LinkedIn, Bizi Ne Kadar Birbirimize Bağlıyor?

Sizler de biliyorsunuz ki tüm çabalar, insanları ağ iletişimi ve ilişki pazarlaması yoluyla birleştirme üzerine kurulu. Konuyu derinlemesine incelemek gerekirse LinkedIn’ın bizi nasıl bağladığını, daha fazla arkadaşımız, takipçimiz ve bağlantımız olduğunu görüyoruz. Ancak bu kişilerin çoğunu tanımıyoruz.

“İstediğimiz bu mu? Büyük ölçüde sığ bağlantı ağları inşa etmek için önemli ölçüde zaman harcıyoruz, potansiyel olarak gerçekten güvenebileceğimiz aziz dostlukların derinleşmesi pahasına.” Jay Baer

Sosyal medyada gerçek katılım

Çoğumuz, kişisel ve profesyonel ağlarımızın neler yaptığını inceleyen voyeürler gibi sosyal medya sitelerini taratıyoruz. Alışkanlıktan hoşlandığımız bir gönderiyi  beğeniyoruz. Ama bunun hakkında hiç düşündünüz mü? Bu eylemi gerçekleştirdiğinizde karşı tarafta nasıl bir etki oluşuyor? Tüm sosyal medya gönderilerinize geri dönüp baktığınızda kimlerin beğendiğine dikkat ediyor musunuz?

Gerçek ilişkiler kurmak mümkündür, ancak kuru bir beğeniden ileri gitmek gerek. Düşünceli bir yorum bırakmak veya daha derin bir seviyede tanımak istediğiniz kişiye bir soru sormak zaman ayırmak demektir.

Bağlantılar bir aidiyet duygusu anlamına gelir

Hayatta ve iş dünyasında insanlar aidiyet duygusunu hissetmek isterler.

Hemen akla yapay zekanın büyümesi, insan bağlantısını nasıl değiştirebilir sorusu geliyor. AI, bir robotun gerçekleştirebileceği rutin görevler için mükemmeldir. Bir sohbet botu bile bize otomatik bir cevap verebilir, ancak hiçbir zaman bizim ile gerçek bir sohbet edemez.

Teknoloji; farklı çalışmamıza ve farklı ilişkiler kurmamıza izin veriyor, ancak bu süreçte insanlığın bir kısmını kaybettik. Teknolojiyi ve sosyal medyayı yeniden düşünmemiz gerekiyor.

Siz, LinkedIn ve diğer sosyal medya araçlarındaki arkadaşlıklar, bağlantılar hakkında ne düşünüyorsunuz? LinkedIn bağlantılarınızı ne kadar tanıyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here