CES Açıldığında, Amazon ve Google Dijital Asistan İstatistiklerine Girdi

Amazon, 100 milyondan fazla Alexa cihazının satıldığını iddia ediyor; Google, Asistan’ın yakında 1 milyar cihaza ulaşacağını söylüyor.

Şükran Günü’nün ardından Amazon, Echo Dot’un Amazon’da küresel olarak en çok satan ürün olduğunu söyledi. Geçen hafta şirket, bugüne kadar “100 milyondan fazla” Alexa cihazının satıldığını gayrı resmi olarak açıkladı. Bu, Amazon’un yaz sonu ile yılın sonu arasında 50 milyon civarında cihaz sattığını gösteriyor.

Google Asistan’ın 10X Alexa’sı. Google, CES öncesi bir basın bülteninde “Bu ayın sonunda, Google Asistan’ın geçen Mayıs ayında 500 milyon olan bir milyar cihazda kullanılabilir olmasını bekliyoruz” dedi. Asistan, dünya çapında 400 milyon cihazdaydı; Bundan kısa bir süre sonra Apple, Siri’nin dünya genelinde 500 milyon aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi.

Bu sayı aynı zamanda Alexa kurulu olan ortak cihazların küçük bir bölümünü içerebilir. Ancak ezici çoğunluk, Amazon’un kendi Echo programına dahil olan donanım cihazlarıdır.

Google’ın uluslararası dağılımının artmasına rağmen Alexa’nın Kuzey Amerika’da orantısız bir numarası var. Analist firması Canalys Kasım ayında, Amazon şu anda küresel akıllı hoparlör pazarının kabaca yüzde 75’ine sahipken Google neredeyse yüzde 25’ine sahip.

CES, bu hafta içinde yerleşik sanal asistanlara sahip akıllı ev cihazlarının yükselişini görecek. Akıllı yavaş pişiriciler ve buzdolaplarından akıllı tuvaletler ve duşlara, Alexa ve Google Assistant, ev için tüm armatür ve cihazlara dahil ediliyor.

Markaların ürünlerini pazarlamak için Google Asistan ve Alexa entegrasyonunu kullandıkları da açık. Ancak, her iki platform da markalar için gerçek bir pazarlama kanalı olarak ortaya çıkmamıştır.

Google, Asistan’ın bir rezervasyon ve ticaret platformu haline gelmesi için yüksek umutlara işaret ediyor. Birisi artık Google Assistant ile film izleyebilir ve bilet alabilir. Kullanıcılar Amazon ürünlerini Echo cihazları üzerinden de satın alabilirler. Ancak kullanıcılar bu yeteneklere henüz herhangi bir ölçekte cevap vermediler.

Ticaret hizmetlerinin ötesinde, bazı sponsorlukların ve / veya reklam modellerinin bu cihazlarda ortaya çıkması muhtemeldir. Ama henüz gerçekleşmedi.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X