Google Reklamlarında Küçük Markalar Nasıl Rekabet Edebilir?

Genellikle, küçük şirketler, büyük markaların hâkim olduğu pazarlarda rekabet etmek için çok mücadele ederler.

Google Reklamlar’da tıklama başına maliyet yüksek ve rekabet zor. Ancak zor olsa da, imkânsız olduğu anlamına gelmez.

Bazen olaylara daha yaratıcı yaklaşmak gerekir.

Bu makalede, daha küçük firmaların egemen olduğu pazarlara ayak uydurmak için şirketlerin kullandıkları bazı stratejileri sizinle paylaşacağız.

1. Odaklanın ve Çabalarınızı Daraltın

Arama reklamları, müşteri eşleşmeleri, demografik düzenlemeler ve daha fazlası hakkında pazardaki kitlelere yönelik küçük çapta denemeler yapın. İstediğiniz sonuçları alamıyorsanız bütçeyi farklı coğrafi pazarlara daha ince yaymak yerine, çabalarınıza odaklanın.

Bu stratejinin arkasındaki fikir, her zaman büyük markalarla rekabet edemeyeceğinizdir. Böyle durumlarda, rekabet edeceğiniz tek bir dilimi seçin. Bütçenizi ona göre şekillendirin.

2. Önce Örnekleri İnceleyin

Örneğin kozmetik sektöründe önemli bir yere sahip olan yaşlanma karşıtı kremleri ele alalım. Kozmetik sektörü her zaman çok rekabetçi.  Özellikle yaşlanma karşıtı kremler söz konusu olduğunda.

Herhangi bir derginin sayfalarını açın veya yerel alışveriş merkezinizde yürüyün ve pazarın daha büyük oyuncular tarafından yönetildiğini göreceksiniz.

Aynı pazar hakimiyeti, ücretli aramada da belirgindir. Google’da “yaşlanma karşıtı yüz kremi” diye arama yaptığınızda karşınıza çıkan markalardan durumu çok daha iyi anlarsınız. Bu reklamların içerisinde olmak zor.

E-ticaret ürün sayfalarınıza markalı olmayan PPC trafiği göndermek yerine, neden bir açılış sayfasına trafik göndermiyor ve bu sayfayı ürünü tanımlamak ve ücretsiz bir örnek sunmak için kullanmıyorsunuz?

Birisi ücretsiz bir örnek istediğinde, e-posta pazarlaması ve yeniden pazarlama yoluyla sohbete devam etmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Tam boyutlu bir örnek satın almak için ücretsiz örnek içeren bir kupon kodu veya tamamlayıcı ürünler için özel bir teklif de ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz olarak bir şey vermeyi teklif ettiğiniz zaman, potansiyel suistimalin kapısını açarsınız. Ancak küçük ücretlendirmeler ile bunu yapabilirsiniz.

3. Google Reklamlarınızı Diğer Pazarlama Araçları ile Güçlendirin

Bazen küçük işletmeler, büyük markalarla rekabet edememe konusunda şikayet edince, resmin tamamını göz önünde bulundurmazlar.

Google Reklamları hesaplarını açarlar, dönüşümlerde neler elde ettiklerini hesaplarlar, ne harcadıklarına bakarlar ve kaybedilen bir teklif olduğu sonucuna varırlar. Bu nedenle PPC’den  kolayca vazgeçerler.

Ancak, hesap düzeyinde yatırım getirisi hakkında karar veremezsiniz. Daha geniş düşünmelisiniz. Özellikle, Google Reklam harcamalarınızı daha da artırmak için diğer pazarlama stratejilerini nasıl kullanabileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Çabalarınızı daraltarak geleneksel olmayan yaklaşımlar  ve diğer pazarlama stratejilerinden yararlandığınızda yalnızca kendinize ait bir kazanma stratejisi oluşturabilirsiniz.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X