Sağ Taraftaki AdWords Reklamları Neden Kaldırıldı?

Son zamanların en bomba dijital pazarlama gelişmesi, hiç kuşkusuz Google’ın AdWords reklamlarında yaptığı büyük değişiklik!

19 Şubat 2016’da Google, arama sonuçlarında sağ tarafta çıkan AdWords reklamlarını kaldırdı. Bunun yerine sayfanın en üstünde en fazla 4 reklam, sayfanın altında ise en fazla 3 reklam yayınlamaya karar verdi.

Durum böyle olunca bu değişiklik tüm dijital pazarlama uzmanları tarafında şok etkisi yarattı. Gelin konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Google AdWords Reklamlarında Ne Değişti?

Google AdWords reklamlarında temel olarak gerçekleşen 5 değişiklik:

  1. Masaüstü arama sonuçlarının sağ tarafında artık AdWords reklamları çıkmayacak
  2. Organik sonuçların hemen üzerinde en fazla 4 reklam çıkacak
  3. Arama sonuçları sayfasının en altında en fazla 3 reklam çıkacak
  4. Eskiden 11’e kadar çıkan AdWords reklamları artık en fazla 7 olacak
  5. Google AdWords sağ tarafta sadece alışveriş reklamları ve bilgi alanları yer alacak.

Bu değişiklikler Google ve arama ağı ortaklarını kapsayacak şekilde artık kesin olarak değiştirildi.

Peki sağ taraftaki AdWords reklamları neden kaldırıldı?

AdWords reklamlarında gidilen bu değişikliğin sebebi Google tarafından net olarak açıklanmadı ancak konuyla ilgili birçok spekülasyon şimdiden gündemi meşgul ediyor.

Gelin olası sebepleri inceleyelim…

  1. Google reklam formatına bir standart getirmek istedi: Bildiğiniz üzere mobil sonuçlarda sağ taraf diye bir alan yok. Google’ın tüm platformlarda reklam modelini aynı yapmak istediği ihtimaller arasında.
  2. Sağ taraftaki reklamlar çok talep görmüyor: Google reklamlarında asıl parsayı toplayan kısmın organik sonuçların hemen üzerindeki alan olduğunu herkes biliyor. Yani Google sağ tarafa tıklanmayan reklamları koymaktansa, bu alana alışveriş reklamlarını yerleştirmeyi düşünmüş olabilir.
  3. Google reklamlara zam yapmanın yollarını arıyor: Bu ihtimal tam anlamı ile spekülasyon ama bir bakıma sonuç AdWords reklam maliyetlerinin artması ile sonuçlanacak gibi duruyor. Arz talep dengesini bozan bu değişiklikle rekabet iyice kızışacağa benziyor.

Google AdWords reklamlarına en büyük alternatif SEO

Google AdWords reklamları özellikle eticaret siteleri için oldukça önemli bir mecra. Ancak şirketlerin Google’a tonlarca para ödediği de bir gerçek.

Google AdWords reklamlarınızdan kesinti yapıp, bütçenizi SEO çalışmalarına aktarmayı denerseniz, çok daha düşük maliyetlerle satışlarınızı arttırabilmeniz mümkün olacaktır. Eticaret SEO hakkında daha detaylı bilgi için eticaret seo isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir