Sağ Klik Engelleme – Yazı Seçme ve Kopyalama ve SEO

Özellikle içerik sitelerinde sağ klik engelleme kodlarının kullanıldığını ve yazı seçme / kopyalama gibi özelliklerden yararlanamadığınızı görebilirsiniz. Bu tarz çalışmalarının asıl amacı siteden içerikleri rahatlıkla kopyalamanın önüne geçebilmek.

Bu tarz uygulamalar web sayfalarınızdan yazılarınızın çalınmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca bu tarz bir çalışmanın birçok dezavantajı da mevcut. Konunun içerik boyutuna girmeden direkt olarak bu tarz uygulamaların SEO üzerindeki etkisini anlatmak istiyorum.

Geçen hafta Google’da yetkili bir konumda olan John Mueller’e bu konu ile ilgili bir soru soruldu.

Soru: Sağ klik engelleme veya içeriğin seçilme / kopyalanma özelliğinin kaldırılmasının SEO üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri var mı?

Cevap: Her ne kadar çirkin ve gereksiz olsa da, bunun SEO ile ilgisi yok.

sag-klik

Yani eğer ille de bu özellikten faydalanmak istiyoruz, SEO açısından kafanızda bir soru işareti kalmasına gerek yok.

Haydi Kolay Gelsin!

1 YORUM

  1. Aslında var, kullanıcı deneyimi olarak engellemenin eksisi mevcut.Bazı siteler çok abes bir şekilde kopyalanması gereken yerlerde sağ klick engelliyor.Misal kod ile örnekleme yapılan bir blogda sağ tık engellemesi yaptığınızda kullanıcı o sayfa girdiğinde istediğini tam anlamıyla alamaz.Dolayısıyla bounce rate artış meydana gelir.Bu da sayfanın google gözünde değerini düşürür.Dolaylı olarak sıralamanızı etki eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here