yıldır adsense ile calısıyorum

 15. Hatta içiniz rahat olsun diye buraya bakabilirsiniz;
  +
  ADSENSEDEN KAZANILAN PARANIN VERGİSİ YOK

  2009dan beri yüklü miktarda adsenseden gelir elde etmekteyim. Yıllık 30.000+ Maliye gecen yıl (12 mart 2014) benim bu kazancımla ilgili görüşmek üzere gittim. Adsense ne google paramı kazanılır adam hiç bilmiyor tamamen umursamaz şekilde reklam sektoru olduğundan oldukca pahalı bir vergi cıkardı ek gelirle toplam 15+20 bin civari ben buna karşı cıktım. ordaki şef 6 gün sonraya gün verdi. eve geldim konuyla ilgili tüm sitelere girdim sonra bizim üst kat komşumuz var muhasebeci yanına cıktım konuyu anlattım.

  Direk hangi ülkenin diye sordu bana bende ödeme irlanda üzerinden geliyor ama şirket ABD dedim. Ödemenin yapıldığı ülke önemli dedi ve İnternetten “İRLANDA İLE ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMASINI” buldu.

  Anlaşmanın İmza Tarihi : 24/10/2008
  Resmi Gazete Tarihi : 10/08/2010

  bu anlaşmaya göre İrlanda daki bir şirketten ödeme alan Türkiyede yaşayan şirket çalışanları veya Türk vatandaşları İrlanda şirketlerinden alınan para için vergi ödemeyecek. Cünkü bu şirket zaten irlandaya ben bunları çalıştırıyorum diye vergi ödüyor. Türkiyede de ödendiğinde paradan 2 kere vergi verilmiş oluyor. Dolayısıyla Türkiye ye vergi ödemeniz gerekmemektedir.

  söz konusu anlaşma ile muhasebeye gittim ve gösterdim. hesap ekstresini gösterdim. Vergi dairesi birşey ödemeden ayrıldım. ve google gelen ücretten vergi ödemiyorum cünkü DEVLET BU HAKKI BANA VERMİŞ.

  Not: Vergi candır. Vergi kaçırmak kar değil zarardır. gerçekten ödemeniz gereken vergileri ödeyiniz.
  Not2: Konuyu baltayacak arkadaşlar lütfen kanıtlarınızla gelin kafanıza göre yorum yapmayın

  Soru ve Cevaplar
  1 Genel olarak gelir elde ediyorsanız vergi vereceksiniz mantığı var
  vergi olayı bu kadar kolay olsaydı muhasebe ve maliye diye üniversitede bölümler olmazdı.
  2 Avrupaya kdv ödemiyoruz ama gelir vergisi öderiz
  Kdvyi Türkiyede Ürünü satan öder. Alıcılar değil. bizde pazarlamacıyız. Google calışanıyız. Örneğin babanız almanya emeklisi ise siz türkiyede o maaşın vergisini vermez. birde bazıları sırf bu yuzden şirket kurduruyor adamlara düşünsenize sizin mantıkla emekli ucreti icin bile şirket kurup vergi ödemek zorunda

  • fikret

   Ben IOS mobil uygulama geliştiricisiyim. Aylık 20 bin civarı gelir elde ediyorum.admob ve satışlardan. Uygulamalarım türkiye mağazalarında yok ancak bugün vergi dairesinden aradılar ve 2 hafta içinde gitmemi istediler. Konu hesabıma gelen gelirler.
   Sizin yorumunuz nedir?

   • Batuhan

    gittin mi maliyeye? bana da yeni tebligat geldi aynı şekilde.

    • gokhan

     merhaba benim eve de geldi gittim gorustum gelir vergisi isteniyor kdv icin net degiller sizde durum nedir?

 16. Selim

  Benim şirketim var youtube üzerinden kazandığım ve bankaya yatan para kadar KDV “sıfır” göstererek fatura kesiyorum her ay. Fakat bu faturada şirket ünvanına “Google Irland Limited” yazıyorum fakat Vergi dairesi ve numarası kısmını boş bırakıyordum. Bu alanlara yazılacak bilgiyi nereden bulabilirim ?

 17. Gibbs

  Merhaba admin bey ! Bir Turk arkadasimin Banka hesabi kulanarak 4 , 5 sene de 300bin dan fazla Google adsenseten para kazanmistim. Google adsense Hesabim 7 ay once kapandi..Kazandgiim parayi harcadim cebimde 1000 tl bile yok , Simdi vergi dairesi tarafindan arkadasima mektup gelmis ve gorusmeye cagriyor bu adsensele vergisiyle ilgi .. Ne yapacami bilmiyorum ben ogrencyim ama arkadasim 4 ay once mezun oldu. Simdi bu vergidan nasil kurtalabilrim eger ilk basta boyle bir vergi oldugunu biliyorsaydim kessin her ay kolay kolay oderdim ama bir anda eski kazanclardan vergi istemek beni aff etti ? Ne yapim ?

 18. Arman

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir