GoogleBot Doğru Sayfaları İndekslemiyor Mu?

Google’dan John Mueller, indeksleme sorunları hakkında Reddit sorusunu yanıtladı. Soru bir AngularJS sorununa özgü olmasına rağmen, John Mueller’in sunduğu çözümler tüm siteler için yararlıdır. Cevabı, “Google neden içeriğimi doğru şekilde indekslemiyor?” Diye soran hemen hemen herkesin sorununa uygulanabilir.

Mueller, kanonlaştırma sorununu teşhis etmek için beş ipucu sundu. Bunları aşağıda açıklayacağız:

1. GoogleBot’un Kod Dizini Oluşturduğundan Emin Olun

Bugünün CMS şablonları, kullanıcılar düşünülerek tasarlanmıştır. Sonuç olarak, iyi kullanıcı deneyimleri oluşturmak için JavaScript ve CSS kullanıyorlar. Ancak, kod GoogleBot’un işleyemeyeceği kadar karmaşık olabilir.

GoogleBot, Chrome 41 ile ilişkili web standartlarına göre kod oluşturur. Chrome 41, 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu nedenle, JavaScript ve CSS Chrome 41’de incelikli bir şekilde bozulmazsa, GoogleBot web sitesini dizine ekleyemez.

2. İçerik İşleme Hızı

Google, John Mueller’ı daha sonra web yayıncılarını bir içerik sayfasını işlemek için gerekli zaman miktarının GoogleBot’un içeriği uygunsuz bir şekilde indekslemesine neden olup olmayacağını kontrol etmelerini teşvik etti.

John Mueller şöyle dedi:

“… O zaman işleme hızının bir sorun olabileceğini tahmin etmeye değer. Buradaki zor kısım, kısmen de olsa, odaklanabileceğiniz veya test edebileceğiniz kesin bir kılavuzun veya kesin kesme noktasının olmamasıdır, çünkü bir sayfa ayrı testlerde aynı şekilde nadiren yüklenir.

Göz küresi yöntemim mobil kullanım testinin ne kadar sürdüğünü görmek

ve bir sayfanın kritik / benzersiz içeriği yüklemek için ne kadar zaman alabileceğini ve oraya ulaşmak için kaç kaynağın gerekli olduğunu görmek için webpagetest.org adresinden kontrol etmek. ”

3. Kaynakları En Aza İndirin

Hızlı yüklenen siteler daha sık dönüşüm sağlar, daha fazla satış üretir ve daha fazla reklam gösterimi sunar. Bir siteyi hızlandırmak için, sayfanın yüklenmesini sağlamak için gereken tüm çerezleri ve komut dosyalarını gözden geçirin.

Bazen, bir kişi sayfası komut dosyası gibi, o sayfa ile ilgisi olmayan JavaScripts yüklemesi de vardır. Eklentileri en aza indirgemek, özellikle de özel efektler için. Site ziyaretçileri içerikle ilgileniyor, özel efektlerle değil.

John Mueller’e göre:

“Ne kadar çok kaynak gerekli olursa, kritik içerik görünene kadar işlem süresi uzar. Google’ın kritik içeriği dizine eklemede sorun yaşama olasılığı o kadar yüksek olur.”

4. İçeriğe Erişmeyi Kolaylaştırın

GoogleBot, bir mobil tarayıcıymış gibi içerik oluşturuyor (Chrome 41). Diğer bir husus, zincirleme yönlendirmeler (daha sonra başka bir URL’ye yönlendiren artı bir URL’ye yönlendiren bir URL) gibi bir şeydir.

Sitenizin, en popüler Apple ve Android cihazlarında iyi çalıştığından emin olmak için test edin. JS ve CSS’leri engellemek gibi şeyler yapmak, GoogleBot’un sayfalarınızı iyi göstermemesine neden olabilir.

John Mueller, ulaşılması zor olan içeriğin Google’ın içeriği doğru şekilde indeksleyememesiyle sonuçlanacağını söyledi:

“… Muhtemelen benzersiz içeriğinize ulaşmanın çok zor olduğunun bir işareti. Yüklemek için çok fazla istek alıyor, yanıtların (gerekli talepler arasında toplam olarak) geri dönmesi çok uzun sürüyor, bu nedenle odak nokta HTML’de kalıyor JS yüklü içerik yerine. Bağımlılığı ve gecikmeyi azaltmak bu konuda yardımcı olabilir. ”

5. Canonicalization Sorunları Tarama Sorunu Olabilir

John Mueller’in cevap verdiği Reddit sorusu kanonlaştırma ile ilgili konulardı. Kişi, Google’ın doğru içeriği yasallaştırmasını sağlamak için ne yapabileceğini soruyordu.

“Sitemde kurallarla ilgili sorunlar yaşıyorum ve bunun HTML’de kullanılan açısal JS nedeniyle olduğuna inanıyorum. Sitedeki binlerce sayfa için Google, kanonik bağlantıyı görmezden geliyor ve kendilerini seçiyor… ”

Google’ın yanlış sayfayı kurallaştırdığını ve sıraladığını tespit ederseniz, bir indeksleme sorununun belirtisi olabilir. Google’ web sayfasını oluştururken zorlanıyor olabilir. Sayfayı yüklemek için çok fazla kaynağa ihtiyaç duyalabilir. Ayrıca, bazı kaynakların benzersiz içeriği görmemesi engellenmiş olabilir.

Diğer Çıkarımlar

Siteyi oluşturmayı kolaylaştırın.

Sitenin Chrome 41’de işlendiğinden emin olun.

Yüklemenin ne kadar sürdüğünü ölçmek için Google’ın Mobil Dostu testini kullanın.

Bir web sayfasını yüklemek için gereken kaynakları en aza indirin.

İçeriğe ulaşmayı kolaylaştırın.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir