Google Adam mı Kayırıyor?

Bazı web siteler saçma sapan içeriklerle bir yerlere gelmeyi kovalıyorken, siz binbir zahmetle orjinal içerikler üretip kaliteden taviz vermiyor olabilirsiniz. Kopya içerikle alakanız olmayabilir hatta sadece bir makale yazmak için bütün gününüzü de bu işe ayırıyor olabilirsiniz. Peki neden içerikleriniz bir türlü Google’da üst sıralara çıkamıyor?

Google sizi sevmiyor olabilir mi? Yoksa Google adam mı kayırıyor? 🙁

Bugünkü yazımızda sizden çok daha kötü içerik üretmiş, daha az backlinki olan web sitelerin, Google’da nasıl oluyor da sizden üst sıralarda çıkabildiğini anlamaya çalışacağız.

Kötü İçeriklerin Google’da Sizden Üst Sıralarda Çıkmasının Olası 5 Nedeni!

 

1 – Domain Authority Değeri:

Bir web sitenin domain gücünü ortaya koyan domain authority değeri, eğer rakibinizde fazlasıyla varsa, bu durum sizi oldukça üzebilir.

Google’da üst sıralarda yer alan web sitelerin domain authority değerlerini incelerseniz, büyük ihtimalle bu değerin çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Peki bu ne anlama geliyor?

Google, güvendiği web sitelerin içeriklerini, arama sonuçlarında sizin web sitenizde yayınlanan benzer içerikli sayfadan daha üst sıralarda gösterebilir. Hatta sizin içerikleriniz rakibinizinkinden kat kat iyi olsa bile.

Daha da ileri gidip başka bir örnek vermek istiyorum. Domain authority değeri düşük bir web site, bir içerik yayınlasın ve daha sonra bu içeriği Türkiye’nin önde gelen bir haber sitesi aynen kopyalayıp, kendi sitesinde yayınlasın…İnanın içeriğin sahibi siz olmanıza rağmen, arama sonuçlarında haber sitesinin altında yer alırsınız!

Bunun açıklaması: Google rakibinizin sitesine genel anlamda daha fazla güveniyor veya Google adam kayırıyor olabilir 🙁

 

2 – Anahtar Kelime Kullanımı:

Bazen anahtar kelime stratejimizi hatalı belirlememiz, bizi Google’da istediğimiz yere bir türlü getiremiyebiliyor.

Anahtar kelime kullanımında dikkat etmemiz gereken 3 temel konudan bahsetmek istiyorum:

  1. Aşırı anahtar kelime kullanımı: Aşırı SEO çalışmalarından biri olan aşırı anahtar kelime kullanımı ile Google’ı yanıltmaya yönelik bir hareket yapmış oluruz. Dolayısıyla içeriğiniz kaliteli olsa bile Google’da hakettiğimiz yere bir türlü ulaşamazsınız..
  2. Yetersiz anahtar kelime kullanımı: Google’ın ana algoritmalarından bir tanesi olan Hummingbird algoritması, web sayfalarında yayınlanan içeriği anlamak üzere kurgulanan bir algoritmadır. Peki Hummingbird gerçekten de başarılı mı? Henüz değil! Yani siz her ne kadar bir konu etrafında içeriğinizi götürürseniz götürün, eğer sayfanızda, başlığınızda veya meta etiketlerinde anahtar kelimenizi kullanmazsanız, saçma sapan içerikler sizi Google’da sollayabilir.
  3. Long tail anahtar kelime kullanımı: Eğer içeriklerinizde anahtar kelimelerinizin sadece yalın hallerini kullanırsanız yine işinizi zorlaştırmış olursunuz. Google’ın anahtar kelimeniz ile alakalı gördüğü long tail yani uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinize eklemelisiniz.

 

3 – Tıklanma Oranı:

Google’ın sıralama etkenleri arasında tıklanma oranı çok önemli bir yere sahiptir. Tıklanma oranı nedir açıklayayım…

Google’da bir arama yaptığınız taktirde karşınıza bir başlık satırı, bir URL bir de meta etiketi çıkar. Eğer kullanıyorsanız bir de rich snippets görebilirsiniz.

tıklanma-orani-siralama-etkeni

 

Yukarıda alanlara yazdıklarınız veya ekledikleriniz, web sayfanızın tıklanma oranını oldukça etkileyecektir. Bu alanda kullanacağınız anahtar kelimeler, “call to action” yönlendirmeleri veya ilgi uyandırıcı ifadeler, kullanıcıların linkinizi tıklamasına sağlar.

Google göre ise durum şöyle: eğer bir kullanıcı listelediğim bir siteyi tıklamayı tercih ediyorsa, arama ile sonuç alakalı demektir. Dolayısıyla ben o siteyi daha da üst sıralara taşımalıyım!

Özetle rakipleriniz başlık ve meta etiketlerini sizden çok daha iyi kullanıyor olabilir ayrıca basitçe ekledikleri yıldız eklentisi ile de tıklanma oranlarını katlamış olabilirler:)

 

4 – Backlink:

Backlink çalışmalarınızı sadece anasayfanız için mi yapıyorsunuz? Peki rakipleriniz?

İyi bir içeriğin Google’da üst sıralara çıkmasını istiyorsanız, o sayfa için de backlink çalışması yapmanız gerekir. Yani backlink çalışmalarınızda domain authority değeri kadar page authority değerini de hesaba katmalısınız.

Kaliteli bir içerik oluşturduktan sonra siteniz ile alakalı bloglardan veya portallardan backlink almanız, web siteniz için oldukça önemli bir site dışı optimizasyon çalışması olacaktır.

 

5 – Hemen Çıkma Oranı:

Web sitenize organik sonuçlardan ulaşan bir kullanıcının, sayfanızda sergilediği davranış oldukça önemlidir.

Harika bir içerik oluşturmuş olabilirsiniz ancak eğer web sitenizin her yerinden reklamlar fırlıyor veya optimize edilmemiş pop-uplar kullanıyorsanız, sitenize gelen ziyaretçiler sitenizden hemen ayrılacaktır. Google’da bu konuyu kayıt altına alacaktır.

Öte yandan, web sitenizin tasarımı da hemen çıkma oranını direkt etkileyen bir faktördür. Kullanıcıların gözünü yoran, antipatik ve hatalı tasarlanmış web sitelerde, hemen çıkma oranı çok yüksek olur. Dolayısıyla Google’da hız kesmeden gerilere düşmeye başlarsınız.

 

Google adam mı kayırıyor sorusuna geri dönersek, cevabım hem evet hem hayır olacaktır. Stratejilerinizi çok iyi belirleyip, rakiplerinizin eksikliklerinden yararlanırsanız, Google’ın insiyatifine gerek kalmadan başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

Haydi kolay gelsin!

1 YORUM

  1. O yüzdendir ki teknoloji ya da güncel haberler vereyim diye yola çıkan onlarca blog kapanmıştır.Bu işler yapan ve DA sı çok yüksek olan siteler var.O yüzden yeni blog açacakların buna dikkat etmesi gerekir.
    Başarılı yazı için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here