Pazarlamada Gelişen Teknolojiler

Pazarlamada; markalar, artırılmış gerçeklikten (AR) ve sanal gerçeklikten, botlara kadar, tüketicilerle her zamankinden daha fazla bağlantı kurmanın çekici yollarına sahiptir.

• USA Today okuyucularına, VR kullanarak hikayeler anlatıyor.

• Washington Post, okuyucuların rüya deneyimlerini AR deneyimleriyle hayata geçiriyor.

• Rue21, tarihsel perakende alışkanlıklarını, sohbet ağlarının gücünü kullanarak lüks kişisel güzellik ve stil danışman etkileşimlerine dönüştürüyor.

Bu markaların kullandıkları teknolojiler özel değildir, ancak pazarlama planlarına dahil etmeden önce iyi bir şekilde düşünülmelidir.

Gelişmekte olan en iyi üç teknolojiye daha derin bir bakış ve pazarlamacıların bunları programlarına dahil ederken göz önünde bulundurması gerekenler:

1. VR ile Hikaye Anlatımı

Sürükleyici VR, gerçek bir gerçek yaşam deneyimi kadar gerçek olan, izleyici için anılar oluşturma gücüne sahiptir.

Müşterilere önemli bir değer sunma potansiyeline sahiptir.

USA Today, mobil uygulamalarıyla sanal deneyimlerini, sanal hedeflere taşıyarak VR deneyimleri de sunuyor. İzleyiciler, ABD Donanması’nın Mavi Melekleri ile havalanabiliyor ya da Küba Havana’nın sokaklarında dolaşıyor ve olayları deneyimliyorlar.

VR’ı çok yönlü bir pazarlama stratejisine dahil etmek, hikaye anlatma yeteneklerinizi uyandırma potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda önemli bir zaman ve bütçe yatırımıdır.

2. AR ile Unutulmaz Deneyimler Sürün

AR deneyimleri, müşteri katılımını artırabilir ve insanların yeni içerik için geri gelmesini sağlayabilir.

Ünlü güzellik markası Estée Lauder bunu çok iyi kullanıyor. AR’dan yararlanan Estée Lauder, müşterilere, gerekli ürün numunesi olmaksızın çeşitli sanal makyaj ürünlerini deneyimleme fırsatı sunuyor.

Washington Post, okuyucuların dünyanın en önemli yerlerinden bazılarını keşfetmesini sağlamak için AR teknolojisini kullanıyor. Hamburg, Almanya’da Elbphilharmonie Konser Salonu böyle bir destinasyon.

Akıllı telefon kameranızı herhangi bir odada herhangi bir tavana yönlendirirseniz, uygulama ekranınızı bir konser salonu tavanına dönüştürecektir. Uygulama ayrıca gazetenin sanat ve mimar eleştirmeni Philip Kennicott’un anlatısını da içeriyor.

3. Chatbots ile Bir Sonraki Seviyeyi Hedefleyin

Geleneksel sohbet etkileşimleri, müşteri hizmetleri konuşmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için web sitelerinde genellikle yer alırken sohbet kutuları, müşteri hizmetlerinin çok ötesinde ihtiyaçları doldurabilir.

Chatbotlar, kullanıcılara sesli yardım, metin ve hatta fotoğraflarla yapılan sorgulamalarla, pizza veya alışveriş siparişi vermek gibi genel görevleri yerine getirmelerine yardımcı olmakla ilgilidir.

Doğru bir şekilde yerleştirilmiş ve konumlandırılmışsa, chatbotlar markanız için son derece değerli olabilir. Sohbet forumlarının insan etkileşimlerini değiştirmeye hizmet etmemelerini, ancak onlara yardımcı olmaları ve geliştirmeleri gerektiğini unutmayın.

Markaların sadece işlemsel değil, ilgi çekici ve orijinal olan chatbot deneyimleri oluşturması çok önemlidir.

Bunun iyi bir örneği, Food Network’ün chatbot’udur. Bir reçete yardımcısı gibi davranır. Kullanıcılara; tarifleri, birçok farklı yolla arama olanağı sağlar ve hatta daha etkili deneyimler elde etmek için geçmiş etkileşimlerden bile faydalanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here