Şirketlerin Yaptığı Sosyal Medya Hataları

Sosyal medya, herkesin kullandığı ama efektif bir şekilde kullananların dünyadaki zengin nüfusundan bile az olduğu bir alan. İş şirketlere geldiğinde ise bu oran iyice yerlerde!

Bir zamanlar herkesin yeğeni web sitesi yapardı şimdi o yeğenler sosyal medyaya yönetir hale geldi 🙂 Neyse umarım o yeğenlerden biri değilsinizdir 🙂

Gelin şirketlerin sosyal medya yönetiminde neleri eksik yapıyor, inceleyelim.

İçtenlik

Kurumsal markalar genel olarak kullanıcılara karşı soğukturlar. Sosyal medya bu soğukluğu giderebilmek için biçilmiş kaftan ancak bunun da ayarını tutturamaya biliyoruz. Ya çok ciddi olup kullanıcı ile etkileşimden kaçınıyoruz, ya da suyunu çıkararak kullanıcıyla samimiyet seviyesine gelerek kurumsal marka kimliğimizi kaybediyoruz. Bu dengeyi gerçekten çok iyi kurabilen birkaç Twitter hesabından örnek vermek istiyorum.

Normalde jandarmayı ciddi ve soğuk kimliği ile tanırız. Ancak #StarWarsDay gününde yaptıkları paylaşım insanı bir nebze gülümseten güzel bir paylaşımdı. Bu tarz beklenmedik güzel hareketler kullanıcı ile etkileşimi arttırır ve markayı kullanıcıya yakınlaştırır.

jandarma sosyal medya

Şimdiki örneğimiz de teknoloji devi Microsoft’tan ama öncesinde sizlere Lizzy Fenton’u tanıtmak istiyorum. Lizzy hoşlandığı çocuğa Powerpoint sunumu hazırlayan bir hanım kızımız. Lizzy bu tweet ile 37 bin beğeni, 23 bin retweet aldı ve internette bir hayli konuşuldu. Twitin orjinalini görmek için tıklayabilirsiniz. Neyse konumuza dönelim.

Lizzy Fenton Twitter

Konumuz bu pası gördükten sonra gole çeviren Microsoft. Normalde 100-200 beğeni alan Microsoft’un bu tweeti tam 5556 beğeni alıyor. Ayrıca samimi tutumundan ötürü de kullanıcıya bir adım daha yaklaşıyor.

microsoft twitter

Bu tarz gönderiler tabi ki de her sosyal medyacının harcı değil. Özellikle de gönderi paylaşmadan önce mutlaka yöneticiye onaylatanların hiç tarzı değil. Burada biraz da yöneticilere sitem edelim. Siz “sosyal medyacıysanız” buyurun hesabı siz yönetin, yok biz “sosyal medyacıysak” bırakın hesabı biz yönetelim.

Mesajlar ve Yorumlar

Daha önce de söylemiştik: Kullanıcı, markayı ve şirketi genelde kendisine soğuk görür ancak sosyal medyada işler değişiyor özellikle de mesajlarda.

Sosyal medyada şirket kullanıcıya sadece bir mesaj uzakta. Aynı arkadaşınız gibi. Durum böyle olunca kullanıcının buradan aldığı olumlu etkileşim önemli hale geliyor ancak kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun bu süreçten olumlu bir şekilde çıktığını söylemek zor.

Kullanıcıya verilen otomatik cevaplar ve müşteri temsilcisine yönlendirme çalışmalarının çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Kullanıcıyı bir robotla konuşuyormuş hissinden kurtarmak ve daha samimi cevaplar ile çözülebilecek basit sorunları o an çözmek kullanıcı etkileşimi açısından daha iyi olacaktır.

Emoji

Seni Seviyorum.

Seni Seviyorum 😍

Sabah uyandığınızda hangi mesajı görmek daha çok hoşunuza giderdi? Sanıyorum ki çok büyük bir çoğunluk 2. seçeneği seçecektir. Kabul edin ya da etmeyin emojiler artık dilimizin bir parçası. Öyle ki artık iki sevgili neden emoji koymadın diye kavga edebiliyor, gülme emojilerinden gözlerinden yaş geleni değil de dişleri hafif gözükeni gönderdiniz diye karşınızdaki kırılabiliyor.

Hatta ve hatta yapay zekanın bizi anlayabilmek adına artık emojileri de hesaba kattığını söylesem şaşırır mıydınız? Şaşırmayın. Şaşırmanız gereken şeyi söyleyeyim: Emojiler hayatımızın bu kadar içindeyken “marka gülmez” “şirket dediğin ciddi olur” gibi bir argümanla size gelen yöneticinize şaşırabilirsiniz. Ya da o yönetici sizseniz kendinize de şaşırabilirsiniz. Sözün özü marka emoji de kullanır güler de. Markayı kullanıcıdan uzaklaştırmak yerine kullanıcıya yaklaştırma yolunu seçmeliyiz.

Orijinal Görsel

Sosyal medya paylaşımlarında orijinal görsel kullanmak bir hayli önemlidir. Google görsel aramasında fellik fellik doğru görseli bulmak için uğraşmak yerine, tasarımcıya ne istediğinizi iletmeniz harika olmaz mıydı? Olurdu 🙂

Bu konudaki en büyük sıkıntı bütçe. Firmalar ya bünyesinde tasarımcı barındırmıyor ya da bu işi dışarıya verebilecek kadar bütçeleri yok.

Bu konun altını tekrar çizmek istiyorum: Sosyal medyada doğru görsel kullanımı çoooook önemli.

Takipçi

Takipçi. Sosyal medyanın her şeyi. Görünülürlük, popülerlik, sizi sosyal medyada siz yapan yegane şey.

Bir şirketin sosyal medya profiline girdiğinizde 3 bin takipçi mi daha çok ilginizi çeker yoksa 100 bin takipçi mi? Sorunun cevabı gayet basit sanırım.

Tabii bunun da kolay yolunu bulduk: “Takipçi satın almak.” Niye binlerce lira verip sizin içeriğinizle ilgilenen paylaştıklarınızı beğenebilecek 1000 kişi yerine 200 lira vererek 20 bin kişilik zombi ordusu almayasınız ki?

Şaka şaka 🙂 tabii ki böyle salakça bir şey yapmayın.

Sosyal medya platformları tarafından banlanmamak için takipçi almamanızı ve organik olarak takipçilerinizi arttırmanızı veya profesyonel reklam modellerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Şirketlerin neden sosyal medyayı olması gerektiği gibi yönetemediğine dair 5 nedeni sizlerle paylaştık. Sizlerin de aklına gelen başka sebepler var ise bizlerle yorumda paylaşırsanız seviniriz.

Bir Makale Daha?

Pazar Yerlerinde Satış Yapmak