2018 Google Arama Trendleri

Google her sene olduğu gibi bu sene de 2018 yılının arama trendlerini yayınladı. Trend aramalarını genel başlıklar, kişiler, “nasıl yapılır” gibi farklı başlıklar altında toplayan Google’ın verilerine baktığımızda 2018’deki önemli olayları bir kez daha hatırlıyoruz. Bakalım Türkiye’de ve dünyada 2018’de en çok neler aranmış ?

2018’de Türkiye’de En Çok Ne Arandı?

Aşağıda genel aramalar başlığında en çok aranan ilk 7 terimi bulabilirsiniz.

 1. Dolar
 2. Soy ağacı e-devlet
 3. Dünya Kupası
 4. e-müfredat
 5. seçim sonuçları
 6. bedelli askerlik
 7. yeşil uzaylı

Siyasi ve ekonomik açıdan önemli süreçlerin yaşandığı 2018’de dolar araması ilk sırada yer alıyor. Dünya kupası araması ise dünya aramalarında olduğu gibi Türkiye’nin listesinde de ilk 5’te yer alıyor. En son aramada ise sosyal medyadaki çoğu kişinin katıldığı akım “yeşil uzaylı”yı görebilirsiniz, gerek melodisi gerek taklitleriyle 2018 sosyal medyasında oldukça konuşulan akımlardandı!

Geçtiğimiz yıl en çok aranan 7 sonuca baktığımızda bunların sırasıyla Milli Piyango 2017, Stres Çarkı, YSK, e-okul, referandum sonuçları, Morpa Kampüs ve Bayram Mesajları olduğunu görüyoruz.

2017 aramaları daha sosyal ve güncel konular ağırlıklıyken 2018’de aramaların siyasi ve ekonomik ağırlıklı olduğu görülüyor. Stres çarkı, milli piyango,bayram mesajı gibi günlük ve sosyal konularla ilgili aramalar 2018’de yoğunluğunu kaybetmiş bu da kişilerin 2018’deki önceliklerinin ve aramalarının ne ölçüde değiştiğini gösteriyor. Ekonomik ve siyasi olarak önemli bir süreçten geçen Türkiye, 2018 aramalarında geneli ve insanların yaşantısını daha fazla etkileyen agresif aramalar çoğalırken, sosyal ve “akım” aramalarının azaldığı bir sene olması biraz daha anlaşılır bir durum.

Türkiye’de En Çok Kimler Arandı?

 1. Mina Başaran
 2. Arda Öziri
 3. Ali Koç
 4. Münir Özkul
 5. Cenk Tosun
 6. Timuçin Esen
 7. Muhterem Nur

Türkiye’deki diğer kategorilerdeki trend aramalarını buradan inceleyebilirsiniz.

2017’deki listeyi incelediğimizde bu liste sırasıyla Vatan Şaşmaz, Filiz Aker, İbrahim Erkal, Harun Kolçak, Cem Korkmaz, Metin Hara ve Tayfun Talipoğlu olarak değişiyor

2018 kişi aramalarında trendlerin güncel olay ve popüler filmlerden etkilediğini görüyoruz fakat 2017’deki trend kişi aramaları ünlü kişilerin ve sanatçıların vefat etmelerinin sonucu olarak çok aratıldığını görüyoruz.

2018’de Dünyada En Çok Ne Arandı?

 1. World Cup
 2. Hurricane Florence
 3. Mega Millions Result
 4. Royal Wedding
 5. Election Results
 6. Hurricane Michael
 7. Kavanaugh Confirmation
 8. Florida Shooting
 9. Greve dos caminhoneiros
 10. Government Shutdown

 

Dünya top trend aramalarının ilk sırasında Rusya’da gerçekleşen Dünya Kupası yer alırken bunu , Hurriance Kasırgası ve Mega Millions sonuçları takip ediyor. 

Google 2018 arama trendlerini daha detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

2018 dünya arama sonuçlarının doğal afetler ve saldırılar odaklı sosyal-siyasi agresif çoğunlukta aramalar olduğu gözüküyor. 2017’de ise aramalar sırasıyla Hurricane Irma, iPhone 8, iPhone X, Matt Lauer ve Meghan Markle . 2017 trendlerinin sosyal ve teknolojik konular ağırlıklı olduğunu görebiliriz.

2017’den 2018’e hem Türkiye hem dünya trendleri daha siyasi – ekonomik ve hayati konulara kayma yaşamış. Bu kaymaların sebebi ise 2018’in gerek ekonomik siyasi gerekse doğal afetler ve saldırılarla ilgili daha fazla olayın yaşanmasına bağlanabilir. Birçok keskin ve hayati olayın yaşandığı 2018’i arkamızda bırakırken umuyoruz ki 2019 arama sonuçlarına baktığımızda daha yumuşak ve sosyal-teknolojik konularla ilgili trendlere sahip oluruz.