JD.com headquarters, Beijing, China.

Alibaba’nın Rakibi JD.com Teknolojiyi Yakından Takip Ediyor

JD.com geçtiğimiz günlerde yapay zeka ve otomasyona giriş yaptığını net bir şekilde açıkladı.

Geçtiğimiz yılın her ayında, online perakendeci  Çin’in ikinci en büyük şirketi Alibaba’dan sonraki işlemlerle en son teknolojiye dayanan yeni ürünleri piyasaya çıkardı. Örneğin, drone teslimatı, otomatik sürüş kamyonları, tam otomatik depolar…

Bu teknolojilerin çoğu hala test aşamasındadır ve JD’nin sürekli genişleyen teknoloji yatırımı zaten kârlılıklarını tüketmektedir.

İkinci çeyrekte, perakende titan’ın teknoloji giderleri, art arda üçüncü çeyrek için bir önceki yıla göre yüzde 70’in üzerindeydi, şirkete 2,8 milyar yuan veya 400 milyon dolara mal oldu. Net gelir geçen sene 977 milyon yuan’a karşı yüzde 50’den fazla 478 milyon yuan’a geriledi.

Karşılaştırma, JD’nin genel işletme giderlerinin çoğunu geleneksel olarak oluşturan pazarlama aynı dönemde yüzde 30’un altında büyümüştür.

JD teknolojilerini ne zaman ciddiye almaya başlayacak? Şirketin teknoloji başkanına göre, işleri büyük çapta yapabileceği zaman.

JD’nin baş teknoloji sorumlusu Zhang Chen Salı günü Pekin’de bir grup muhabire konuştu.

“Ölçek yoksa, tasarruf var,” diyor. Bir şey inşa ederseniz, başkalarının bunu kullanmasını istersiniz. İşi tamamlamadan önce bir ürünün mükemmel olmasını sağlamak çok zaman alır. AI, yineleme ve ne kadar veri aldığınızı anlatıyor ”dedi.

Ağustos itibarıyla, JD 314 milyondan fazla aktif kullanıcı hesabına sahipti. Bu, Çin’in 800 milyon internet kullanıcısının büyük bir kısmıdır (insanların birden fazla hesap sahibi olabileceği gerçeğine rağmen). Bununla birlikte, arşiv Alibaba, Eylül ayında 601 milyon yıllık aktif müşteride JD’nin iki katına ulaştı.

Alibaba, satıcıları tüketicilere bağlayan ve reklam gelirlerinden elde ettiği gelirin büyük bölümünü oluşturan hafif varlık platformu yaklaşımı sayesinde JD’den çok daha geniş kâr marjlarına sahiptir.

Öte yandan JD, tedarik zincirinin çoğunu işlettiği ve depolardan müşterilere Amazon gibi mallar teslim ettiğini gösteren daha maliyetli bir model sunuyor.

Alibaba’nın faaliyet kâr marjı üçüncü çeyrekte% 16 seviyesinde gerçekleşirken, JD S2’de% 0.8’lik GAAP dışı bir faaliyet marjı yayınladı. Bununla birlikte, Alibaba, gıda teslimatı gibi çevrimdışı operasyonlara yoğun yatırım yapmaya devam ettiği için son çeyreklerde de bir sıkıntı yaşadı.

Daha fazla kullanıcı trafiğini güvenceye almak için JD, işinde büyük bir pay sahibi olan Tencent ve kitlesel olarak popüler WeChat elçisinin arkasındaki kurucu ile ilişkilerine dayanıyor.

Alibaba’nın e-mağaza bağlantıları WeChat’te bloke edilirken, JD, “mini program” ı kullanarak sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X