WhatsApp Durum Özelliği Yakında Reklam İçerecek

Sonunda böyle olacağı belliydi aslında. O yüzden yakında WhatsApp’ta reklam görmeye hazır olun.

WhatsApp Başkan Yardımcısı Chris Daniels’a göre, mesajlaşma uygulamasının Durum özelliğine reklam geliyor. “Durum’a reklam yerleştireceğiz. Bu, şirket için birincil para kazanma modu ve aynı zamanda işletmelerin WhatsApp’taki insanlara ulaşması için bir fırsat olacak” dedi.

Geçen yıl Şubat ayında uygulamada WhatsApp Durumu açıldı. Durum, WhatsApp kullanıcılarının şifrelenmiş metin, fotoğraf ve videolarını profillerine eklemelerine olanak tanıyor. Durumlar 24 saat sonra silinme özelliğine sahip. Bu, şirketin benzer şekilde kopyalanmış Facebook ve Instagram Hikayeleri ile uyumlu bir Snapchat Hikayeleri’ne benziyor.

Facebook 2014 yılında, yükselen hisse senedi değerlemesi sayesinde 22 milyar dolar değerindeki bir anlaşmada WhatsApp’ı satın aldı. Anlaşma duyurusunun en başından itibaren, WhatsApp’ın mantraya sadık kalacağı pek çok kişi sorgulandı: “Reklam, oyun, hile yok.” WhatsApp’ın kurucuları Brian Acton ve Jan Koum’un reklam karşıtı duruşlarından dolayı kötü şöhretleri vardı.

Mesajlaşma uygulaması, orijinal olarak kullanıcılara reklam satışı yerine çok nominal bir ücret öder.

Anlaşma Facebook’a WhatsApp satmak için yapıldığında, Acton ve Koum özel olarak şirkette reklam satmaya karar verdiğinde iki çıkış seçeneği veren yazılı bir maddeye sahipti.

2016’da Facebook ücreti kaldırarak WhatsApp’ı tamamen ücretsiz hale getirdi, bu da reklamların kaçınılmaz olduğu mesajını göndermiş olmalıydı.

Facebook’un satın almasından bu yana, WhatsApp katlanarak büyüdü. Dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcı şu anda şifreli mesajlar, fotoğraflar ve videolar göndermek için sıfır maliyetle uygulamayı kullanıyor. Bu tür bir kullanıcı tabanıyla, Facebook çok fazla para bıraktığını fark etti.