Her Startup’ın Uygulaması Gereken 4 Pazarlama Stratejisi

Ürünleriniz kendi kendilerini satabilme özelliğine sahip mi?

Cevabınız hayırsa okumaya devam edin…

Günümüz rekabet koşullarında tek kelimeyle “kusursuz” bir ürüne sahip olmak zorunluluk gibi bir şey artık, ancak bu startupınızı başarıya ulaştırmak için tek başına yeterli değildir. Kusursuz ve harika ürününüzün yanı sıra girişiminizi büyütmek için mükemmel bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacak. Birçok girişimciye göre yeni bir iş kurmak için çok para harcamak pek de gerçekçi bir durum değil. Siz siz olun, her şeyi bir kenara koyun ve girişiminizden başarı elde etmenize yardımcı olabilecek uygun maliyetli pazarlama stratejilerin araştırın.

Satış Ortaklığı

Diğer bir adıyla affiliate marketing, en işe yarayan uygun maliyetli pazarlama stratejisidir. Kullanıcıları ürünlerinizi başkalarına tavsiye etmeye teşvik edin ve yalnızca birisi ürünlerinizi bu tavsiyeler yoluyla satın aldığında bir komisyon ödeyin. ShareASale veya ImpactRadius gibi ağlar aracılığıyla bir ortaklık programı kurarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra web sitenizde belirgin bir şekilde yer alarak ve müşterileri programa katılmaya davet ederek satış ortaklığı programınızı tanıtabilirsiniz. Buna ek olarak, onlara ne kazandıracağınızı belirleyebilir ve bu sayede ağınızı kısa sürede genişletebilirsiniz.

E-posta aynı zamanda etkili bir araç olarak da kullanılabilir:

  • Sektörünüzdeki uzmanların bir listesini oluşturun
  • Ürününüzü ücretsiz denemelerini isteyen bir e-posta gönderin
  • Bir kullanıcıya yönelterek kazanabilecekleri parasal kazanımları açıklayın.

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlama Enstitüsü’ne (Content Marketing Institute) göre markaların yaklaşık yüzde 90’ı işletmelerini büyütmek için içerik pazarlama yöntemini kullanıyor. Startuplar ve küçük işletmeler için kusursuz pazarlama stratejisidir çünkü sınırlı bütçe ile yapılabilecek çok sayıda şey sunar. İçerik pazarlaması son derece popüler olmasına rağmen, herkes bu taktikle başarıyı yakalayamaz. Bunun en önemli nedenlerinden biri de içerik pazarlaması stratejilerinin daha önceden belirlenmemiş olması. Sonuç olarak, içerik pazarlama taktikleri uygulamaya başladığınızda önemli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bir içerik takvimi oluşturarak içerik pazarlama sürecinizi hızlandırın. Herhangi bir tıkanıklık olduğu zaman bu anları belirleyin ve içerik planlamanızı değerlendirin. Okurları çekmek için içeriğinizin ne kadar başarılı olduğunu izleyerek, stratejinizin ilerlemesini ölçün.

PR Çalışmalarınızı Kendiniz Yapın

Her ay 540.000 yeni işletme startup olarak sektörlere giriş yapıyor. Bu, hedef pazarınızın dikkatini çekmek için ciddi bir rekabetle karşılaşacağınız anlamına geliyor. Halkla ilişkiler (PR) çalışmalarınızı ilk olarak kendi kendinize yapmaya başlayın ve bunun için de sektörünüzdeki gazeteciler ve blogcularla iyi ilişkiler kurun. Hedef kitlenizi iyi bir şekilde ayırt ederseniz, kapsama olasılığını artırabilirsiniz. Hangi yazarların veya kameramanların sektörünüzün hangi yönlerini kapsadığını keşfetmek için biraz araştırma yapın. Daha sonra, bu ilgili yerlere uyacak şekilde basın bülteninizi, teaserinizi vb. şeylerinizi ayarlayın. Bir Reporter Out gibi ücretsiz araçlar, bulunduğunuz sektörde kişilerle röportajlar yapan gazetecilere ait olan e-posta adreslerine erişme arayışınıza yardımcı olabilir.

Popüler Sosyal Medya Platformlarını Tercih Edin

Tüm startupların tercih ettiği ve hiçbir finansman gerektirmeyen bir pazarlama stratejilerinden biri de bu. Startupınızı büyütmek ve yeni müşteriler kazanmak ve bir strateji oluşturmak için yararlanabileceğiniz doğru platformları bulun. Sosyal medya platformlarını takip etmek için ilk aşamada bir sosyal medya uzmanına gerek yok. Harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız. Dolayısıyla sosyal medyada etkin stratejiler yönetmek için sıkı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Bir Makale Daha?

Eticaret Yazılım Firmaları: Eticaret Platformu Seçerken Sormanız Gereken 11 Soru

Hakkında Ezgi İbili

2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir