Reklam Verenler, Facebook ve YouTube’tan Vazgeçmeyecek!

Facebook, Cambridge Analytica skandalıyla ilgili veri uygulamalarıyla reklam verenlerle ciddi bir sorun yaşıyor mu?

Reklam verenler, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle Facebook’tan ayrılma tehdidinde bulunuyor. Ancak hiçbir şey, reklam verenlerin başarılı reklamlar satın almasını engelleyemez. Facebook sonuçları düzgün bir şekilde sunduğu sürece, reklam verenler Facebook’u kullanmaya devam edecek.

Bu süreçte olanlar:

• Yatırımcılar, hisselerini cezalandırdı. Facebook’un hisse fiyatı bir haftada yüzde 14’e düştü.

• Düzenleyiciler cevap istedi. FTC, Facebook’un gizlilik uygulamalarını araştırmaya başladı. Avrupa düzenleyicileri de soruşturma açtı.

• Reklam verenler ayrılmakla tehdit etti. Commerzbank ve Mozilla gibi markalar Facebook kampanyalarını askıya aldı. P&G ve Unilever de dahil olmak üzere 3.000 markayı temsil eden ISBA, Facebook’un derinden endişelendirdiğini söyledi .“Bu konu bizim için önemli bir önceliktir. Açıklık ve eylem sağlamak için Facebook üzerindeki baskıyı sürdürmeye kararlıyız.”

Yatırımcıların veya düzenleyicilerin daha sonra ne yapacağını tahmin edemiyoruz. Ancak, reklam verenler bu olaydan dolayı Facebook’u terk etmeyecek. Markalar, Facebook reklamlarının işe yaradığını düşünüyor. Bu nedenle skandalı aşacak ve harcamalarını sürdürecekler.

YouTube’u düşünün. Mart 2017’de Google, YouTube İş Ortağı Programı’na nefret vaizlerini, neo-Nazileri ve diğer aşırılık yanlılarını kabul ettiğini itiraf etti. Markaların reklamları yalnızca aşırı içeriklerin yanında görünmekle kalmadı, aynı zamanda YouTube’un gelir paylaşımı şeması, markaların IŞİD gibi nefret gruplarını finanse ettiği anlamına geliyordu.

Sonra ne oldu?

• Yatırımcılar Google’ın stoğunu cezalandırdı. Google’ın hisse fiyatı, şirketin gelirinin yalnızca yüzde 10’una katkıda bulunmasına rağmen, skandalın patlak verdiği haftada yaklaşık yüzde 5 oranında düştü.

• Düzenleyiciler cevap istedi. İngiltere hükümeti, YouTube yöneticilerini kızdırdı ve sorunu nasıl çözeceğini açıklamak için Google’ı çağırdı.

• Reklam verenler ayrılmakla tehdit etti. McDonald’s, L’Oreal ve Audi dahil 250’den fazla marka, Google ve YouTube kampanyalarını askıya aldı. GroupM’in skandalın Google’ın yüz milyonlarca liralık gelir kaybına mal olacağını öngördüğü bildiriliyor.

Buna rağmen, YouTube hızla iyileşti. Google, “[W] e, daha iyi bir iş yapabilir.” Diye kabul etti. Şirket, daha iyi filtreler oluşturmak ve yöneticileri, markaları ve düzenleyicileri ziyaret etmek için mühendisler görevlendirdi. Skandalın patlak vermesinden dört gün sonra, Google “reklam verenler için genişletilmiş teminatlar” duyurdu. Haftalar içinde markalar tekrar reklam vermeye başladı.

Markalar, Facebook reklamlarını da bırakmak istemiyor. Neyse ki onlar için Mark Zuckerberg’in Cambridge Analytica haberlerine verdiği gecikmeli cevabı, YouTube’un bir yıl önceki cevabıyla aynı oldu. “Hatalar yaptık” dedi.

Gerçek şu ki, markaları Facebook’tan çıkmaya ikna edecek birkaç şey vardı. Bunlardan biri kullanıcıların hesaplarını kapatmalarıydı. Reklam verenlerin, 10 milyondan az kullanıcısı olan Breitbart gibi tartışmalı siteler bırakmaları kolaylaşıyor. Ancak, markaların YouTube’un 1,5 milyar kullanıcısını veya Facebook’un 2.1 milyar kullanıcısını görmezden gelmesi daha zor. Kullanıcılar, Facebook’tan uzaklaşırsa markalar da öyle uzaklaşır.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

One comment

  1. Kastamonu Gezilecek Yerler

    Zaten biz reklam verenler olarak vazgeçemiyoruz şimdiden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir