adwords-kobi

Küçük İşletmeler için 5 Basit AdWords Önerisi

Dijital dünyaya bir şekilde bulaştıysanız ve bu dünyadan satış elde etme gibi bir planınız varsa o zaman Google AdWords ile mutlaka birgün yolunuz kesişecektir. Yüksek ihtimalle de önce bir süre deli gibi para harcayıp, daha sonra konuya yavaş yavaş hakim olmaya başlayacaksınız. 🙂 En azından benim gördüğüm KOBİ senaryolarının büyük bölümü bu şekilde gerçekleşiyor.

Yazımın başlığında geçen “küçük işletme” aslında bugünkü makalemizin temelini oluşturacak. Yani web sitesinin dijital pazarlaması için 100binler harcaması imkansız olan, ayağını yorganına göre uzatması gereken işletmelerin nasıl bir AdWords stratejisi belirlemesi gerektiğini anlatacağım.

Küçük İşletmeler için AdWords Önerileri

1 – Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı

Google AdWords kampanyası açarken size “Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı” isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Eğer bütçeniz kısıtlıysa bu seçeneği işaretlememenizi öneririm.

Bunun sebepleri;

 1. Bütçeyi görüntülü ve reklam ağı olarak ayırmıyorsunuz. Bu durum sizin raporlamalarınızı olumsuz etikeleyeceği gibi optimizasyon sürecinizi de zora sokacaktır.
 2. Görüntülü reklamlar her zaman arama ağı reklamlarına göre daha rahat para harcamaktadır. Dolayısıyla bütçenizi sonuç odaklı reklamlardan biraz uzaklaştırmış olacaksınız.

Düşük pazarlama bütçesi olan firmalara önerim: Görüntülü reklam ağı reklamlarından uzak durmaları (projeye göre değişebilir ama genelde durum böyle) veya reklamları görüntülü / arama ağı olarak ayırmaları.

2 – Hedefi çok geniş tutma

AdWords arama ağı reklamlarında hedefi geniş tutmak oldukça risklidir. Bu tarz bir çalışma ile çok ciddi reklam bütçeleri ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Basit bir örnekle konuyu açmak isterim:

Diyelim ikinci el lüks mobilya satışı yapan bir firmanız var. Sizin için de önemli olan kelime “tasarım”…Bu durumda hedef kitleniz gelir seviyesi yüksek ve mobilya zevki olan insanlar olacaktır.

Yeterli Google AdWords bütçeniz yoksa “mobilya” kelimesine hatta “ikinci el mobilya” kelimesine reklam açmanız doğru olacak mı? Kesinlikle hayır. Bu tarz bir hedefleme ile gelir seviyesi yüksek olmayan insanlara veya üniversite öğrencilerini de kümenize almış olacaksınız. Bu durum da size boşuna reklam maliyeti doğrucaktır. (Doğru hedefleme “tasarım ikinci el mobilya” veya “vintage ikinci el mobilya” olabilir)

3 – Reklam Zaman Planlaması

Reklamlarınız 7 gün 24 saat yayında olacak mı? veya olmalı mı? Bu konuyu çok iyi planlamalı ve aksiyonunuzu buna göre almalısınız.

Genellikle yaşadığımız bir senaryoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle lokal işletmeler, Google AdWords reklamı açtıklarında zaman kavramına genelde dikkat etmiyorlar. Yani reklamlar 24 saat gözükmeye başlıyor. Peki bir eticaret sitesi değilseniz, yani sadece 09:00 – 18:00 çalışan bir lokal işletmeyseniz, bu tarz bir reklam zaman planlaması gerçekten de gerekiyor mu? Saat 21:00’de gözükecek bir reklamdan yeterince fayda sağlayabilecek misiniz?

Size önerim eğer yerel bir işletme iseniz, çalışma saatleri dışında reklam açmayın.

4 – Cihaz Hedeflemesi

Bütün dünya mobilde, gelecek mobil vs… gibi söylemler, konu satış olunca biraz sönük kalabiliyor. Özellikle yeni kurulan eticaret siteleri için durum aynen böyle!

Ülkemizde mobil satışların çok önemli bir bölümü uygulamalar üzerinden gerçekleşiyor. Bu satışların da çok büyük bölümü dev eticaret siteleri üzerinden yapılıyor. Yani siz yeni kurulan bir eticaret sitesi iseniz mobile bu kadar da güvenmeyin derim.

Yeni kurulan eticaret sitelerde verdiğimiz reklamları mobile kapattığımızda satışlarımızın ortalama %300 oranında arttığını görebiliyoruz. Bu da sizlere vereceğim ufak bir insight olsun 🙂

5 – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, konu satış olduğunda muhtemelen sandığınızdan çok daha etkili bir silah olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için daha önce çok detaylı bir içerik hazırlamıştık. Aşağıdaki linkten bu makalemizi incelemenizi öneririm.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Çalışması

Haydi kolay gelsin!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

3 comments

 1. Life Medikal - EngelsizYaşamClub

  Verrmiş olduğunuz detaylı bilgi ve titiz başlıklarla ilgili emeğinize sağlık,başarılarınızın devamını dileriz.

 2. ahmet çetin

  çok güzel olmuş elinize sağlık fakat bilgisayarı fazla bilmeyenler benim gibi ne yapacak

 3. samet çay

  Emeğinize sağlık çok güzel bilgi olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X