AdSense Vergi Beyanı – 2016

AdSense reklamlarından kazandığınız gelirlerin vergi durumunu hiç merak ettiniz mi? Yani çevrenizde iş sahibi olan herkesin yıllık gelir vergisi veya aylık KDV ödemesi yapması ancak sizin AdSense kazançlarınızdan elde ettiğiniz gelirler için herhangi bir AdSense vergi beyanı vermiyor olmanız gerçekten de garip değil mi?

Cevap basit: çooook garip 🙂

Google AdSense Reklamları

Konumuza geçmeden önce kısaca bir Google AdWords ve Google AdSense üzerinde durmakta fayda var. Bu iki kavram birbirleriyle çok fazla karıştırılmakta dolayısıyla bu konuya da bir açıklık getirmek lazım.

Google AdWords’ü bir reklam ajansı gibi görebilirsiniz. Yani cebinizde paranız ve tanıtımını yapmak istediğiniz bir siteniz var. Google’a hangi kelimelerde arama sonuçlarında çıkmak istiyorsanız, belirli oranda bir ödeme yapıyorsunuz. Yani AdWords sadece reklam vermek isteyen tarafsanız sizi bağlıyor.

Google AdSense ise masanın karşı tarafı. AdWords reklamı satın almak isteyenler, bazen reklamlarının arama sonuçlarından farklı olarak bir de diğer internet sitelerde gösterilmesini ister. Yani Google’ın daha çok para kazanmak için sunduğu başka bir servis diyebiliriz. İşte burda devreye website sahipleri giriyor 🙂 Bu pastadan pay almak için Google AdSense başvurusu yapıyoruz ve yayıncıların reklamlarının bizim sitemizde yayınlanmasını talep ediyoruz.

Google AdSense reklamları, site sahiplerinin hiç kuşkusuz en büyük gelir kaynağı. Bu yolla hayatını idame ettirebilen site sahipleri de var, sadece cep harçlığını çıkarabilen de. Peki bu kazanılan AdSense gelirlerinin vergileri ne olacak?

Google AdSense Vergi Problemi

vergi memurları

Düzenli bir Google AdSense geliriniz varsa mutlaka AdSense gelir vergi ödemesi yapmalısınız. Cevap aslında bu kadar basit. Ancak burda geçen “düzenli” kelimesi, işin kilit noktası. Ne demek düzenli?

Yani maliyedeki amcalar diyor ki, eğer her ay bir yerden sabit bir gelir alıyorsan yani başka bir deyişle, eğer Google sana her ay ödeme yapıyorsa, maliyecilere de bir sakal atman lazım 🙂 İşin şakası her ay hesabınıza bir yerden para transferi yapılıyorsa maliye bu konuyu incelemeye alabilir.

Daha önce dediğim gibi konu bu kadar basit fakat gelin bir de işin teorisinden çok pratiğine bakalım.

Normalde hemen hemen hiç kimse kazandığı AdSense geliri için vergi ödemiyor. Bunun sebebi ise ülkemizdeki vergi takibinin yeterli olmayışı. Ayrıca şirket değil de birey olduğunuz için, bu takip nerdeyse imkansız hale gelebiliyor. Vergi dairesine gideceksiniz, beyanname açacaksınız, insanlara İrlanda’daki bir şirketten aylık gelir elde ettiğinizi söyleyeceksiniz…Büyük ihtimalle gişedeki memurun uykusunu açarsınız 🙂

Ayrıca birçok kaynaktan ve tanıdığım birkaç vergici arkadaştan aldığım bilgiye göre, yıllık 20bin TL altındaki meblalar, vergi incelemesine girmiyor. Yani ayda 1500tl gibi sabit bir tutar kazanıyorsanız vergi ödemenize gerek yok. Aslında var ama kimse sizi incelemeyeceği için yok 🙂

Eğer AdSense gelirleriniz çok yüksekse o zaman hiç hesapta yokken vergi dairesine uğramanız gerektiği ile ilgili kapanıza bir mektup gelebilir. Düzenli bir geliriniz olmayabilir ancak bir anda hesabınıza 30bin lira girerse, biraz sıkıntı yaşanabilir.

AdSense Vergi Prosedürü

adsense vergisi

Eğer ben her şeyi kılıfına göre yapacağım ve kazandığım vergisini de vereceğim derseniz, karşınıza iki farklı yol çıkacaktır.

1. Vergi beyanı: Vergi dairesine uğrayıp ben şu kadar para kazanıyorum, birazını da size vermek istiyorum diyeceksiniz. 3-5 kişi kendi arasında konuyu çözdükten sonra size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek. Ancak unutmayın ki böyle bir durumda kazancınızın %15-%35 arasındaki bir tutarını vergi olarak ödemek zorunda kalacaksınız.

2. Şirket kurmak: AdSense reklamları ile paraya para demiyorsanız, şirket kurun derim. Vergi oranı değişmeyecektir ama yaptığınız harcamaları gider olarak gösterebileceksiniz. Eğer home office çalışıyorsanız, kiranızın bir kısmını bile gider yazabilirsiniz. Ama muhasebe, fatura prosedürleri veya bir takım saçma işlerle de uğraşmak zorunda kalacaksınız.

 

Özet:

Durum böyle…Karar size kalmış. Eğer kafanızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahat edecekse, canınız nasıl istiyorsa öyle takılın. Ama devletimiz zaten hiç gelir elde edemiyor, gelir vergisi ödemek boynumun borcu derseniz o zaman elinizi biraz cebinize atmanız gerekecektir. 🙂

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

[Toplam:8    Ortalama:3.1/5]

18 YORUMLAR

 1. yazınızı okudum. bir kaç notayı eklemek istiyorum. mali olarak türkiye ile irlanda bu konuda karşılıklı çifte vergilendirmeyi düşürme diye bir anlaşması var. Yani Bir şirketin başka bir ülkede yaptığı kazanc ve ödemeleri tek bir ülkede vergiye tabi bu genellikle yapılan ülkede oluyor lakin internet global bir ortam olduğu icin şirketin bulduğu yer temel alınıyor şöyleki. google bizden kazandığı paranın vergisini irlandaya ödüyor. sonra bide biz türkiyede ödersek aynı paranın 2 kere vergilenmesi oluyor ve sermaye cok ufalıyor. Sonuç olarak bu anlaşma ile sadece irlandaya ödenmiş oluyor. ve türkiyede yaşayan kişi aylık 20 bin tl bile ödeme kazansa bu anlaşma dolasıyısyla vergi ödemesi gerekmiyor. Ülkeye sermaya girişi sağlamak icin böyle anlaşmalar 77 ülkede var
  eğer siz maliye ye gidipte illa vergi ödeyeceğim derseniz kesinlikle karşı cıkmazlar. cünkü her hangi bir gişe elemanıda bu konu hakkında bu kadar bilgisi yok. adamlara internetten aylık para geliyor derseniz anlamadan dinlemeden direk sizi vergiye bağlarlar

  • Okan Bey, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Çifte vergilendirmeyi düşürme ile ilgili kaynak verebilir misiniz? Böylelikle konuya daha derinlemesine bakmış oluruz. Teşekkürler

   Emre

 2. İyi günler , 1. seçenek olarak vergi.beyanı yazmışsınız. Yani şirket kurmadan adsense gelirlerimizin vergisini verebilir miyiz ? eğer oluyorsa şirket kurmadan Nasıl oluyor ?

  • Evet şirket kurmadan gelir vergisi ödeyebilirsiniz. Vergi dairesine gidip, beyanname verip ödemenizi yapabilirsiniz. Farklı bir konu ama şöyle düşünülebilir: eviniz var ve kiraya verdiniz. Yıl sonunda kira vergisi ödemekle mükellef oluyorsunuz ancak şirket kurmanıza gerek yok. Eğer düzenli geliriniz varsa şirket kurmak daha mantıklı çünkü giderlerinizi vergiden düşebiliyorsunuz.

 3. Merhabalar, blogum var. 18 yaşını yeni doldurdum.Güzel yazılar yazıyor ve harçlığımı çkartmak istiyorum. kendime güveniyorum bu konuda yani.

  Kararsızım açıkçası, başıma iş gelir mi?

  SAYGILAR
  İnşallah cevaplarsınız.

 4. Hocam bir şey soracak, tekrar rahatsız edecektim.
  Benim üye oldum falan…Neyse, içerik yayınlamaya devam ediyor ama hiç reklam çıkmıyor. Başka bilgisayarlardan da giriyorum yok , hiç çıkmıyor , herşey 0,00 TL falan yazıyor. Ama ilk defada çıkmıştı sonra çıkmadı. Niye böyle oldu acaba? Hesabım banlandı mı. Ama öyle bir şey de göremiyorum

 5. Çifte Vergilendirme
  Eğer irlandada şirketiniz yoksa irlandada vergi ödemiyorsanız ÇİFTE vergilendir niye size uygulansınki şehir efsanesi İşin gerçeği şu google irlandada faliyet gösterip Türkiyede vergi ödemeyip yararlanıyor sizin İrlandada şirketiniz yoksa sizin için değil Olması gereken google Türkiyede şirket acacak bireysel bireysel kullanıcılara %10 gelir vergisi keserek şirketlerede %18 kdv ekleyerek ödeme yapacak hiç bir sorun olmayacak ama google vergi kaçırdığından cezasını siz ödeyeceksiniz

 6. Yahu Youtube vergilerikadar saçmasını görmedim açıkcası umrumdada değil işim gücüm yok adsanse kazançlarımdan maliyeciyede pay vereceğim .. 1 kuruşunu bile vermem hee olduki diyelim bi şekilde vergi koparabiliyorlar yurtdışında hesap açıp Türkiyeden diğer yurt dışı bankama aktarırım daha iyi hemde hiç birşey yapamazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here