Blogunuz Hangi Kelimelerden Trafik Alıyor?

Blogunuz hangi kelimelerle Google’da çıkıyor veya trafiğinizi hangi kelimelerden alıyorsunuz, öğrenmek ister misiniz? Google Web Yöneticisi Araçları ile bu analiz sandığınızdan da kolay!

Google Web Yöneticisi Araçları

Google Web Yöneticisi Araçları veya orjinal adıyla WebMaster Tools, sitemize gelen trafiğin hangi sorgularla gerçekleştiğini bize ileterek, analiz yapabilmemize izin vermektedir. Böylelikle hangi kelime veya kelime gruplarında güçlü veya zayıf olduğumuzu da öğrenebiliyoruz. Peki nasıl mı?

Arama sorgularını anlatmaya başlamadan önce Google web yöneticisi araçları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Google web yöneticisi araçları, Google tarafından site sahiplerine ücretsiz sunulan bir uygulamadır. Bu araç sayesinde blogunuzdaki yapılandırılmış verileri, html hatalarını, arama sorgularını, blogunuza gelen backlinkleri, site içi linkleme yapısını, spam durumunu, indekslenme durumunu, en sık kullanılan kelimeleri, tarama istatistiklerini/tarama hatalarını ve site haritasını devamlı kontrol altında tutabilirsiniz. Yani anladığınız üzere Web Yöneticisi Araçları sizin için olmazsa olmaz!

Gelelim bugünkü konumuza…

Google Web Yöneticisi Araçları – Arama Trafiği

Google Google Web Yöneticisi aracına giriş yaptıktan sonra blogunuza gelen trafiğin hangi kelimelerden geldiğini ayrıca en çok tıklanan sayfalarınızın hangileri olduğunu öğrenebilmeniz mümkün.

  • Google Web Yöneticisi aracına giriş yapıyoruz.
  • Sol taraftaki menüden arama trafiğini, ardından arama sorgularını seçiyoruz.

 

arama-sorgulari

Bu sayfada ilk dikkat edeceğimiz kısım “Filtreler” alanı olmalıdır. Filtreler başlığı altından aramalarınızı şu şekilde düzenleyebilirsiniz.

 

 

arama-sorgu-filtreleri

 

Sorgular: Sorgular kutucu ile arama sonuçlarını filtreleyebilmeniz mümkün. Örneğin sadece SEO kelimesi ile alakalı sonuçları sıralayabilir veya ilgilenmediğiniz konuları listenizden çıkarabilirsiniz.

Ara: Ara seçeneği ile web dışındaki arama sonuçlarınızı da sıralayabilirsiniz. Yani sadece görsel veya video aramalarındaki kelime sıralamanızı öğrenebilir hatta mobilden yapılan aramalardaki sonuçlarınızı bile inceleyebilirsiniz.

Konum: Bu alan, filtreler sekmesinin en önemli kısmıdır. Bu raporu oluşturmadan önce konumu hem Türkiye hem de Tüm Yerler olarak seçmelisiniz. Özellikle ülkemizde VPN kullanımının çok yoğun olduğu düşünüldüğünde sadece Türkiye sıralaması pek de anlamlı olmayabilir.

Trafik: Bu başlık az talep alan aramaları listeden çıkarmaya yarıyor yani açıkçası çok da önemli bir seçenek değildir. Kullanım tamamiyle sizin tercihinize kalmış.

Filtere kısmını inceledikten sonra gelelim tablomuzu incelemeye.

 

 

arama-sorgu-grafigi

 

Arama Sorguları

Grafik: Üstteki grafikte performansınızı incelemeniz mümkün. Tarih aralığını olabildiğince uzun tutup, blogunuzun gelişimini takip edebilirsiniz.

Sorgu: Sorgu başlığının altında okuyucularınızın hangi kelimeleri Google’da arattığı ve size ulaştığı bilgisi yer almaktadır.

Gösterimler: Gösterimler, sorgu yapılan kelimelerde kaç kere blogunuzun Google sonuçlarında gösterildiği belirtilmektedir. Yani gösterimler, blogunuza giriş sayısı değil sadece Google sonuçlarında listelenme sayınızdır.

Tıklamalar: Tıklamalar, gösterimlerden blogunuza giriş yapan sorgu sayısını  yani başka bir deyişle sayfanızın tıklanma sayısını göstermektedir. Yani bu kısım, ilgili kelimeden kaç hit aldığınızı gösterir.

Önemli: Gösterim oranınız yüksek ancak tıklanma oranınız az ise, mutlaka başlık ve meta açıklamalarınızı düzenlemelisiniz. Daha çarpıcı başlıklarla okuyucuların sayfanızı tıklamasını sağlamalısınız.

TO: TO, tıklanma oranının kısaltmasıdır. Yani tıklanmalar/gösterimler anlamına gelir.

Ort. Konum: Ortalama konum, ilgili sorguda kaçıncı sırada olduğunuzu göstermektedir.

Önemli: 11. Sırada çıkmanız demek, Google’ın ikinci sayfasında çıkıyorsunuz demektir. Birinci sayfada çıkmanız blogunuza gelen trafiği çok önemli ölçüde arttıracaktır dolayısıyla sınırda kaldığınız kelimelere SEO çalışması yapmakta fayda vardır.

 

En Alakalı Sayfalar

web-yoneticisi-araclari-en-alakali-sayfalar

 

En alakalı sayfalar başlığı, adından da anlaşılacağı gibi blogunuzun en çok hit alan sayfalarını sıralamaktadır. Bu listenin bize sunduğu en önemli avantaj, hiç tıklanmayan sayfalarımızı öğrenebilmemizdir. Böylelikle hiç hit almayan sayfalarımızda ne gibi hatalar yaptığımızı araştırabilir ve gerekli önlemleri alabiliriz.

 

 

Hatırlatmalar:

  • Sadece tek bir tarih aralığı seçmeniz yanlış olacaktır. Yani bir günlük, haftalık ve aylık sonuçları dikkatle incelemelisiniz.
  • Bu tabloyu excel olarak bilgisayarınıza indirebilmeniz mümkün. Dolayısıyla raporda yer alan sonuçları değişik formüllerle veya pivot tablo ile daha iyi okunabilir hale getirebilirsiniz.

 

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

SEO ya da ADWORDS desteği almak isterseniz ⇒  Ajans Seo Sözlük

2 YORUMLAR

  1. Siteye yapılandırılmış veri ekleme diye arattırma yaptığımda bu sayfa çıkıyor lakin pek bir şey anlamadım 🙂 Yapılandırılmış verinin nasıl eklendiği hakkında örneklerle bir konu açarsanız mükemmel olur…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here