Facebook’un Kurumsal Platformu Workplace, Müşteri Portföyüne Nestlé’yi Ekledi

Facebook, sosyal ağın yanıltıcı veya yanlış bilgilerin yayılmasındaki imajını onarmaya devam ederken ironik bir şekilde kurumsal odaklı hizmetinde ilerlemeye devam ediyor.

Şirket, yapısına başka bir büyük şirket daha eklediğini duyurdu: 2.000 marka ve 240.000 çalışanıyla kahve, çikolata ve FMCG devi Nestlé, en son müşterisi olarak üye oldu.

Workplace, diğerleri arasında daha kullanıcı dostu ve  modern yollara sahip olmak için kuruluşlar arasında artan ilgiyi ele almak üzere inşa edilmiş kalabalık mobil ve masaüstü uygulamaları pazarında yarışıyor. Rakipleri arasında Microsoft Teams, Slack ve Crew ve Zinc gibi uygulamalar yer alıyor.

Workplace, kendisini rakiplerinden farklı olarak birkaç yönden konumlandırıyor: iletişim platformunun, bilgi çalışanları (geleneksel BT müşterisi) ve ücretli ve ön hat çalışanlarını kapsayan tüm farklı istihdam demografileri için tasarlandığını; ancak aynı zamanda, kitlesel pazar kullanımı için tasarlanan bir Facebook ürünü olması nedeniyle paketin demokratik olduğunu iddia ediyor.

Workplace’de şirketin e-posta adreslerini veya şirket aygıtlarını kullanmasını gerektirmeyen uygulamalara sahip. Workplace’in Walmart (2.2 milyon çalışanı) ve Starbucks (yaklaşık 240.000 çalışanı) gibi daha büyük müşterileri olan çalışanların büyük bir kısmı masalarda oturmuyor ve yakın zamana kadar düzenli olarak herhangi bir PC veya telefon kullanmıyordu.

Akıllı telefonların yaygınlaşması, Workplace gibi uygulamaların oluşmasına zemin hazırladı. Ancak arkasında Facebook’un güçlü olan arama motoruna rağmen, Workplace’in önünde birçok zorluk var.

Şirket, toplam müşteri sayısını bir yıldan fazla bir sürede bu noktada güncellememiştir. Son dönüm noktası, Kasım 2017’de 30.000 müşteriydi .  Bugün Facebook VP Julien Codorniou, şirketin bu yıl daha sonra daha güncellenmiş bir rakam verebileceğini söyledi .“Başarımızı iletmek için bu ölçümü kullanmıyoruz. Ancak büyümeyi iletmek zorundayız, pazardan gelen talebi hissediyorum.” Slack, 500.000 kuruluşun 70.000’den fazlasını ödediğini iddia ediyor; Microsoft, takımların 329.000 müşterisi olduğunu söylüyor.

Codorniou, Crew ve diğerlerinin, şirketlerindeki bu ürünlerin paketten daha da farklılaşmak için teknik olarak nasıl geliştiğine dair daha büyük bir soru var. Şimdilik, Slack’in masaüstü bilgi çalışanı işlevselliği söz konusu olduğunda, platformda görmek isteyebileceğiniz diğer uygulamaları hemen hemen entegre edebildiğiniz için hâlâ üstün olduğu hissediliyor.

Bu arada Crew, kullanıcı tabanının büyük bölümünü oluşturan vardiyalı çalışanlar için zamanlamayı yöneten işletmelere yardımcı olacak kullanışlı araçlar sağlamaya odaklanarak farklılaştı.

Crew ve diğerleri, Workplace gibi entegrasyonlar ve kendi işlevlerini eklediler. Workplace’in en ilginç özellikleri, Tüketici – Facebook özelliklerini Live-Workplace ortamına nasıl dönüştürdüğü üzerine. Ancak, uygulamaların çoğu çalışan için ve genel olarak işletme müşterisi için diğer özelliklerin ve işlevlerin en yararlı olacağını düşünmeleri için hala çok fazla alan var.

Bunun kilit liderlik ataması yoluyla nasıl etkilendiğini görmek ilginç olacaktır. Geçtiğimiz ay Facebook’tan önce Microsoft’ta çalışan (ve dolayısıyla kurumsal yazılımlardan çok iyi anlayan) Karandeep Anand’ı  Workplace “başkanı” olarak atadı. Codorniou, Anand’ın Workplace’in geliştirildiği Londra’ya taşınacağını ve ürünün teknik gelişimi üzerine çalışacağını söyledi.

EVP Chris Johnson yaptığı açıklamada, “Nestlé ilk önce insanlık ortamıdır” dedi. “Dünya çapında 2.000’den fazla Nestlé markasını yönetmek için yetenekli ekiplerimize gerçekten güveniyoruz. Çalışanlarımızın gelişmesine yardımcı oluyoruz ve onlara doğru araçları veriyoruz, bu yüzden Workplace mükemmel bir seçim. ”

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

One comment

  1. SALİH

    Teşekkürler bilginiz için emegınıze saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X