Websitenizin Arama Kutusunda Neler Aratılıyor?

Google Analytics veya diğer ölçümle araçları sayesinde sayfalarınızın, ürünlerinizin veya websitenizde gerçekleşen birçok kullanıcı davranışını analiz edebilmeniz mümkün. Bugünkü yazımızda website sahiplerinin pek dikkat etmediği ancak kullanıcı bağlılığını arttırabileceğiniz çok önemli bir veri olan “arama kutusu aramaları” hakkında bilgi veriyor olacağız.

Website Arama Kutusu

Website arama kutusu bence bir websitenin en önemli kısımlarından bir tanesi. Dolayısıyla bu konuya önem vermeniz gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyorum.

Bir arama kutusu birçok farklı algoritma ile yazılabilir veya hazır taslaklar halinde satın alınıp, sitelere entegre edilebilir. Eğer wordpress, tumblr veya blogger kullanıyorsanız, websitenizde zaten arama kutusu var demektir.

Arama kutusunun en önemli başarısı, kullanıcı bağlılığı hakkında yaptığımız çalışmalar için bize veriler sunmasıdır. Yani siz sitenizde nelerin aratıldığını öğrenirseniz, kullanıcılarınızın veya müşterilerinizin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilirsiniz.

Arama Kutusu

 

Öte yandan arama kutusunun bir diğer önemli fonksiyonu, websitenizin kullanılabilirliği hakkında size ipuçları vermesidir. Yani kullanıcılar menülerinizden bazı ürünlerinize ulaşamıyorlar mı? veya neden arama kutusunu kullanıyorlar? Arama kutusununda nelerin aratıldığını iyi analiz edebilirseniz, sitenizin menü ağacını da ona göre düzenleyebilirsiniz.

İçerik üreten websiteleri için de kullanıcıların yaptığı aramalar, içeriğinizi şekillendirebilir. Örneğin online para kazanma metotları ile ilgili içerik üreten bir websiteniz var ve arama yapılan kelimeleri incelediğinizde “drop shipping” diye bir kavramın araştırıldığını görüyorsunuz. Stratejiniz ve arama yapılan kelimelerin hacmi doğrultusunda, websitenize bu konuyu dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Peki websitenizin arama kutusunda neler aratıldığına nerden bakabiliriz?

Arama Kutusunda Aratılan Kelimeler – Google Analytics

Websitemizin arama kutusunda neler aratıldığını Google Analytics ile kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Yapmamız gerekenler:

1. Öncelikle websitemizin herhangi bir arama sonrasında oluşturduğu URL’i inceliyoruz. Diyelim:

News

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi seosozluk.com adresine giriş yapan bir kullanıcı, arama kutucuğuna seo kurumsal danışmanlığı yazmış. Burda önemli olan “?” yani parametreden sonra gelen kısım. Parametre, değişken URL oluşmasına yardımcı olan bir algoritma olarak düşünülebilir. Yani bir kullanıcı sitemizin arama kutucuğunda ne ararsa arasın URL siteadi.com/?s=**** şeklinde oluşacaktır. Burda bizim not etmemiz gereken “s” harfidir.

Not: Yukarıda anlattığım sadece bir örnektir. Parametreden sonra gelecek olan kullanımlar her yazılımda farklılık gösterecektir. WordPress kullanıcılarının websitelerine eklediği arama kutucuğunun yapısı genellikle yukarıdaki gibidir.

2. Google Analytics’e giriş yapıyoruz. Yönetici sekmesinin altından ayarları görüntüle diyoruz.

yonetici-ga

 

3. Biraz önce anlattığım örnekte yer alan ? yani parametreden sonra gelen “s” harfini sorgu parametresi alanına yazıyorum. Site arama izlemesi butonunu açık olarak seçiyorum.

Google Analytics parametre

Evet artık sitenizde bir arama yapıldığı zaman neler aratıldığını örnebilirsiniz. İşte bu kadar basit 🙂 Peki yapılan aramaları nereden göreceksiniz. Anlatalım..

Google Analytics Site İçi Arama Raporu

Google Analytics hesabının sol tarafında yer alan menüden Davranış – Site Arama – Genel Bakış sekmelerini seçiyoruz. Karşımıza çıkan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

 

arama-kutusu-raporu

 

Yukarıdaki arama terimi tablosunda, site içi farklı arama sayılarını görebiliyoruz. Bu sayfadaki başlıkları da kısaca inceleyelim.

Arama Yapılan Oturumlar: Arama yapılan oturum sayısı. Yani bir oturumda 3 arama yapıldıysa burda 1 gözükür.

Toplam Farklı Arama Sayısı: Sitenizde kaç kere arama yapıldığı. Aynı oturum içinde 2 farklı arama yapılırsa 1 sayılır.

Sonuçlar için Sayfa Görüntüleme Sayısı / Arama: Kullanıcının arama yaptıktan sonra arama sonuçları sayfasını ortalama görüntüleme sayısı.

Arama Çıkışlarının Yüzdesi: Sitenizde arama yaptıktan sonra siteden hemen çıkanların yüzdesi. Yani sitenizde arama yaptılar, çıkan sonuçları beğenmediler ve çıktılar.

Aramadan Sonraki Süre: Arama yapan kullanıcıların aramadan sonra sitede kalma süreleri.

Ortalama Arama Derinliği: Arama yapıldıktan sonra görüntülenen sayfa sayısı.

 

Sonuç:

Websitenizde yapılan aramaları görmezden gelmemelisiniz. Yapılan bu aramalar, müşterilerinize çok daha iyi hizmet verebilmeniz ve sitenizde nelerin yanlış gittiğini öğrenebileceğiniz için harika bir fırsattır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar, Hemen çıkma oranı ile ilgili bir sorunla karşılaştım araştırırken yazınızı gördüm. Sitemi analiz ettiğimde /?s= ( bu şekilde yapılan aramalar nedeniyle hemen çıkma oranın fazla olduğunu gördüm. Şöyle bir örnek vereyim ( k***/?s=bitlis) bu şekildeki aramalar nedeniyle siteden hemen çıkma oranı çok fazla bu sorunu nasıl çözebilirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here