Amazon’un Yeni Alexa İş Modeli Nedir?

Geliştiriciler, aboneliklerden elde edilen gelirin% 70’ini ve premium içerik satışlarını Alexa’da tutacak.

Geçen yıl, Alexa cihazlarında sesli reklamlarla ilgili bir sorun vardı. Ancak, hızlı bir şekilde kapatıldı. Bu yılın başlarında, Amazon’un Alexa’daki markalara yönelik reklamları test ettiği söylentisini şirket, reklam yayınlamaya yönelik bir planları olmadığını söyleyerek konuyu kapattı.

Amazon, Çarşamba günü yayınlanan bir blogda, geliştiricilerin tüketim malzemelerini veya premium içerikleri satmaya başlayabileceğini söyledi.

Bir tüketim malzemesi, müşterilerin satın alabilecekleri, kullanabilecekleri ve daha sonra tekrar satın alabilecekleri yetenekli bir üründür.

Tüketicilerin alabileceği Amazon’un başlıca örnekleri, kullanıcıların Trivia sorularını yanıtlamak için ipuçlarını veya ipuçlarını satın alabilecekleri oyunları içeriyordu. Ancak Amazon, içerik aboneliğinden de bahsetti ve geliştirilmiş özellikler oluşturdu.

Genişleme paketleri, özel güçler veya ekipman, özel karakterler ve daha fazlası dahil olmak üzere sanal oyun ürünleri satmaya başladı.

Oyunlar için premium içerikte yapılacak çok şey var. Burada önemli bir gelir potansiyeli olabilir. Geçtiğimiz yıl, iPhone kullanıcıları 2016 yılında 47 $ ‘dan en fazla 58 $’lık uygulama içi satın alma işlemiyle harcadılar.

Fortnite oyunu tek başına uygulama içi satın alımlardan 1 milyar dolarlık bir iş yarattı. Amazon, geliştiricilerin “Amazon tarafından sunulan herhangi bir indirimden önce liste fiyatının yüzde 70’ini alacağını” söyledi.

Ek özellikler veya premium içerik satma olanağı, diğer yayıncı veya geliştirici kategorilerine hitap edebilir. Bununla birlikte, oyun geliştiricilerin kaçının canlı “tüketim malzemeleri” geliştirebilecekleri açık değildir.

Muhtemelen, tüketiciler için tolere edilebilecek ve pazarlamacılar için etkili olabilecek bir reklam fırsatı var. Radyolardaki 10 saniyelik sesli reklamları düşünün. Ancak, şimdilik Amazon bununla ilgilenmiyor gibi görünüyor. (Akıllı ekranlardaki reklamlar tamamen ayrı bir tartışmadır.)

Akıllı hoparlörler, 1 Ocak 2019’da ABD evlerinin büyük bir yüzdesinde olacak. ABD’de zaten 50 milyondan fazla cihaz var. Yani, bugün bu önemli bir kitle. Bu tatil sezonunda hem Amazon hem de Google tarafından çok agresif satış promosyonları bekleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here